Kedimin Kısırlaştırma Sonrası Yarası Kapanmıyor, Ne Yapabilirim?

maxigenous

Merhaba herkese,

Kızımız Sakineyi yaklaşık 2 hafta önce kısırlaştırmak üzere veterinere verdik. Kısırlaştırdıktan 1 hafta sonra kedimizi almaya gittiğimizde veteriner, Sakine'nin yarasını yalayarak kabuk bağlamasına sebep olduğunu ve bu yüzden bir süre daha orada kalacağını söyledi. 2 gün sonra ise bir başka küçük operasyon ile kabuk olarak ifade ettiği ölü deriyi aldı ve 7-8 dikiş attığını söyledi. Kedimiz yaklaşık 2 hafta orada kaldıktan sonra eve alabildik. Karnında hala ikinci operasyonun dikişleri duruyor ve yara tam olarak kapanmamış durumda. Sizce kedinin yarası neden iyileşmez veya yavaş iyileşir? Veterinerimiz kan alarak şeker testi de yaptığını ancak kedinin diabetik olmadığını söyledi.

9 CEVAP

doctor

kediler bazen kendi yaralarini yalayarak kanatabilirler bu her zaman olur. tahminen bi haftaya kadar bisicigi kalmaz .

CanerOduncu

Yarası tamamen iyileşene kadar elizabet tasma kullanmanız gerekir. Resim açıklamasını girin

Evet kedilerin yaralariyla oynadiklari yaladiklari dogru... Bende kedimi kisirlastirdigimda hicbir sorun yasamadik... aksine dikislerini kedim kendi cikardi... yalayarak iyilesti ...yinede siz dikkat edin ne zaman yarasiyla oynadigini gordugunuzde dikkatini baska seylerle cekin...

maxigenous

Cevap için teşekkürler. Her sabah ve akşam yarasına batticon sürüyoruz. Çarşamba bir kontrolü daha var. Son 3 günde biraz iyileşti sanki yarası.

Sheela

Yukarida yazildigi gibi yarayi yalamayacak. Neden Kediniz kisirlastirtiktan sonra eve almadiniz ? Benimki hemen eve geldi bekledim ve Sheelamizi verdiler bu hep böyle tabi bir problem cikmazsa. Ben Almanyada yasiyorum burda hemen veriliyor ve Hayvanlar evinde kendine geliyor. Hic bir problem cikmadi.

leylim35

kedimi sabah bıraktım öğlen gidip aldım 3 gün elizabet tasma taktım. veterinerimiz 1 hafta etkili depo doz antibiyotik yaptı. hiç pansuman yapılmadı. kedinin kendini yalaması yaranın sürekli sulanmasına sebep oluyorve yara geç kapanıyor. zavallı paticiklerimiz de doğal olarak kendi yaralarını yalayıp iyileştirmek istiyorlar. buna engel olmalısınız. kediniz evinde daha huzurlu ve sakin olacak sevginiz ve ilginizle daha kısa sürde iyileşecektir. Vet. ortamı çok suni ve huzursuz edici pek çok koku barındırır. kediniz stress olur ve gerginleşir. yarası kasılmalardan dolayı da kanayabilir. onu veterinerde uzun süre bırakmayın :(

ozgur

herhangi bir yaralanma veya ameliyat durumunda elizabeth tasma önemli kendilerine zarar vermemeleri açısından

panchak

Keşke veteriner o ölü deriyi hiç alıp da tekrar dikiş atmasaydı..İnanın daha çabuk iyileşirdi. Ölü deriyi kendi kendine atardı..Yara kabuk bağlamadan iyileşmez zaten..Benim de Pofimi 1 ay önce kısırlaştırdık. O da yarasını sürekli yalıyordu. Sonra yarası kabuk bağladı ve kendi kendine attı. Önce tüyleri uzamaz mı acaba diye panik olmuştum. Ama şimdi dikişi de attı,tüyleri de uzamaya başladı. Fakat ilk hafta pek hareket etmemesi lazım. Ve kapalı yerde durması lazım bi süre..Geçmiş olsun umarım kısa kısa sürede iyileşir

Ben 2 hafta önce disi kedimi kisirlastirdim 3 kez dikiş atıldı 2 kere dikisini yedi şimdide dikisine pandaj sarıldı pandan sarılması doğrumu kafasına takılan başlığı çıkardı giydirdigimiz tulumu çıkardı