Kedim Çok Yüksek Yerlere Cikmaya Başladı.

CanerOduncu

27 eylul2013 dogumlu nadia hanım son birkac gundur daha once hic cikmadigi yukseklikteki yerlere cikmaya basladi. Önce gardolabin uatunde buldum kendisini. Sonra buzdolabi.. bugun bir baktim ki netedeyse tavanla birlesik olan mutfak dolabinin ustunde geziniyor. Oyle yetlere cikiyor ama inemiyor. Ben evde yokken ciksa inetken bir yerini sakatlar diye korkuyorum. Bu davranisi neden yapiyor olabilir. Nasıl engelleyebilirim. Veya ona bir tirmanma agaci tirmanacagi ozel bir raf yapsam bu onu tatmin edermi yoksa yine tehlikeli yerlerimi tercih eder.

8 CEVAP

PetlebiAlisveris

bizim kedi de fırsatını bulduğu anda dolap üzerine çıkıyor hatta orası yetmiyor o alandaki en yüksek yere çıkıyor ve saatlerce orada uyuyor sanıyorum ki kediler bunu içgüdüsel olarak yapıyorlar.

PetlebiAlisveris

inmesini kolaylaştıracak bir şey yaparsanız belki oradan iner. tırmanacağı bir şey yaparsanız vazgeçermi bilmiyorum ama bizim kedi hiç vazgeçmedi inatla aynı dolaba çıkmaya devam

ozgur

tırmanması için başka bir şey yapma fikri eğer sizi zora sokmayacaksa denemeye değer bence eğer orada rahat ederse alışır

PetlebiAlisveris

Rahat ederse evet belki işe yarar sanıyorum ki bu davranışları güvende olma hissi ile alakalı

CanerOduncu

Peki geri nasıl inecek onu anlamıyorum. Yani tabi ki kediler çeviktir eanektir ama yinede cok yuksek 2.5 metreden taş zemine inerken bi yerini incitebilir ayrıca nadia sakardır biraz yani sagi solu devirir bazende zıplamaya calisirken düşer. Sizce ben nadiaya guvenli sekilde tirmanabilecegi bir stand yapsam dolaba vs tirmanmaktan vazgecermi. Veya vazgecirmenin bir yolu varmı farkli birseye yonlendirmeyr calissam falan

panchak

Kediler meraklıdır ve yeni yerler keşfetmeye bayılırlar. dolapların tepesinin çevresini karton vs. ile kapatmaya çalışın oraya ayak basamasın yoksa vazgeçmeyecektir..

CanerOduncu

Dun ben evde yokken yine çıkmış mutfaktaki yüksek dolaplarin ustune ve orda can şişeler var 1 tanrsini adagi firlatmis eve geldigimde heryer tuz buz cam parcalari doluydu hemen nadiayi taşıdım patilerine baktim bir suru cam parcasi yapismisti patilerine hemen muslugun altina tuttum patilerini oyle temizledim cincik parcalarini. Yukseklere cikma sorununa bir care bulmam lazim sanrim kapı yapacam mutfaga en iyi cozum o...

birşeyden korkuyo olabilir