Kedi Kumu 1 Ay Gider Mi Veya?

kubraguneey

yaklaşık 1 aydır bir kedim var ve ilk defa bi kediye sahibim:) açıkçası kumu hakkında bilmediğim şeyler var mesela tuvaletine kumu koyduğumda 1 ay gider mi tabiiki dışkılarını aldığım sürece veya siz azar azar koyup pislendiğinde değiştiriyor musunuz? şimdiden çok teşekkürler

15 CEVAP

gulinsahim

Yanlış bilgi verilmiş size. Ben 24 senedir kedi bakıyorum, 4 yaşımdan beri. Topaklanan kedi kumları oldukça iyidir fakat markasına göre değişir. Cat's Pearl's kullanabilirsiniz, pudralı olduğundan alerji ya da koku yapmaz. Ayrıca sakın idrarları parçalayıp bırakmayın, hastalığa davetiye çıkartmış olursunuz. İnşaat kumu kullanırsanız eğer, hayvanınız bir seneyi göremeden ölür, benden söylemesi. İçindeki mikropları size tek tek sayamam ama kapacağı hastalıklardan korkun derim. Genelde kumlar 3 hafta kadar gider, 10 kiloluk alıp 2 aya kadar uzatabilirsiniz bu süreyi. Tercih sizin.

Ubernova

Kumun uzun dayanması sizin onu temizleme sıklığınızla doğru orantılı. Misal ben günde 2 kere temizliyorum(saatleri var) 2 tane kum kuregim var ince kum icin olanlardan ikincisi. Bu ikinci kurekle eger var ise en kucuk cis zerrelerini topluyorum. Marka olarak vancat kullanıyorum memnunum. Artı normalde paketlerin üzerinde de genellikle 7 cm koyun kumu yazar ama ben en az 10 cm koyuyorum böyle bakinca kumu fazla harciyormusum gibi gozukebilir ancak kum az oldugunda genellikle dibe yapisiyor ve o yapisan kumu kazirken aslinda mevcut kumu daha hizli kirletip daha kisa sürede çöpe dönmesine sebep oluyor. Bu sebeple kumu fazla koymak uzun vadede daha ekonomik oluyor. Özetle motto şu: temiz tut, uzun kullan. Siz yine de temizlik durumuna göre ayda bir eger çok çok çok temiz kullanirsaniz 45 veya 50 günde bir kumu komple değiştirin arap sabunu ve bir kac damla(damla diyorum dikkat edin) domestosla kum kabini yıkayın. Kediniz de mutlu olsun. Kimse sifonu cekilmemis tuvalete oturmak istemez degil mi? ;)

10 kiloluk alice marka ince taneli pudra kokulu kumu 16 TL ye alıyorum. (istanbul pangaltı telefoncular sokağından)... Koca kumu asla bir kalemde kullanmıyorum, yarısını koyup her akşam kumdan çiş toplarını ve dışkıları kum kureği ild alıyorum, gözle görülür azlığı fark ettiğimde takviye yapıyorum 15-20 günde bi duruma gore komple kabı boşaltıp diğer yarısını koyuyorum (bunu her zaman yapmıyorum bazen evde olmazsam iki günlük temizlersem yapıyorum 15te bir olayını) valla 1 ay garanti, 1.5 ayı bile geçirdiğimiz oluyor. Denilenler gibi temizleme sıklığı önemli. Zaten hergun almazsam köpüğüm resmen kızıyor kum kabı başında.. :) hergun ister sabah akşam ister sadece akşam çiş topaklarını ve dışkıları almak kokuda yaptırmıyor böylelikle.. Herkes mutlu...

hunithecat

*********da 20 kg bentonit kum 26 tl, kum sorunumu böyle çözdüm.

umut61

Benim iki tane kedim var. Kum dayandıramıyorum bunlara yani az daha zorlasalar kumda yatıp kalkacaklar.

tirmik

benim kedim henüz 2 aylık 10 kilo kumu 3 haftadır kulllanıyorum henüz bitmedi.

zeynepozcan

1 paket ise gitmez

legi7037

Kaç litre olduğuna bağlı birazda

Cinar

Topaklanan 5 kğ paketli kum kullanıyorum. Kaba dışkıları alıp atmak kumu eksiltmiyor ama topaklaşan çişleri atınca kum hızla bitiyor. Birisi topaklaşan çişlerin hepsini atma parçalayıp bırak demişti onu deneyecem ama bu seferde o parçalar yüzünden kedi tuvaletini düzğün eşeleyip geri üstünü kapatamıyor. Sanırım inşaat kumu koyup 4-5 güne bir toptan değiştirecem....

hayvansever_

ne kadar olduğuna bağlı

Aro kum kulanıyorum kaliteli kum yani kişiye gire kaliteli olan kumu kullanırsanız azar azar kullanıp sık temizlerseniz gider biz öyleyiz inşaat kumu da kullanırsanız koku çoğalır ve cisli kumu da parçalarsanız bir müddetten sonra yine koku yapar haberin ola

busenur6

kaç kilo olduğuna bağlı örneğin 1,5 kilo 2- 2,5 ay gidiyo

zuhall

Kullandiginiz markaya ve kg'a bagli olarak degisir. Tek kediyse ve iyi markaysa 6kg liklaro 2-3 hafta 12kg lik ise 1.5 ay kadar dayanir. Ben tigerino canada sensitive kullaniyorum. Uzun sure dayaniyor. Yarisini koyuyorum, hergun temizliyorum. Iyice azalinca tamamen bosaltip degistiriyorum. Uzerine eklemek mantikli degil cunku kalan tuvalet parcalari koku yapar. Bi arkadas demis topaklarin bir kismini dagitirsan cok kullanirsin bunu da asla yapmayin. Amac zaten kutuda idrar kalmamasi, kalan butun artiklar koku yapar.

pinarcaya

Kumun ne kadar dayanacagi ve ne kadar sure temiz.kalacagi ne kadar iyi topaklandigiyla alakali. Ben tigerino canada sensitive kullaniyorum. Fiyati az degil fakat yaklasik 3 ay gidiyor 12 kilosu. Hem de bitinceye kadar her temizledigimde kalintisiz oluyor. Tavsiye ederim.

metinmete

Yorumlar için teşekkürler. Çok bilgilendirici soru/cevap olmuş :)