Köpeğimize İyi Bir Lider Olmak İçin Neler Yapmalıyız?

kemall

Köpekler liderlik ihtiyacı duyan hayvanlar hepinizin bildiği üzere acaba daha iyi lider nasıl olunur?

2 CEVAP

Robin

Köpeklere liderlik konusunun esası bence ceza ve ödül sisteminin düzenli işlemesiyle alakalı. köpeğimiz yapmaması gereken bir şeyi yaparak bir şeyi istiyorsa cezalandırmalıyız veya engellemeliyiz farklı bir durumda yine yapılmaması gerekeni yapıyorsa yufka yüreklilik gösterip "hadi bu seferlik istediği olsun" demek yanlış. ceza gerektiriyorsa ceza ödül gerektiriyorsa ödül böyle hayvanında kafası karışmamış olur. Ayrıca köpeğimizin ırk özelliklerini bilmek oldukça önemli. Bunların yanı sıra köpekler insan duygularını anlayabilen hayvanlar köpeğinize ceza verirken güler yüzlü olmamanız lazım kısacası amacınıza uygun hareketler sergilemelisiniz cezalandırırken kafasını okşamanız onun kafasını karıştırır. Ödül ve ceza davranışlarınız tamamen ayrı olmalı köpekler azarlanmaya olduğu kadar övülmeyi de anlıyorlar nasıl ki bizler çocukken ailemizi kızdırdığımız zaman azarlanacağımızı biliyorsak onlara da bunu açık ve net biçimde anlatmamız lazım.

eren

Evet istikrar önemli ayrıca köpeğinizin size hırlaması gibi durumlarda korkmamanız lazım. Lider olan ve duygusal bakımdan üstün olanın siz olmanız lazım