Kuduz Aşısı Gerekli Midir?

DEMET92

merhabalar 4 buçuk aylık dişi kedim var. karma aşıları bitti fakat 15 gün sonra kuduz aşısı için getirin dedi. sizce kuduz aşısı gereklimidir? benim kedilere hayatını adamış ve onları sahiplenen sahiplendiren bir yakonım var. diyor ki,: kuduz mikrobu diye birşey yoktur. hayvanın vücuduna gereksizz yere ilaç vermek doğru değildir. sizce ne yapmalıyım? veterineri dinleyip aşıyı yaptırıyım mı?

13 CEVAP

DEMET92

bsecnl... ben neden bir tartışma havasında olduğunuzu anlamış değilim. fakat ilk yorumunuzda felaket tellalı gibi yazdığınız için rahatsız oldum. ben bu portalda bilmediğim ve doğruluğundan emin olmadığım şeyleri öğrenmek için bulunuyorum. ayrıca kedimin karma aşısını kusma, halsizlik,iştahsızlık,üst solunum yolu rahatsızlıkları, sebepsiz yaralar ve buna benzer durumlar olmasın diye yaptırıyorum. fakat kuduz aşısını dışarıya çıkmayan bir kediye uygulanması ne kadar doğru bilemedim. bir kedimiz var diye ona deney faresi gibi davranmak doğru değil. mesela siz grip olmuşken şeker ilacı içseniz gibinize fayda sağlamaz değil mi ve gerek de yoktur. zararı dokunur. bu sebeple benim kedim de kuduz olabilecek etkenler yokken neden o aşıyı yaptırayım diye soru sordum. bilen cevap verir diye bekliyorum. amacım tartışmak değil .

DEMET92

Elifoo ben teşekkür ederim asıl. olması gereken bu.sonuçta onlarda can taşıyor ve bize muhtaçlar. benim ilk sahiplenmem ve kızıma aşığım. Eşim de çok seviyor. üçümüz beraber uyuyoruz gece de. o yüzden onlar için en iyisini araştırıyorum. parasında değilim. bulur buluştururum olmasa bile. yeterki kızım iyi olsun hep.

kedilimadam

Yasal zorunluluk kısmı şöyle, kedinizin birine saldırması durumunda (ısırma, tırmalayıp kanatma vs olabilir) saldırıya uğrayan kişi bu durumdan şikayetçi olursa ve kedinizin kuduz aşısı olmadığı tespit edilirse hayvan sahibi olarak sizin hukuki sorumluluğunuz doğuyor. Bu cezai bir sorumluluk değil, ancak tazminat ödeme ya da hayvanınızın barınağa götürülmesi gibi sonuçları olabilir. Tabii ki bunlar uç örnekler ama kişisel tavsiyem bu aşıyı yaptırmanız yönünde. Aşıyı yaptırmadığınız takdirde bu hastalığa karşı savunmasız olacağı da bir gerçek. O yüzden tedbirli olamak gerektiğini düşünüyorum.

Elifoo

Sosyal medyada o kadar igrenc goruntuler goruyorum ki burada huzur buluyorum gercekten. Canlari bu kadar onemseyen insanlarin oldugunu bilmek cok guzel cok rahatlatici bir his. İnce dusunmenize hayran kaldim :) isterseniz birkac veterinerle gorusun eger gorusler ortaksa siz de ona gore bir yol izlersiniz :) sonucta amac o bebisin sagligi..

nyssa

aşıyı yaptırın,ben 3 gün önce 4 aylık kedime yaptırdım.içiniz rahat etsin

pisicikpisicik

kuduz aşısı yasal bir zorunluluk olduğu için bence yaptırın

Elifoo

Bu ikilemde ben de cok kaldim fakat internetten falan arastirdiktan sonra bunun yasal bir zorunluluk oldugunu gordum. Mecbur yaptirdim o yuzden. Farkli bir gorus olursa insallah yazarlar benim de cok merak ettigim bir konu bu

bsecnl

umarım kediniz kuduz hastalığına yakalanıp ağzı köpük içinde evde delirmişcesine can çekişerek ölmez yoksa bunun vicdan azabı ömür boyu çekilcek bişey değil. Allah kimseye vicdan azabı çektirmesin

DEMET92

benim kedim hiç sokağa çıkmıyor ama . sadece pencerenin önünde oturuyor. dışarıdan bir hayvan ile herhangi bir yakınlığı teması da yok. bu gibi durumlar olmadığından sizin dediğiniz vahşet gelmez başımıza sanırım bsecnl

DEMET92

elifoo bende sadece uçak yolculuğunda zorunlu yasal bir gereklilik olduğunu biliyorum ama ben kedimi hiç bir zaman çıkarmıyorum sokağa bile. zaten o da çıkmak istemiyor. bu durumda kuduz aşısı gerekli mi çok düşünüyorum. şaşırmış vaziyetteyim

DEMET92

teşekkür ederim. kediliadam . fakat hak verirsiniz ki o küçücük bünyeye gereksiz bir ilacın girmesini istemiyorum. zararı olacak diye korkuyorum.

bsecnl

@DEMET92 madem kediniz pencerenin önünde oturuyor hiç dışarı çıkmıyorsa diğer aşıları neden yaptırdınız. ozaman onlarıda yaptırmasaydınız madem kuduz aşısından acı çekiceğinden endişelisiniz

DEMET92

yaptırıcam heralde istemesem de . ama yine de bir veterinerle görüşeyim bu konuyu. paragöz bir hekim değildir. belki yaptırmayın o zaman der :( bilemiyorum kafam çok karışık. yavrumun dili de yok ki bizim gibi derdine anlatamıyor. üzülüyorum.