Tuvalet Eğitimini Unuttu

DenizzzzY

Üç aylık köpeğimiz bir buçuk aydır bizimle. İlk bir ay odasından çıkmıyordu ve tuvaletini odasındaki pedine yapıyordu, alıştırmıştık. Ancak bir kaç haftadır mutfak dışında evin tüm odalarında geziyor. Evin içinde dört beş nokta belirledi ve tuvaletini evin her yerine yapıyor. Küçük olduğu için tutamıyor belki ama evin her yerine ped koyarsam hiç alışmaz diye korkuyorum. Tuvaleti gelince odasına gidip pede yapmasını nasıl öğrettiniz acaba?

8 CEVAP

huseyin1

daha öğrenememiş ki unutsun tuvalet eğitimi en fazla sabır gerektiren eğitimlerden birisidir ortalama 6 ay sürer ilk 1 ay korktuğu kendini sadece odasında güvende hissettiğinden çıkmıyordu ama artık büyüyor daha fazla merak ediyor size güvenmeye sizleri ve evi sahiplenmeye başlıyor yani bir nevi kendi bölgesini işaretliyor bana kalırsa özellikle yemeklerden sonra bir müddet daha alanını kısıtlayın ped e iyice alışsın bu arada tuvaletini yaptığı yerleri iyice temizleyin ama evde özgür kalmaya devam etsin ancak tuvaletini gidip pedine yapsın istiyorsanız köpeğinizi çok iyi tanımanız gerek hangi davranışlardan sonra çişini yapıyor kakasını yapmadan önce neler yapıyor bilmeniz lazım o hareketleri yaparken gördüğünüzde eğer tuvaletini yapacağından eminseniz hemen pedine götürüp tuvaletini pedine yaptırıp ödüllendirmeniz gerekiyor yanlış yere yaptığında da şiddet vs kesinlikle yok sadece gözünü korkutacak kadar kızın

huseyin1

hakimiyet düşünecek kadar büyük değil henüz zaten hakimiyeti genelde diğer köpeklerin tuvaletini yaptığı yerlerde gösterirler buda ortalama 10-11 aylık gibi başlar o kendi bölgesini işaretliyor doğru uygulama ve sabır ile üstesinden gelebilirsiniz kolay gelsin :)

goknur

Huseyin1 in yaptigi gibide yapabilirsiniz ama ben kedi babasi diye bir kitap okumustu orda son zamanlarda evin hakimiyetini eline almak isteyen yaramaz bir kedi vardi ve evin her yerine cisini yapiyordu yazarin bizzat yasadigi bir durummus bu. Kendiside evin her yerine ( onun tuvaletini yaptigi her yere ) kumunu koymus hergun biraz 30 cm kadar kumun yerini degistirmis ve kedisi yine ayni yere yapmis oda 10 cm e cekmis kedisi bu duruma alisip sikinti cikartmayana kadar buna devam etmis sonra yavas yavas kum kaplarinin sayisini indirmis ve cozumu bulmus. Her iki yontemi de deneyebilirsiniz bol sanslar

DenizzzzY

Hüseyin Bey çok teşekkür ederim cevabınız için. İlk bir kaç gün odasına dönüp pedine yapıyordu ama sonra boşverip istediği yere yapmaya başladı. Ben de o sebeple unuttuğunu düşündüm. Söylediklerinizi deneyeceğim. Göknur Hanım ben de durumun biraz hakimiyet ve bölgeyi işaretlemeyle ilgili olduğuna inanıyorum. Kedilerde tuvalet eğitimi daha kolay galiba :) Köpeklerde çok daha uzun sürüyor maalesef

DenizzzzY

O kadar dikbaşlı ve inatçı bir köpek ki bazen neyi neden yaptığından emin olamıyorum

huseyin1

o yavru olduğundan onu dikbaşlılık olarak görme köpekler zaten inatçıdır psikolojik olarak sorunları yoksa özgüvenleri çok yüksektir şuan yavru gençlik dönemine kadar yaklaşık 2 yaşına kadar yani kişiliği şekillenecek bu zamanda ona doğruyu yanlışı siz öğreteceksiniz itaat etmeyi öğretirseniz sorun olmaz

DenizzzzY

Yok ben memnunum zaten böyle özgür ruhlu olmasından :) Büyük bir sorun yaratmıyor bu durum şimdilik. Tuvalet sorunu da nispeten çözüldü, söylediklerinizi uyguladık. Eminim büyüdükçe her şey daha kolaylaşacak.

petokulu

köpek tuvalet sorunu bilgi için 0 516 169 09 99