Kısırlaştırma Öncesi Ve Sonrası Yapılması Gerekenler.

Sutunannesi

Arkadaşlar merhaba. Kedim bugün kızgınlıktan çıktı ve bizde bu hafta içi prriembe yada cuma kısırlaştırmaya götüreceğiz diye düşünüyoruz. Her şeyden önce inşallah sorunsuz bir ameliyat olur ve güzel kızım uyanır. Öncesinde görüşmeye gideceğim veteriner ile. İlk kısırlaştıracağım kedim olacak o yüzden tecrübe ve bilgiye sahip değilim. Öncelikle veterinere ne gibi taleplerde bulunmalıyım kan testi vs, ve hangi konularda soru sorup Bilgi almalıyım. Kısırlsştırma sonrası orda 1 gece nöbetçi veteriner tarafından göz kulak olunma şartıyla konaklayacağını ertesi gün ise istediğimiz saatte gelio alabileceğimiz söylendi. Bu doğru mudur yanlış mıdır sizin kedileriniz de konakladı mı? Ve eğer sorunsuz bir kısırlsştırma olursa sonrasında nelere dikkat etmeliyim. Bizi ne gibi bir süreç bekliyor ve benim o süreçte üstlenmem gereken görevler, dikkat etmem gereken hususlar nelerdir. Tüm tecrübelerinizi benimle paylaşır mısınız. Ben ameliyattan çok korkuyorum :(( çünkü süt hep sağlık sorunlu bir kediydi. Yarın vitamin alacağım o güne kadar kullansın. Gimcat diye düşünüyorum uygun mudur. Üstelik burda kedisini daha önceden kısırlsştırma sonucu kaybeden var mı :(( annemin kuzeninin kedisi narkozdan uyanamamış ve Melek olmuş. İnan’ın çok korkuyorum asla götürmek istemiyorum ama götürmek zorundayım. Bu konuda içimi rahatlacak bilgilere de sahipseniz benimle paylaşır mısınız. Şimdiden teşekkür ediyorum

25 CEVAP

Alika

Merhaba

Kediniz diş ise bir gece konaklamasını tavsiye ederim. Öncelikle ağır bir narkoz etkisi altında kalacak ve narkozun yan etkisi ile bir-şey olabilir ve hemen müdahalesi için veterinerinizin gözetiminde kalması en sağlıklısıdır. Kısırlaştırma işlemi için öncelikle belli alan tıraş edilip sterilize şartlarına uygun hale getirildikten sonrasında rahmin alınacağı en uygun ölçülerde bir yarık açılıp rahmi en sağlıklı şekilde alınacaktır.
Tavsiyem kedinizi çok hırpalamamanız, yüksek yerlere çıkmasını engellemeniz(dikişleri açısıdan)Kumuna ekstra titizlik göstermeniz ve maması suyunu taze tutmanız. Bir iki hafta kadar kendisini toplaması için yaş mama+ vitamin takviyesini şiddetle önereceğim. Dikişlerinin olduğu alanı pansuman yaparsanız dikişlerinin dökülmesi daha kolay olacaktır. Sadece kedinizin eşyaları değil temas ettiği her şeyi özenli bir şekilde temiz tutunuz. Yarasını yalamasına müsade etmeyin. Dili tırtıklı olduğu için yaramayı açma şansı yüksek. Elizabeth denilen boğazlıktan kullanmalısınız. İlk bir kaç gün kanlı işiyebilir. Korkmayın. İçeride kalan kanı atıyor olabilir.

şimdiden sağlıklı başarılı operasyon dilerim-geçmiş olsun

Sutunannesi

Az önce kendisini Ziyarete gittim. Camekanlı ve tek odalı kafes içerisindeydi. Süt kızım biraz korkak bir kedi o yüzden camekanlı kısımda değil karanlık odaya geçmiş. Odanın kapısını açtığımda karşılaştığım manzara duvarın dibine sinmiş haldeydi öyle görünce çok üzüldüm. Beni görünce hemen yanıma geldi yalpalaya yalpalaya sevdim öptüm yarasına baktım. Birde baktım ki bizimki ayakta uyumuş hala sarhoş gibiydi yarına kadar net ayılmış olurmuş. Yarası da karnında ufacık bir şeydi içten dikişli. Yarın sabah almaya gideceğim. Hepinize iyi dilekleriniz için çok çok teşekkür ediyorum inşallah çabucak iyileşecek iyiki varsınız

