Kedimi Ne Zaman Kısırlaştırmalıyım?

Kedim kaç aylıkken yada haftalıkken kısırlaştırmalıyım? En Uygun zaman ne zaman?

6 CEVAP

umut61

Kediniz 1 yaşını doldurmalı

Kediler için 1 - 1,5 yaşından önce kısırlaştırılması uygun görülmüyor. Eğer kediniz dişiyse mümkünse bir kez doğum yapsın bunu yaşasın. Hem duygusal açıdan hemde onun metabolizması için. Çünkü 1 veya 2 yaş küçük bir yaş yani onların gelişme süreci durmuyor devam ediyor.
Nasıl 10 aylık / 1 yaşından önce çiftleşmesi doğu değilse kısırlaştırılması da uygun değildir.

Fakat kızgınlık döneminde ne yapıcam ? Ya kaçmaya çalışırsa bize saldırırsa ?

umut61

Dişi kedideki kızgınlık saldırır çok sinirli olur anlamına gelmiyor. Sadece çiftleşmek istiyor ver biraz fazla miyavlıyor. Korkunuz olmasın.

bence yavruladıktan sonra yap yazık olur

kara

hiç kızışmadan önce yaptırmalısınız. sokaklarda yeterince kedi var yavrularının olmasına gerek yok