Kızım Kurutma Makinesinden Çok Korkuyor

snkcl

Kızım balı yıkarken o kadar korkmuyor ama kurutmak tam bir işkence. Hiç havlamayan köpek birden havlayıp ağlayıp saldırmaya başlıyor ne yapmalıyım

4 CEVAP

eren

Köpeğine kurutma makinesini tanıtmakla başlamalısın, yıkandıktan sonra değil ama gün içinde al yanına makineyi köpeğine cesaret vere vere önce uzaktan sonra daha yaklaşarak alıştırmaya çalış, bir elin her zaman köpeğinde olsun ona güven vermelisin. makineye alıştırırken tepki vermediği an ödül maması veya övgü cümleleri işe yarayabilir.

ilk 2-3 gün hatta makine çalışmazken ona alışana kadar hiç çalıştırma makineyi daha sonra kısa süre aç kapa, böyle böyle alışır belki kurutma makinesinin sesinden korkuyor olabilir.. esas nokta ona makinenin korkulacak bir şey olmadığını anlatmak. onu kurularken uzun süre bir yere tutarsan sıcak hava canını yakmış olabilir korkusunun sebebi bu olabilir, köpeğini kurularken kurutma makinesini uzun süre belli bir bölgeye tutmamanı tavsiye ederim ve ayrıca gözlerine doğru tutmamalısın. belki bunlara dikkat ediyorsundur ama yine de hatırlatmak istedim :)

lenahmet

şahsen ben ilk önce kurutma makinesiyle aynı ortamda tuttum yanına koydum yanında açık tuttum yıkadıktan sonra saç kurutma makinesiyle kuruttum sorun çıkarmadı

snkcl

Ses çıkaran ne varsa korkuyo. Dediğiniz gibi alıştırmaya çalıştım ama çalışmıyorken sorun yok, sorun sesi duyunca önce ağlamaya sonra da havlamaya başlıyor. Sesine alıştıramıyorum makineyi ısırmaya çalışıyor

isra34

Benim oğlumda ilk başta çok korktu ama sonrasında fönü yatağa koydum oglumu elime alarak severek kuruttum arada ödül maması verdim alıştı sonrasında