Sutunannesi

Süt uyanmış arkadaşlar :))

martha

benim kedim konaklamadı, tavsiye de etmiyorum. kedinizi böyle bir ameliyattan sonra sizden uzak stresli yalnız bir ortamda bırakmanızı tavsie etmem. ben korktum stres olup depresyona girer, bizden uzaklaşır diye. ameliyatı sabah 10 da oldu, 12 de alıp eve gittik biz. en ufak problem de yaşamadık

gunosari

Biz erkek ve dişiyi aynı gün kısırlaştırdık yaklaşık 5 saat sonra aldık veterinerden.Erkek 1 saatte kendine geldi.Dişinin uyanması neredeyse ertesi günü buldu ameliyatı daha ağır oluyor dişilerin.Uyanırken bayağı sıkıntı çekti.Bütün gece başını bekledik narkozun etkisiyle kaçmaya çalıştı, bizi tanımadı, çok ağladı.Ne yalan söyleyeyim pişman bile olduk o gün.O bakımdan orada kalması daha iyi o halde evde ne yapacağınızı bilemiyorsunuz veteriner en azından aksi bir durumda müdahale eder..Yan tarafında 3-4 cm bir dikiş vardı.5 gün alt tarafı sargılı kaldı boğazlık takmadı bizim veteriner stres oluyorlar diye.Dikişin üstüne mavi bir pansuman ilacı sıkmışlardı minik hiç yalamadı.Anesteziyi gaz değilde narkozla yaptılar.Gaz olunca sanırım daha az sorunlu uyanıyorlar.5-6 gün dikkat edin bir taraflara zıplamasın.Dikişlere zarar verecek bir durum oluşmasın.Ameliyattan sonra 10 gün antibiyotik verdi ağızdan.Başka ilaç veya pansuman vermedi bizimkilere.İyi bir beslenme ve vitamin takviyesi ile çok çabuk toparlanıyorlar.şimdiden acil şifalar.

martha

üstteki soruyu şimdi okudum. benim kedim gaz anesteziyle oldu dişi ve 1-2 saat içinde uyandı. sütün annesi sizde bence gaz anestezi olmasını isteyin:) eğer yapıyorlarsa

Ben kendi deneyimimi anlatayım. Kedimin(dişi tekir) bünyesi çok iyiydi öncesinde de sonrasında da. Ben fakülte veterinerine yaptırdım, özel vetler 350 400(diyarbakır) arası bir fiyat söylediler. Fakültede 100e yaptırdım. Operasyondan 8 saat önce mamayı kestim. Operasyona girmeden önce kan testi vb bir şey yaptırmadım. Kimileri yanlış bulabilir bu tercihimi. Operasyon narkoz işlemiyle birlikye 45 dakikada bitti. Açıkcası operasyondan sonra kendimi kötü hissettim. Kedimi öyle gözleri açık bi vaiyette uyurken görmek sanki ölü gibi. Narkoz etkisinden kurtulduktan sonra o sersemliği yürüyememesi hırçınlaşıp garip sesler eşliğinde saldırması. Oraya buraya kusması, iştahsızlığı... kendimi çok suçlu hissettirdi. 2 gün böyleydi. Sonra yavaş yavaş düzeldi tırmanmalara başladı. Huy konusunda hiç ama hiç bir değişiklik yok:) durgunlaşır diyordum ama hiç bir fark olmadı. 1 hafta sonra veterinere tekrar götürdüm, deri dikişinin üstüne bir de tampon dikmişti, onu çıkardı ve de kontrol etti. Bu olaydan yaklaşık 1.5hafta sonrada diğer dikişleri kendisi attı yalaya yalaya. Huni vs hiçbir şey takmadım bu süreçte. Kendisi de ameliyatlı kısma dokunmamıştı zaten. Benim deneyimim böyleydi. Kedimin bğnyesine güvendiğim için rahattım. Kedinizi tanıyorsunuzdur, neyin iyi gelip gelmeyeceğini anlarsınız:)

Sutunannesi

Kedimin bünyesine güvenmiyorum ve bu yüzden hiç rahat değilim :(( yavruluğundan beri bir Sürü hastalıkla karşı karşıya geldi. Devamlı antibiyotik kullanmak zorunda kaldı ve evet hepsinden de kurtuldu. Ciğerlerinde su var şu an nedenini bilmediğimiz bir şekilde. Sanırım ben kan testi isteyeceğim girmeden önce. Ve bazı arkadaşlarım kalmasının daha doğru olduğunu söylemiş :(( bazı arkadaşlarım da eve getirmem gerektiğini. Bu durumda ne yapmam gerek kestiremiyorum. İlk gün uyanmadığını okuyunca ertesi gün almak daha iyi diyorum. Ama üzülür stres olur diyerek de acaba o gün mü getirsem diyorum. Her şey onun için iyi olsun istiyorum. Tabi onun için iyi olması için kendi psikolojimizin de ona iyi gelmesi gerek. Eve getirdikten sonra pişman olmak, keşke orda kalsaydı demek istemem. Gaz ve narkozu biraz daha açabilir misiniz arkadaşlar hangisi daha iyi ve risksiz bunu veterinerime talep edeceğim. O kadar çok korkuyorum ki bu korkuyu tarif edemiyorum. İnşallah Allah yüzümüzü ak çıkarır.

