Kedim Mia 4 Bucuk Aylik Ve Dun İtibariyle Kızıştı Normal Mi ?

Yagmurmia

İlk kez evimde kedi bakıyorum 1ay oldu sahipleneli bu konu hakkinda pek bilgim yok onu sakinleşmek için ne yapmam gerek önerisi olan varmı ???

7 CEVAP

ursaminor

Tuhaf filan değil yahu gayet normal. Evdeki kediler sokaktakilerden daha konforlu ve sıcak ortamda olduklarından kızgınlık dönemine daha erken girmeye meyillidir. Bu sitedekilerin çoğunun da (ben dahil) dişi kedisi erken dönemde girmiştir kızgınlığa. Bizde de 4,5 aylıktı ilk seferde.
Ayrıca 21 Aralık'tan itibaren günler kısalmaya başladığından kızgınlık dönemi yaşanması normal, çünkü kedilerin döngüleri günlerin kısalmasına bağlı.

Sakinleştirme konusunda da ne yazık ki pek bir çözüm yok. Bu dönemler atlatılacak. :(
Çok ağır olduğunda dikkatini dağıtacak oyunlar oynamayı deneyin.

pinarcaya

Normal. Benimki de boyle minicikti kizginliga girdiginde. 1 yasina girmeden kisirlastirmayin derim. Veterinerim 1 yasina kadar onu ssakinlestirecek bir igne yapmisti. Sonra tekrar kizginliga girdiginde kiairlastirildi.

kedilimadam

2-3 kızgınlık dönemi geçirmesini bekleyip sonrasında kısırlaştırabilirsiniz.Erken kızgınlığa girmesi evde bakılan bir kedi olduğu için normal.Vakit buldukça oynatmaya çalışın, mümkün olduğunca enerji sarf etmesi önemli.Bir de kızıştıkları ancak çiftleşemedikleri için çok strese giriyorlar bu da daha az yiyip su içmemelerine neden olabiliyor.Mümkün olduğunca sevdiği mamalardan vermenizç tavsiye ederim.Ayrıca hormonal iğneleri önermiyorum bir sürü sıkıntıya neden oluyorlar.Onu çok sevdiğinize eminim bu nedenle hormonal bir dengesizlik yaşatmaktansa sabırlı olmaya çalışmanızı öneririm.

Yagmurmia

Yemek yemede sıkıntı yok cok şükür 3 gün sürüyor kızgınlık ufak olduğu için herhalde hormonsal şeyler karşıyım

p0fudukCat

Kız kedilerde 5-8 aylıkken erkekler ise 8-12 aylıkken kızgınlık dönemine girer tuhaf..

Yagmurmia

Evet oyalamaya çalışıyorum çoğu zaman ama evin icinde baska bişey yapcaksam hiç rahat durmuyo

aleyn

dişiyse 6 aylıktan itibaren kısırlaştırmada sorun olmuyor, erkekse 1 yaşa kadar beklemek tavsiye ediliyor..