Beş Aylık British Oğluma Bi Arkadaş Sahiplenicem

Marlo

Benim beş aylık erkek brtiishim var ona bi arkadaş sahiplenicem 7 aylık dişi kısır iki kedi bakımı nasıl oluyor anlaşabilir lermi??

18 CEVAP

kedilimadam

Dişi olması bence gayet doğru bir seçim.İki kedi genel olarak tek kediden çok daha avantajlı.Ancak bazı kediler gerçekten evin tek kedisi olmak istiyor o yüzden başka bir kediyi kabullenmiyor.Umarım sizinki arkadaşını çabucak kabullenir.İki kedi olunca sıkılma, küsme, kapris durumları olmuyor.Birlikte oynayıp, birlikte yiyip içiyorlar ve birlikte uyuyorlar.Ayrıca biri diğerinin olumlu bir davranışını ondan baka baka çabucak öğreniyor.Umarım güzel bir dostlukları olur.

Heiter

Önce eksileri: Maddi anlamda masraflar ikiye katlanıyor. Mamanın ve kumun hızla tükendiğini gördükçe durumun ciddiyetini anlıyorsunuz :D. Özellikle geceleri coşup sağa sola koşturuyorlar. O sakin ve tembel kediniz gidiyor, yerine iki yaramaz geliyor yani. Bunlara hazır olun.
Gelelim iyi yönlerine: İnsan olarak onunla yeterince ilgilenememe endişesi gidiyor. Kediniz sıkılmıyor evde. İki kedi birbirini temizliyor, birlikte uyuyor, birlikte yemek yiyor.
Alışma meselesi kediden kediye, yaşa, cinsiyete ve koşullara göre değişir. Ne kadar yavruyken başlarsanız o kadar iyi. Bizimkiler 3 günde alıştılar birbirlerine. Önce birbirlerinin kokusunu tanımaları için taşıma çantasıyla tanıştırın derim. Kademeli olarak tanıştırın yani. İlk bir iki gün ayrı yerlerde kalsınlar. 5-10 dk bir araya getirip oyunla/mamayla birbirlerine yaklaşmalarını sağlayabilirsiniz. Yakından takip edin, ciddi kavgalar olmaması için. Tıslama ve tüylerin diken diken olması normaldir. Evdeki kedinizin bölgesini başka bir kedi ihlal etmiş oluyor sonuçta. Evdeki kediyi kendi alanından uzaklaştırmak yerine, gelen kediyi uzaklaştırın ilk etapta. Eğer doğru şekilde ilerlerse bu aşamalar, çabuk alışacaktır. (Yine de itiraf edeyim, ilk gün gerginlikten başım ağrımıştı benim. Ne zaman ki tıslamalar bitti, ben de rahatladım.)

SelinTuksal

@Heiter
Önce eksileri: Maddi anlamda masraflar ikiye katlanıyor. Mamanın ve kumun hızla tükendiğini gördükçe durumun ciddiyetini anlıyorsunuz :D. Özellikle geceleri coşup sağa sola koşturuyorlar...
6 kediye mama da kum da dayanmıyor :D

Güzel bir seçim yapmışsın. Ama dişinin ondan büyük olmaması gerekir. Yoksa erkeğe saldırır. Bir kedi alacaksan pet shop'a kedini de götür. beğenirse alırsın. =)

SimbaMia

Öncelikle 2sinin de tırnakları kesilmiş olsun diye hatırlatayım. 2 kedim var 9aylık ve 10aylık dişiler. İlk gün evin kedisi ona çok fena kıhladı, minicik dişlerini tehdit edercesine gösterdi tüylerini dikti...(3aylıktı). 1gün koridor kapısın kapatıp onları ayırdım. Sonra yer değiştirtip kokularına alıştırdım. Yeni kedi biraz daha küçük olduğundan elimdeyken yaklaştırdım zarar vermesin diye. 4-5gün sonra kapıları açtım. 1-3gün kovalamaca sürdü. Sonra birbirlerini sevdiler. 2kedim farklı karakterlerde. Günde 1-2kere kovalamaca oynarlar, dövüşürler ama zarar vermezler tırnak çıkartmadan patileriyle... 2kedi çok iyi fikir. Kedilerinizle mutluluklar

akitalove

Pet shoptan kedi veya köpek almayın. Catterylerden alabilirsiniz.

kedilimadam

Tıslamalar ilk birkaç gün normal...sakin olmaya çalışın.Geriliyorsunuzdur eminim.Onlara biraz zaman verin, sanki siz yokmuşsunuz gibi uzaktan seyredin müdahele etmeden.Tıslama, pati vurma..normal..çok şiddetli şekilde kavga ederlerse sıkıntı var demektir...Birkaç gün sakin ve sabırlı olmaya çalışın.Önerilerim bunlar...

NehirC

Merak etmeyin ilk buluşmada tıslamazlar gayet normal. :) İkisinin yaşı da küçükmüş, büyük ihtimalle birkaç güne alışırlar. Mümkün olduğunca dikkatlerini dağıtmaya, beraber oynatmaya çalışın bir kedi oltasıyla vs. Üzerinde birbirilerinin kokusu olan şeyler koyun yanlarına. Kolay gelsin. :))

Marlo

Teşekkür ederim cevaplarınız için bugün gelicek inş olumsuz bişey yaşamam tekrar sizinle paylasıcam

Bence daha küçük bir kedi alın

Marlo

Petshoptan almadım burdan sahiplendim malesef dişi olan daha büyük kız çok ürkek benimki pati atmaya çalışıyor kız dolabın altına girdi çıkmıyor

Marlo

Petshoptan almadım burdan sahiplendim malesef dişi olan daha büyük kız çok ürkek benimki pati atmaya çalışıyor kız dolabın altına girdi çıkmıyor

Marlo

Kız tıslıyor benimki korkuyor :((

Marlo

Tamam bi kaç gün gözlemlicem inş alısırlar

Marlo

Tesekkürler tekrar cevaplar için..sürekli birbirlerini kovalıyorlar tıslama değil baya kavga ediyorlar