İlk Defa Kedi Sahiplenceğim Satın Alacaklarımı Değerlendirir Misiniz?Fikirleriniz Çok Önemli

ozinom

merhaba arkadaşlar,13 gün sonra bir dişi tekir kedi sahipleneceğim şuan 45 günlük bir kedi...mama ve kum ve wc olarak şunları düşünüyorum yorumlarsanız sevinirim..
royal canin baby cat 1-4 aylık mama(günde 4 kere besle dendi,12.5 gr *4 öğün şeklinde)
savic nector kapalı wc
eczacıbaşı ince taneli kum,yavru kedi için ince taneli mi kalın taneli mi bilmiyorum aslında...
bana haftada 2 kere de yaş mama vermem söylendi başka forumlarda ve yumurta ,tavuk fileto,yoğurt şeklinde ilavelerle...fakat benim okuduğum bazı yerlerde de yaş mamanın dişlere zararlı olduğu yazıyordu...kafam karıştı...yardımını esirgeyen herkese çok teşekkürler..

10 CEVAP

zzAr

Yaş mamanın nesi dişlere zararlıymış acaba ? ben ilk defa duyuyorum bunu eğer yazılanları paylaşırsanız sevinirim. alacaklarınıza gelince gayet yerinde tercihler. kumun kalın veya ince olması kedi için fark etmez, şu an neye alışırsa onunla devam eder. yumurta ve tavuk konusunda bilgim yok. yoğurt konusuna gelince şurayı okuyabilirsiniz.
https://www.petlebi.com/soru-cevap/1126-kediye-yogurt-vermek

Luigi

Öncelikle tebrikler umarım kedinizle güzel mutlu günler geçirirsiniz. mama tercihiniz yerinde yavru kedi maması sonuçta ona uygun. yaş mama sürekli verilmemeli evet çünkü dişlerin gelişmesi için kuru mama daha doğru sert tanecikli bir şeyler yemesi lazım. ama yaş mama da verilebilir ara ara ayda 2-3 kez

elifdmz

Öncelikle umarım çok mutlu olursunuz onunla beraber..Tekir kediler diğer ırk kediler gibi çok fazla tüy kum v.s seçmezler.taranma ihtıyacları azdır.Daha cana yakın akıllı ve oyuncudurlar.yaş mama için zararlı diyen kişi gerçekten saçmalamış.yaş mama ve kuru mama onlar için tavuk .yumurta 'dan daha iyi besinlidir.Ben kendi kedilerime sularını ve mamalarını sureklı dolu dolu kaplarda tutuyorum odalalarında duruyor.günde 4 sefer ver sonra geri al işiyle uğraşmıyorum.kristal kum kullanabılırsınız sızın ıcın rahat olur,en saglıklısı ınce bentonıt kum'dur.ama temızlıge zor olabılır.Haftada 15 de haslanmıs tavuk verebılırsınız kemık ve derılerınden arındırılmıs.yumurta haslayıp verebılırsınız ..bunlar ek takvıye olur onlar için.ama sakın evdeki yıceklere alıstırmayın sonra başedemezsınız.kuru mama yemezler.yaş mamayı küçük yavru ise kuru mama ile karıştırıp verin hem ıshal olmaz hem kuru mamaya alısır kolayca..sıkıntı yapmanıza gerek yok zamanla herseyı ögrenırsınız.royal canın gayet ıyı mamadır.kısırlastırına kadar yavru kedı maması da kullanabılırsınız..

outlaw

Kediniz aç kalmaz kalırsa size anlatır bir şekilde. kedi kumu olarak ben https://www.petlebi.com/kedi-urunleri/cats-pearls-topaklanan-kedi-kumu-10kg.html kullanıyorum koku giderme açısından gayet başarılı olduğunu düşünüyorum.

Kedinize sadece yaş mama vermeyin kuru mamanın yanında yaş mama bir ödül olarak verilebilir yani bir gün sırf yaş mama yemesin. kuru mama verin yanına az yaş mama verin o zaten hangisini isterse onu yer. ben kendi kedim için gün içinde bittikçe mama ekliyorum az az. yavruykende böyleydi canı istediği zaman gitti yedi ve gayet fit bir kedi kilo alma problemi olmadı ama bu kedinin hareketli bir kedi olmasıyla alakalı olabilir yanıltmak istemem.

outlaw

rica ederim. kedilerde kahvaltı ya da akşam yemeği gibi bir alışkanlık olduğunu zannetmiyorum. bence sürekli dolu olması gerekiyor bir de kediler günde 16 saat kadar uyurlar yani bir insanın 2 katı kadar. su kabı sürekli dolu olsun su önemli. mamayı da istersen akşam yatarken gün içinde koyduğundan daha az koy ama koy bulunsun, aç kalmasın yavrucak :)

ozinom

öncelikle cevap atan arkadaşlarıma çok teşekkür ederim,dişlere zararı derken ağız kokusu ve diş taşı yapıyor diye okudum başka bir yerde,şimdi beslenmeyle ilgili o zaman kaplara günlük 50 gr mamayı direk koyup yanına da suyunu günde 4 kere kaba yem bırakmama gerek yok mu?şöyle bir beslenme mi uygun mu sizce
pzt-çarşamba-cuma-cumartesi-pazar--------kuru mama +yumurta yoğurt tavuk vs takviye
salı- perşembe-100grlık yaş mamayı 2 ye bölüp 50gr 50 gr 2 güne yaymak...
kedinin doyduğunu nasıl anlıyorsunuz bir de arkadaşlar? aç kalmasın yavrucak

ozinom

outlaw hocam şimdi daha iyi anladım bu sistemi :) teşekkürler...peki hocam hepinizi çok yordum ama birşey daha sormak istiyorum mesela insanlarda akşam 7 den sonra yemek yemek sağlıklı bir durum değil kedilerde de böyle bir şey var mı?gece 12 de ben yatarken kedinin mama ve su kabını doldurmalı mıyım?yoksa sabah 7.30 da kalkınca mı ılk besınını yemelı?

ozinom

sağolasın hocam..sistem düzene girdi sonunda :) 13 gun gecmek bılmıyor heyecanlı bır durummus cıdden..

ozinom

arkadaşlar her tuvaletten sonra boyle mı temızlemelıyız?yoksa sadece kurekle dıskyı posete koysak yeterlı mı
https://www.youtube.com/watch?v=VVjX23fmJzg

aysu-orgz

Kedine sık sık inek sütü verme bazı kedilerin inek sütüne alarjisi olduğunu duydum.konserve ton balığını ödül oşarak verebilirsin çok seviyorlar