Yavru Kedimi Kuru Mamaya Nasıl Alıştırabilirim?

Ceronimo-

Merhaba, ilk kez kedi besliyorum, kendisini sahipleneli 10 gün oluyor.
Kendisi 2 aylık fakat eski sahibi anne sütünden kesildiğini ve kuru mamaya başladığını söylemişti. Hatta Royal Canin'in Mother&Babycat mamasını yediğini söyledi, ben de aynısını aldım. İlk gün eve geldiğinde ara ara başına götürdüğümde 3-4 tane yiyip bırakıyordu fakat 2. günden sonra hiç yememeye başlayıp sürekli bize gelip miyavlıyordu. Bu 2 günün sonunda da yaş mama verince ilk kez mama yiyormuş gibi yedi, belli ki açtı. Sonrasında da veterinerin tavsiyesiyle her 2 saatte bir Proplan'ın konserve yaş mamasıyla evdeki Royal Canin kuru mamayı karıştırıp vermeye başladık fakat kuru mamayı ıslatsak da, ezsek de, blenderdan geçirip yaş mamasına katsak da kesinlikle kenara itiyor kuruyu, sadece yaşı yiyor. Bunun üzerine kuru mamasını değiştirip proplan'ın yavrular için olan tavuklu kuru mamasını aldım ve birkaç saat aç bıraktım. Bu yüzden de ilk verdiğimde hapur hupur yedi kuru mamayı tek başına, fakat sonra yine en başa döndük. Şimdi yine her 2-3 saatte bir yaş mamayla kuruyu karıştırıp veriyorum, ancak o şekilde yiyor. Yerken kuruları kenara ittiyse tekrar dönüp onları yemiyor fakat ben o kenardaki kuru mamaları ortaya itersem parmağımla anca o şekilde yemeğe devam ediyor.
Çok uzun oldu, ilk deneyimim kusura bakmayın. Cevaplarsanız çok sevinirim.

13 CEVAP

Feronia

Kullandıklarınızın yarı fiyatındakilerin bile çoğu RC ve ProPlan'dan kaliteli. Now Fresh deneyebilirsiniz veya N&D düşük tahıllı.

Ceronimo-

Veterinerden deneme amaçlı az bir miktar alıp vermeyi deneyebilirim sanırım. İlk gün birkaç saat aç bırakıp proplan'ın kuru mamasını tek başına verdiğimde de epey yemişti fakat 2-3 seferden sonra ona da burun kıvırıp yanımıza gelip miyavlıyor...

zeynepgurgen

Ülkemizde kaliteli mamaları veterinerlerde bulamazsınız ne yazık ki. İnternetten tester talep edebilirsiniz.

Feronia

Distribütörlerin listesi blogumda yazıyor. İstediğiniz mamanın testerını distribütörden isteyebilirsiniz.

Feronia

Kaliteli mama vermeyi düşündünüz mü?

Ceronimo-

Tester yollarlarsa çok iyi olur deneyeceğim, teşekkür ederim.

Ceronimo-

Çok teşekkür ederim, bakıyorum hemen

zuleyhaa

Kaliteli mama alın isterseniz sorun isterseniz satılan yete bazen açılmış olanlar oluyor denetebilirsiniz ben öyle yaptım aldım fakat sonradan da okuduğuma göre ağzı daha önceden açılmışlardı da almayın diyorlar ..

SimbaMia

2aylık henüz çok küçük olduğundan da olabilir. Dişleri küçük mü? kuru mamaya 3 aylıkken daha rahat geçersiniz, karıştırma yöntemi işe yarayacağını düşünüyorum. Yeni geldi eve bir alışsın yavaş yavaş kuru mamayı da yer üzülmeyin

FerdaNur

bir bardağın yarısına süt yarısına su koyup mamasına dökmeyi denediniz mi ? işe yaradığını söyleyebilirim...

Ceronimo-

Bunu veterinere sormuştum ancak süt vermememi söyledi bu süreçte...
Bu yaş&kuru mama karışımıyla 1-2 haftaya toparlar düzenli yerse dedi çünkü birkaç gün kuru mamayı reddettiği için epey halsizleşti

Ceronimo-

Yiyeceğini bilsem alacağım fakat kaliteli mamalar haliyle pahalı olduğundan şu süreçte beni biraz zorlayabilir fiyatları. Siz hangisini önerirsiniz?

Ceronimo-

Küçük evet, çiğnerken çoğu zaman ağzından düşürüyor mamayı. 3. Aydan itibaren tamamen geçebilmemizi umuyorum ben de dediğiniz gibi