Arkadaşlar Evde Yapabileceğim Bir Mama Tarifi Verebilir Misiniz?

canakavi

Ayrıntılı anlatırsanız sevinirim.
@zeynepgurgen
@feronia
@reyyanhan
@eltarcın Arkadaşlar bugün formunuzdasınız lütfen baltalamayın :D :D :D :D

12 CEVAP

SelinTuksal

not: deniz ablanın laf sokmadığını 13 sayfanın tamamını okuduktan sonra farkettim.

Reyyanhan

Can aşk olsun.

SelinTuksal

ya beeeeeeeeeeen ?!?!?!? ben ağlıyım zaten.

Feronia

Ağlama Selocan. :) O isimlerin verilme amacı düşündüğünden çok farklı :D

SelinTuksal

lanet olsun dostum... :DD

SelinTuksal

ayyyy orda zeynepgurgen yazmasından laf sokmakla alakalı bişey olduğunu anlamalıydım. not: deniz abla böyle soruları baltalamaz zaten.

Feronia

Allah iyiliğini versin Selin, bu ne işsizliktir. :D

SelinTuksal

Ezgiş pazar günü işsizliğin dibine vurmayıp napıcaktım :DD

canakavi

Ek besin olarak düşünüyorum. 3kilo 700 gram 2yaşını doldurdu,şuan hamile oldugumuz için pek hareketli degiliz ama genelde çok fazla enerjik , mavi rus cinsi (Bir kırmalık var ama) besin alerjisi yok kan tahlillerine göre gayet sağlıklı düzenli kontrolümüz var.

canakavi

Doğumdan sonra malum biraz zayıflama oluyor sürekli emzirme yaptığı için en sağlıklısıda evde yapılan olacak yoksa haftanın 4,5 günü sadece yaş mama ile besliyorum geri kalan günler kuru mama veriyorum. Yoğurdu iştahlı yiyor. Annem arada sırada peyniri sevdiği için peynir veriyor küçük küçük.

Feronia

Hamilelik ve emzirme döneminde sürekli kullanmanız için 10 günde bir hazırlayacağınız tarif:

  • 200 gram balkabağı, 200 gram brokoli, 200 gram ıspanak haşlayıp derin bir kapta ezerek püre haline getirin.

  • 1 kilo somonu küp küp doğrayın ve geniş bir tavaya çok az zeytin yağı koyup pişirin. Sonra onları da kaba aktarın.

  • Aynı tavada 100 gram dalak ve 100 gram tavuk ciğer-kalbi doğrayıp pişirin ve onları da kaba aktarın.

  • 3 yumurta haşlayın. Kabukları havan, blender vs. yardımıyla öğütüp kaba koyun ve yumurtaları kaba doğrayın.

  • Kaba 5 kaşık balık yağı ve 3 kaşık keten tohumu ekleyin.

  • Her şeyi karıştırın ve günlük verdiğiniz öğün sayısı x 10 buzdolabı poşetine bölüp buzluğa atın.
    *Bir öğünü verdikten sonra diğer öğünün poşetini buzluktan çıkarın.
    *Kemik suyu kaynatıp buz kalıplarına dökerek dondurun, günde bir buz kalıbı herhangi bir öğünle beraber verin. (Eklem sağlığı)
    *3 günde bir yarım bardak kefir içine yarım muz ve yarım avuç yaban mersini ekleyip ara öğün olarak verin. (Sindirim ve bağışıklık sistemi)
    *Günde 1 çay kaşığı hindistan cevizi yağı mamasına ekleyin veya direkt olarak yedirin. (Bağışıklık)
    **Mamaya iki kaşık dereotu tohumu ekleyebilirsiniz (Kemik gelişimi)
    **Arada bir 4 kaşık lor veya yoğurda elma, muz, orman meyveleri, yulaf, keten tohumu, dereotu tohumu, haşlanmış mercimek, ceviz... ekleyerek bir öğün geçirebilirsiniz. (Sindirim ve denge)

Feronia

Tabii :)
Sürekli ana besin olarak mı vereceksiniz yoksa ek olarak mı?
Sürekliyse kediniz ile ilgili birkaç soru sormalıyım:
Kaç kilo?
Kaç yaşında?
Ne kadar hareketli?
Kısır mı, cinsiyeti ne?
Cinsi ne?
Besin alerjisi var mı, nelere var?
Sağlık problemi var mı?
Ek olaraksa özel ihtiyaca yönelik (bağışıklık sistemi, sinir sistemi, kilo aldırma, kansızlık...), form olarak (taneli, parçalanmış, püre) veya içerik olarak (tavuk, balık, kabaklı, ıspanaklı...) bir tercihiniz var mı? Ona göre vereyim.
Ara öğün fikirleri de isterseniz verebilirim. Veyahut ek besin, ödül tarifleri de.