Köpeğinize Tuvalet Eğitimini Nasıl Verdiniz?

zeynosece

Gölge'nin altını bezliyorum bebekliğinden beri ve artık tuvaleti öğrenmesi gerekiyor. Cane corso gibi büyük ırk bir köpeğe ömür boyu bez takamam sonuçta. Bu arada kızım yaklaşık 4 buçuk aylık ve çok inat tuvalet eğitimi konusunda önerilerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum, teşekkürler :)

14 CEVAP

Zaraki2

tuvaleti nereye yapmasını istiyorsan zeyno oraya (tuvaleti gelmeye yakın tahmin edilebilir herhalde)oturtur bunu 1 hafta kadar yap ve o müddet içinde köpeğinle ilgilenmeyi o alanların yakınında yap sonra kendıliginden gitmeye baslar

Simgeecc

Belirli saatlerde yemeğini ver ve verdiğin saatten 25-30 dakika sonra tuvalet yerine götür (zaten yerleri koklar) ama dışarda yapmasini istiyorsan dışarı çıkart ve yapana kadar beklet veya gezdir. Kopekler çoğunlukla yaptiklari yerleri koklayıp yakın bir yere yaparlar yanı halıya bir kere işediyse yine oralara yaparlar. Oray'ı iyice silin sonrada sirkeyle silin sirke kokusu o kokuyu yok ediyor. Umarım yardımcı olur :)

zeynosece

Benim köpeğim çok inatçı dediğim gibi altını bezliyodum halıyı koklayıp oraya yapıyodu şimdi bahçeye girip çıkıyor bi iki ödül verdim bahçeye yapınca hoşuna gitti ama tabi yine halıya yapmaya çalışıyo kızıp bahçeye atıyorum 10-15 dk kapıyı kapatıyorum biraz biraz alıştı gibi bakalım teşekkür ederim hepinize :)

brataltay

Kakasını yaptığı yeri temizleme.iyice alışana kadar koklayıp aynı yere yapacaktır.alışana kadar ödül maması kullanmakta fayda var ben öyle yaptım.şu an 2 aylık ve öğrendi herşeyi

zeynosece

Maşallah benim kızımın inadı olmasa yapacak da inat var işte

Tuvaletini yaptığı yere gazete ser ve sonra o gazeteyi asıl yapmasını istediğin yere koy eski yaptığı yeride iyice temizleki ordan koku alıp tekrar oraya yapmasın. Yanlış yere yaptığında da yaptığını göster ve koklat kızdığını anlasın inadını ve özgüvenini biraz kır bence yoksa ileride başa çıkamazsın bir rotweillerla yaşayan birisi olarak tavsiyemdir ☺️

Birde şunu ekleyim köpekler tuvaletini uyandığında, yemek yediğinde veya oyun sonrası yaparlar bu süreler zarfında tuvaletini yapması gereken yerlere çekerseniz alışacağını düşünüyorum

zeynosece

Teşekkür ederim :)

Zaraki2

ö.d

Kuti

Ödül mamaları ile alıştır istediğin yere yapınca ödül maması ver aferim de kafasını okşa çok ise yariyo

zcerenoktay

Ben kendi kopegimde hicbir yere alistirmadim yani her yer gazete kagidiydi. Sonra disari cikmaya baslayinca ilk gunden yapmaya basladi. Her yeri wc olarak goruyordu cunku. Zaten egitimle de kisa surede alisti evde yapmamaya.
bu sekilde alistirmamin nedeni onceden baktigim sibirya kurdundan dolayi. O gazeteye alismisti ve disari cikma vakti gelince 3 ay isemedi kaka yapmadi disari hep eve gelince gazete kagidina yapti. Sonradan ogrendigim kadariyla bazi kopeklerde bu gibi sorunlar olabiliyormus. O nedenle ilk yazdigim yontemi yaptim ve baya memnunum.
eviniz musaitse bence o sekilde yapin.

zcerenoktay

Inat olabiliyor yani bazi kopekler. :)

zeynosece

Tavsiyeleriniz icin tesekkur ederim:) sorunumuzu cozduk gidip bahceye yapiyor artik

Rica ederim :)