Fip ?

brfnkraa

Arkadaslar ben ne yazik ki sahiplendigim kedi fipli cikti ve öldü :( ben de 2hafta bile kalmadı yavrum. Şimdi yen kedi almak istiyorum ama keidmin eşyalarından vitamininden yeni kediye de birseyler bulaşır mi?soracak başka kimsem yok biz veteriner miyiz diye terslemeyin lütfen

6 CEVAP

dollfacepersian

Evet bulaşabilir. Herşeyini atmanız,evi dezenfekte etmeniz ve belli bir süre yeni kedi için beklemeniz gerekiyor. Kedimi beklerken adlı blogun sahibinin de kedisi fib den öldü ve yeni kedi sahiplendiler. Blog da yardımcı olacak bilgiler olabilir. Okumanızı tavsiye ederim

dilex

En az 6 ay gecmesi gerekiyor

emine64

Çamaşır suyu ile temizleyin yıkayın herşeyi birazda zaman geçtikten sonra ben sorun olacağını sanmıyorum ama tabi ki tecrübeli arkadaşlar daha iyi bilirler

Sutunannesi

Fip virüsü corono virüsünün evrimleşmiş halidir ve benim bildiğim kadarıyla fip bulaşmaz. Bulaşan corono virüsüdür ve corono virüsü evrim geçirmediği sürece zararı yoktur. Sokak kedilerinin neredeyse hepsi aktif corono virüsü bulaşmış canlılardır çünkü corono virüsü bizdeki grip virüsü gibidir şöyle düşünün her insan grip olur ve grip öldürmez. Corono da öyledir neredeyse her kedi corono virüsünü taşır ve öldürmez. Ama herhangi sebeplerden dolayı -bilimsel olarak buna neyin neden olduğu bilinmiyor stres olduğu düşünülüyor sadece- evrim geçirdiği zaman işte bu lanet fip denen hastalık meydana geliyor. Benim tavsiyem sahipleneceğiz kedinin -sokaktan olursa daha iyi- evinize getirmeden önce veterinere götürüp corono testi yaptırmanız. Eğer taşıyıcı ise sorun olmayacaktır ama eğer taşıyıcı değil ise eve almamanız gerekir çünkü evinizde şu an aktif olarak corono virüsü bulunuyor. Siz yine de işi sağlama alayım ben corono virüsü taşımayan bir kedi sahipleneyim diyorsanız evinizi yaklaşık 6,7 ay ki garanti olsun 1 yıl iyice dezenfekte etmeniz gerekir ki bu birazda imkansız diyebiliriz. Oturduğunuz koltukların içine kadar sinen bir şey bu. Yani şu an yapılması gereken en mantıklı şey aktif corono virüsü taşıyıcı olan bir kedinin sahiplenilmesi buda ancak test sonucu belli olur. Ve belki de bilgilerim yanlıştır bilemiyorum Benim kedime de fip olabilir dendiği için uzun bir süre internette araştırma yapmıştım bulaşanın fip değil corono virüsü olduğunu okumuştum. Siz yine de sağlıklı bir sonuç almak için mutlaka bir kaç veterinere danışmalısınız. Onlar çok daha sağlıklı bilgiler vererek sizi daha doğru yönlendirecektir.

dollfacepersian

Evet bulaşabilir. Herşeyini atmanız,evi dezenfekte etmeniz ve belli bir süre yeni kedi için beklemeniz gerekiyor. Kedimi beklerken adlı blogun sahibinin de kedisi fib den öldü ve yeni kedi sahiplendiler. Blog da yardımcı olacak bilgiler olabilir. Okumanızı tavsiye ederim

brfnkraa

Ancak bunları cok yeni aldim kediyi aldim evimde 2.3 hafta kalabildi zaten daha sonra Veterinerde kalmak zorunda kaldi