Fıtıkmı Ödemmi??

Tilki37

Merhaba , bizim sorunlar bitmiyor bir türlü :( pamukta sağ arka bacağının iç tarafında hemen hemen karina yakın yerinde bir şişlik oluştu vete gösterdim fitiktan şüphelendi ama bacağınında şiş olduğunu odemde olabilir dedi bı kaç gün bekleyelim dedi. Fitiksa eğer pamuk nasıl davranırdı yani acı duyar mı , elleyince sesi çıkmıyor yürümesinde sorun yok , bide çok yumuşak bir şişlik sertlik falan yok , bana fıtık hakkında bilgi verirmisiniz rica etsem.

12 CEVAP

Novalun

Büyüme bir anda olmaz yada organın kanlanmasının bozulması kadar bir sıkıntı yaratmaz. Ağrısını iştahını takip etmeniz en önemli olan eğer fıtık varsa

Tilki37

Evet, masraflarını karşılıyor , ve Allah için çok ilgileniyor, başka birine gitsem maddi durumum yok altından kalkamazdim :(

ilknrdaisy

Doğru diyorsunuz sebepleriniz vardır sizin de, gitmeseniz bile başka konuşabileceğiniz anlatabileceginiz bir veteriner bulsanız aslında. Bu kuzucugun durumu çok ilginç duruyor, belki veteriner ameliyat sırasında yanlış bir şey yaptı ve sizden saklıyor olabilir. Bildiğimiz kadarıyla erkek kedi için çok basit bir ameliyat bu en azından benim kedim aynı günün gecesi eski haline döndü. Her sorunuzu takip ediyorum sağlık açısından bilgim yok tavsiye veremiyorum. Buradaki çoğu kişi de aynı şekilde bence size en iyisi başka bir veterinere bu durumu anlatmak yardımcı olacaktır. Benim içime doğan veterinerin yanlış bir şey yaptığı:(

Novalun

fıtık kesesinde büyüme olursa , iştahsızlık olursa , hareket etmek istemezse birşeylerden kuşkulanabilirsin. Eğer sıkıntısı olursa huzursuz olacaktır. Size canının yandığını belli eder. Acı acı miyavlar. Ağrıyan yerini yalayabilir sürekli normal yalanması dışında. Eğer öyle birşey olursa vetinize başvurursunuz. Ama keyfi yerindeyse sizin de endişelenmenize gerek yok demektir

Tilki37

Çok teşekkür ederim :)

ilknrdaisy

Bütün bunlar ksiirlasdiktan sonra gerçekleşti dimi ? :/

Tilki37

Aynen :(

ilknrdaisy

Peki hala kısırlaştıran veteriner mi bakıyor ? :(

Novalun

Merhaba geçmiş olsun. Fıtık bir organın yada dokunun olması gerektiği yerden kaymasıyla gerçekleşir. Genelde genetik yada travmatik olarak bağ/kas dokusunun zayıflığından kaynaklanır. Çıkan organ herhangi bir organ olabilir Ama karın fıtıklarında genellikle incebağırsak , mezenterdir. En korkulan riski çıkmış olan organın strangülasyonu yani kanlanmasının bozularak gangrene gitmesidir. Fıtık kesesinin içinde organ varsa elle ittirildiğinde organ içeri girmiyorsa bu strangülasyon oranını arttırır. Strangülasyon durumunda ağrı ve buna bağlı iştahsızlık olacaktır ama onun dışında fıtıklar genellikle ağrısızdır. Kendiliğinden kapanabilir. Takipte büyürse veya semptomatik hale gelirse cerrahi olarak kapatılabilir. Umarım yardımcı olabilmişimdir

Tilki37

Haklısınız evet benimde aklımdan öyle bir şüphe geçmiyor değil. Ben Yalova'da yaşıyorum burada tam teşekküllü bir veteriner hekim yok herkez Bursa'ya yonlendiriyor . Ama oraya gitmek içinde en az 600tl gerekli diyorlar, işin içinden çıkamadım bı türlü. Ameliyatı yapan vet, Yalova'nın en iyisi İstanbul'dan Bursa'dan gelen hastaları var , 17 senedir hekim hiç bir vukatida yok, gitmeden önce çok araştırdım herkez onu söyledi. Onun tavsiyesiyle de ameliyat yaptırdım .

Tilki37

Novalun , ilgin için teşekkürler , şişlik büyümeye devam edermi , yada takipte nelere dikkat etmeliyim ne gibi belirtiler olursa endiselenmeliyim bununla ilgilide bilgi verirsen çok memnun olurum

Novalun

Ne demek geçmiş olsun tekrardan :)