Kedimde Herhangi Bir Parazit Yok Ama Yinede İç Dış Parazit Aşısı Yaptırmam Gerekir Mi ?

gizem_

kedim zaten evde yaşıyor düzenli olarak yıkıyorum ve tarıyorum. aşı yaptırmam gerekli midir ?

7 CEVAP

zzAr

kediler ancak geçrekten aşırı kirliyse mesela çamura batmışsa yıkanmalı ya da bazı cins kediler sene de 2 kere yıkanabiliyor. onun dışında kediniz yıkamanıza gerek yok kediler günde 3 kez vücutlarının neredeyse tamamını kendileri temizlerler. yıkanmak kedilerin tüy ve derilerine zarar veriyor.
https://www.petlebi.com/soru-cevap/1249-kedimi-yikamam-ne-kadar-dogru ve
https://www.petlebi.com/soru-cevap/1084-sizce-kediler-yikanmali-midir-ne-siklikla-yikamak-gerekir
buraları okumanızı öneririm

Dış parazit ve iç parazit konsunda şöyle bir açıklama yapayım. Dış parazit damlası öncelikle bir kalkan değildir. Bit, pire, kene yine hayvanınızın üzerine gelebilir ama üremek için beslenmeye çalışırken ısırmasıyla ilacı alır ve felç olarak ölürler. Keza bit, pire, keneyi biz üzerimizde taşıyarak bile kediye bulaştırabiliriz. İç parazit içinde aynı şeyler geçerli. Evden dışarı çıkmıyor demek iç parazit aşısını yaptırmamalımıyım sorusunu akıllara getirmemeli. Sonuçta hastalıktan dolayı aşı yapmıyor, hastalık olmasını engellemek için aşılama yapıldığını unutmamalıyız.

zzAr

kedinizin üzerindeki dış parazitleri görebilmeniz mümkün ancan iç parazitleri görmeniz mümkün değil bence yaptırmalısınız. kediyi ne kadar sıklıkla yıkıyorsunuz? kedilerin yıkanması tavsiye edilen bir şey değildir.

gizem_

haftada 1 yıkıyorum uygun değil mi

gizem_

teşekkür ederimmm :)

Senede iki kere yıkama konusuna katılmıyorum. Çok sık olmamakla beraber yıkayabilirsiniz kedinizi tüylerini tamamen kurutmak kaydıyla.Mesela Sfenks'ler haftada bir yıkanması gereken kedilerdir. Yıkanma ihtiyaçları daha az olduğu doğru.Bir köpek gibi dışarı çıkmıyor ve kendini yalayarak temizleyebiliyorlar.

gizem_

çok teşekkür ederim detaylı olarak bilgilendirdiğiniz için :)