Kedim Mamayı Çiğnemeden Yutuyor

Sutunannesi

Bu hafta kedimin mamasını değiştirdim kedim 4 aylık. Junior mama kullanıyorduk ve küçük küçük top şeklindeydi maması. Gayet dişleriyle çiğneyerek yiyordu. Acana mamaya geçtik. Eski mamasıyla karıştırarak veriyorum ama yeni mamasını çiğnemeden yutuyor. Ve acananın junior olmadığı için klasik olanı kullanıyoruz. Bir kaç kere eski mamasını elimde verdim çiğnedi daha sonra acanayo verdim ve çiğnemedi. Boyut olarak evet kullandığı junior mamadan daha büyük bir yuvarlak. Öyle yemesinin bir zararı olur mu? Tamamen acanaya geçtiğimizde ne yapacağım hep o şekilde yerse boğazına miğdesine ya da sindirim sisteminde bir sorun olur nu

11 CEVAP

miasugok

Bence eski mamanızla devam edip kediniz biraz büyüdükten sonra acanaya geçin çünkü sindirim problemleri yaşayabilir. İnsandan düşünerek yola çıkıyorum bunu söylerken kabızlık vs gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

KedimVar

Benimki de çiğnemeden yutuyor (çok az çiğniyor). Ben bir problemini görmedim zaten bizimkinin mama taneleri de çok küçük.

SelinTuksal

pro plan kullanıyordunuz siz hatırlıyorum sakın dönmeyin siz muhteşem bir karar vermişsiniz sorun çıkacağınıda sanmıyorum :))

Cotontzu_Siri

eski mamaya dönmeyin

Cotontzu_Siri

mamayı kırabilirsiniz

SelinTuksal

ben zorunlu olduğumda şöyle yapıyorum; buz dolabı poşetine koyup, sarımsak döveceğiyle eziyorum. bu şekilde parçalar küçülüyor

Sutunannesi

Sanırım büyüklüğüne zorda olsa alıştı artık yavaş yavaş kırmaya başladı bu beni mutlu ediyor. Dışkılama da biraz problem yaşıyor sanırım ama mamayı tamamıyla kırmaya başladığında her şeyin düzeleceğini umuyorum teşekkürler

Sutunannesi

?????

Sutunannesi

Pardon cevabınızı görmeden soru işareti koydum soru işareti size değildi genel olarak soruyu üste çıkartmak için koymuştum sizin yprumuzunu görmeden :)) eski mamamızla karıştırarak veriyorum genelde her sabah dışkısını yapar ve acanayı verdiğimizde de düzeni bozulmadı hala her sabah yapıyor kabuzlık gibi bir durumla karşılaşmadık daha. Benim tek sıkıntım çiğnemeden yemesi. Hatta artık çok daha az yemesi mamasını acaba sevmedi mi diye düşünüyorum. Veterinerimiz eski mamaya geri dönebileceğimizi söyledi. Ben tahıllı mama yemesin diyerek acanaya geçmeyi planlamıştım ama çokta hayal ettiğim gibi bir sonuç olmadı maalesef kafamda soru işaretleri var

Sutunannesi

Eski mamamızın taneleri junior olduğu için küçüktü ama yeni mamamız ona oranla 3 kat büyüklükte ve daha 4 aylık :((

Doggylove

Donmeyin!!!