ursaminor

Durumlar nasıl, Süt eve geldi mi?
Bizim büyük gün de yarın bakalım...

martha

gaz anestezi daha hafif, narkozda uyanamama ihtimalleri var. dolayısıyla gaz risksiz, tavsiye ettiğim de o :)

dollfacepersian

Ameliyat öncesi kapsamlı bir kan testi talep etmenizi öneririm kesinlikle. Birde belli bir süre aç kalmasını isteyebilir veterineriniz.
Konaklama konusunda @Martha 'ya katılıyorum. Ben ameliyat biter bitmez eve götürmüştüm. Narkoz etkisinden çıkana kadar sağa sola gitmeye çalışma durumda serbest bırakmamak gerekli bence. Bana o şekilde iken düşüp zarar görebileceğini söylemişlerdi. Ben herşeyini(mama kabı,kum kabı vs.) bir odaya taşımıştım. Çok iyi olmuştu böyle yapınca, çünkü narkozun etkisi geçmeden tuvalete/yemeğe gitmeye çalışabiliyorlar. Oğlum kum kabını görünce hemen oraya yönelip tuvaletini yapmıştı.Narkozu atmak icin kusma,idrar kaçırma olabiliyor ama bizde sadece kuru mamayı hızlı yediğinden kaynaklı olmuştu. Ameliyat sonrası sadece yaş mama ile beslemiştik. Daha rahat yemesi ve keyfini yerine getirmek için.Size de tavsiye ederim. Erkek kedi olduğundan ve çok iyi bir ameliyat geçirdiğinden dolayı 3 gün yakalık yaktıktan sonra tamamen normal hayatına döndü. Dişilerde bu süre ameliyatın daha zor olmasından kaynaklı daha uzun sürecektir diye düşünüyorum. Umarım herşey çok iyi geçer

Geçmiş olsun, 2 3 gün psikolojik olarak seni de etkileyecek ama sonra her şey düzeliyor:) gelişmeleri öğrenmek isterim

Sutunannesi

Sütümüzü bu sabah veterinere götürdük akşamdan yemeğini suyunu kestik. Detaylı kan testi istediğimi önceden belirtmiştim biraz zahmetli bir çabalamadan sonra 2 tüp kan alındı sütten. 20-25 dk sonra sonuçları geldi. Veterinerimiz kendisi baktıktan sonra bize de sonuçları göstererek neyin ne olduğunu detaylı şekilde açıkladı. Bir kan değerleri olan test birde organları için olan bir test vardı. İkisinin de tüm değerleri normaldi. Sadece sıvı kaybıyla alakalı bir değer yüksek gibiydi ama yüksekliği yine normal sayılan kutunun içerisindeydi sütün önceden kusmalı hastalığı olduğu için kusmalı hastalıktan dolayı bu değerin yüksek olabileceğini söyledi. Kısacası tüm değerleri güzeldi enfeksiyon değeri de gayet iyiydi. Kan testinden sonra sütümü aldılar :(( biraz sakinleştirmen sonra operasyona başlamak için girişimlere başlayacaklarını ve operasyona girerken ve çıkarken beni arayacaklarını söylediler. Uyandığında da beni arayacaklar. Ve gaz anestezi yapılacağını söylediler. Bu akşam ziyarete gideceğim yarın sabah da istediğim saatte gidip alacağım. Yapılan tüm işlemleri ve sonuçlarını kabul ettiğime dair bir kağıt imzaladım. Orda 3,4 kedisini kısırlaştıran bir adam ile karşılaştık evimizin orda ve onunla da konuştum korkmamam gerektiğini iyi bir yer olduğunu söyledi. Dünden beri çok telaşlıydım ve çok korkuyordum ama şimdi nedense nedenini bilmediğim bir rahatlık var üzerimde. Yine stresliyim ama dünkü ve sabahki gibi değilim sanırım kan testi iyi gelince birazı rahatladım çünkü değerlerinin kötü olduğunu düşünüyordum bir önceki kan testimiz hiç iyi değildi ama güzel kızımın tüm değerleri düzelmiş.

gunosari

Çok geçmiş olsun.Bitti gitti inşallah.

martha

hastane gittiğinizde sizi bilgilendirir zaten ikisi hakkında da