Kedim Çok Az Mama Yiyor

Merhaba, kedim henüz 1.5 aylık ve evime alalı 2 gün oldu. Normalde sağlıklı beslenmesi ve gelişmesi için günde 20gr olarak 3 öğüne bölünecek şekilde toplamda 60gr kuru mama vermem söylendi fakat kedim eve alışamadığından olsa gerek 20gr koyduğum mamayı daha bitirmedi bile 2 gündür. Sizce bir sorun var mıdır yoksa henüz eve alışamadığından mıdır? Bir de kedim evde sürekli gezinip duruyor fakat biz yakınında olduğumuz zaman bir kapıdan falan geçicekse koşarak geçiyor. Bize alışması için ekstra olarak yapmam gereken bir şey var mı yoksa akışına mı bırakmalıyım?

10 CEVAP

Sutunannesi

60 gram yavru kedi için çok fazla diye düşünüyorum yani mamanızın ambalajında gün içinde verilmesi gereken miktar o kadar mı Yazıyor. Bir çok mama kullandım ama hiç 1,5 aylık kedilerin gramajında 60 rakamı ile karşılaşmadım. Üstelik 2 gün oldu demişsiniz. Ortama eve alışması stresli bir süreçtir yani bu süreç içerisinde su içmemesi mama yememesi tuvalete çıkmaması gayet normal karşılanabilir şeyler. Mesela benim kedim 2 hafta sonra uyum sağlamaya başlamıştı ev ortamına. Kuru mamayı yaş mamayla destekleyebilirsiniz içinizin rahat etmesi için. Onun dışında mamasını sevmemişte olabilir. Yani bazı kediler çok seçici davranıyor tabi bu 1,5 aylık kedi için söz konusu mu bilmiyorum :D kediler ilginçtir. Bence bir süre yaş mama ile destekleyin ve gün içimden 60 gram verilmesi gerektiğinden emin olun. Ve durumu akışa bırakmalısınız eve alışana kadar istediği kadar kaçsın koştursun. Tepkisiz kaldığınızda size yavaş yavaş güvenmeye ve yaklaşmaya başlayacaktır. Biz istiyoruz ki hemen gelsin kucağa öpelim sevelim bende o süreç içerisinde kedim beni hiç sevmeyecek psikolojisine girmiştim ama 2 hafta sonra her şey normale dönmüştü. Kedinize çoook uzun sağlıklı güzel ömürler diliyorum.

Elifoo

Oncelikle hayırlı olsun :) eve goturmeden oncesinde tahlil yapildi mi bilmiyorum ama yine de bir kontrol ettirmekte fayda var diye dusunuyorum. Onun disinda eger bir problem cikmazsa (ki insallah cikmaz) ortam yadirgamis olabilir. Onunla surekli konusun sakin tavirlar sergileyin ortamin guvenli bir yer oldugunu anlasin. Cok fazla degisiklik yapmayin esyalarinda. Her sey yerli yerinde olsun. Fakat az once de soyledigim gibi en onemlisi size alismasi. Sevmeye zorlamayin uzaktan da olsa goz temasiniz olsun gozlerinize baktigini gördüğünüzde yabasca gozlerinizi kirpin bu seni seviyorum anlamina geliyor ve cidden onlara cok guven veriyor. Eger saglik sorunu yoksa zamanla alisacaktir :) tekrar hayirli olsun insallah beraber upuzun saglikli yillar gecirirsiniz :)

Miniminimini

Bence 1,5 aylik kediye sadece kuru mama vermeyin, yas mamayla karistirip deneyin. O sekilde alisabilir.

dilex

1.5 aylik daha cok bebekmis.mamasini islatip verebilirsiniz.yada sut tozu onerebilirim.veterinerden alabilirsiniz.

riuhole

Mama yememe sorununu ben de yaşadım fakat kediniz çok küçük. Yavru kediler 2 aya kadar anne sütüyle besleniyor. Kuru mama yerine yaş mama yahut süt tozu vermeyi deneyebilirsiniz. İmkanlarınız kısıtlı ise kuru mamayı kasaplardan alabileceğiniz çorbalık kemik suyu ile ıslatıp yumuşatabilirsiniz. Hem ucuz hem de besin değeri yüksek olur ama kemikleri iyice kaynatmaya özen gösterin. Çok küçük olduğu için yiyemiyor zannımca acilen bir şekilde beslenmesi gerekiyor.

Yani bana sütten kesildiğini ve iki aylık olduğunu söylediler fakat veterinere muayene için götürdüğümde karnesine nedense 1.5 aylık yazdılar. Veteriner de kuru mama ile beslememi, eve alışma sürecinde 2-3 gün dahi hiç yemek yemeyebileceğini de söyledi. Ama bendeki ara ara yiyor ve nedense tuvaletini yapmadığı zamanlarda da bazen gidip kumunu eşeliyor

Sutunannesi

Kedim 10 aylık ve kedimin bile gün içerisinde yemesi gereken mama gramajı 50 gram ki onu bile bitiremiyor. 1,5 aylık bir kedinin 1 günde 60 gr mama yemesi bana çok ütopik geldi. Mama ambalajınızın üzerinde gramaj tablosu vardır ordan kedinizin ayına göre verilmesi gereken miktarı öğrenerek verebilirsiniz. Ama 1,5 aylık bir kedinin 60 gram mama yemesi bilemiyorum yani. Şu an onun midesi minnacık o kadar mamayı koyabileceği bir midesi bile yokki miniğin. Bence o karnını doyuracak kadar yiyor siz merak etmeyin zaten dediğim gibi 60 gramı bitiremez bir günde

Sutunannesi

Bence dediğim gibi mama ambalajında gramaj bileğisin oluyor kiloya göre. Kedinizin kilosuna göre günde kaç gram yemesi gerektiği orda yazar. Muhtemelen veterinerinizin söylediğinden daha az yazıyordur. İçiniz bu şekilde hem rahat eder yani yeteri kadar yiyor diyebilirsiniz :)) sağlıklı uzun ömürleri olsun miniğinizin

@sutunannesi Veteriner tarafından kedimin henüz küçük olduğu için günde 3 öğün şeklinde toplam 60gr kuru mamayla beslenmesinin gelişimi için faydalı olacağı söylendi. Yani suyunu içiyor, tuvaletini yapıyor, yatağında yatıyor ve bazen de mamasını yiyor ama mesela 20gr koydum onu sabah öğlen akşam değiştirmediğim halde bitiremedi. Mama sevmemesi durumu yok yani

Dediğim gibi veteriner önerisi o yöndeydi. Gelişimi için önemli olduğundan 20 gr şeklinde 3 öğün vermemiz söylendi