Köpekler Doğduklarından İtibaren Kaç Tane Aşı Olur

mery

köpekler doğduktan sonra hangi aralıklarla aşı olurlar

2 CEVAP

Dila2003

Yavru köpeklerde aşılara başlamadan önce 30 günlükten itibaren mutlaka parazit tedavisine başlamak gerekir! Parazit tedavisine başlamadan önce yapılacak aşılar köpekte gerektiği gibi koruma sağlamaz! Hastalık veya nekahat döneminde aşılama yapılmaz, yapılırsa da aşılar koruma sağlamaz! 5'li Karma, Bordetella, Coronovirüs, Lyme, Kuduz hepsi önemli ve öldürücü hastalıklara karşı koruma sağlamak amacı ile mutlaka yapılması gerekli aşılardır! Hastalık geldiğinde belki kurtulur ümidiyle bir çuval para döküp sonunda köpeğinizin ölüsünü elinize almak istemiyorsanız 2 kuruş para verip köpeğinizi koruyacak tek şey olan aşılarını yaptırınız. Sloganımız 2 Damla Aşı Sonra Olmasın Gözyaşı! Köpek Aşıları En Erken Başlama Tarihleri ve Tavsiye Edilen Uygulama Aralıkları Tablosu - Aşı Uygulama Kuralları - Köpeklerde Aşılama Gerektiren Hastalıklar İntervet Aşıları İlk Uygulama Tekrarı Uygulama Aralığı Yıllık Tekrar Puppy DP 4 -6 Hafta DHPPi+L ile devam 3 Hafta Ara ile DHPPi+L 8. Haftadan itibaren 2 Tekrar 3 Hafta Ara ile Pfizer Aşıları İlk Uygulama Tekrarı Uygulama Aralığı Yıllık Tekrar Vanguard Plus 5 6. Haftadan itibaren 3 Tekrar 3 Hafta ara ile Yılda 1 DHPPi+L Coronovirüs 6. Haftadan itibaren 2 Tekrar 3 Hafta ara ile Yılda 1 Bronchine 8. Haftadan itibaren 2 Tekrar 2 - 4 Hafta ara ile 6 Ayda 1 Lyme 9. Haftadan itibaren 2 Tekrar 2 - 3 Hafta ara ile Yılda 1 Rabies - Kuduz 13 Hafta 3 Aylık itibaren Tek Doz Yılda 1 Mantar - Vacderm 12. Haftadan itibaren 2 Tekrar 10 - 14 gün ara ile Yılda 1 Aşıların Prospektüslerine göre Yavru Köpeklerde Tavsiye Edilen Aşı Uygulama Aralıkları; Puppy DP (İkili Karma Bebeklik Aşısı) (Tek dozdur, Tekrarı 3 hafta ara ile 5'li Karma aşı ile devam edilir) 5'li Karma (Bu tip aşının tekrar uygulaması için 3 Hafta ara süre ile toplam 2 doz) Coronovirüs (Bu tip aşının tekrar uygulaması için araya 3 Hafta süre ile toplam 2 doz) Bronchine - Köpek Veremi (Tekrarı 2 ile 4 hafta arası süre ile toplam 2 doz) Lyme (Tekrarı 2 ile 3 hafta arası süre ile toplam 2 doz) Mantar - Vacderm (Tekrarı 10 ile 14 gün arası süre ile toplam 2 doz) Rabies (Tekrarı yıldan yıla tek doz) Yavru köpeklerde bu aşı programı (Toplam 12 aşı) bitimini müteakiben yıldan yıla yetişkin köpeklerde bu aşılar tek doz olarak (Toplam 6 aşı) uygulanır. Not: Hassas ırklarda Karma ve Bronchine aşılarının 6 ayda 1 tekrarlanması tavsiye edilir. Mantar Aşıları Biocan-M (Micanfin) ve Vakderm markası olarak Avrupa ve Doğu Blokunda 2 tür mantar aşısı mevcuttur. Biocan-M (Micanfin) Mantar Aşısı Micanfin marka mantar aşısı sadece tek suşlu microsporium canise karşı etkilidir ve dolayısıyla pek randımanlı bir mantar aşısı değildir. Bağışıklık aşılama programı: Koruyucu veya tedavi edici olarak ilk defa aşılanacak hayvanlara ilk aşıdan sonra 14 - 21 gün sonra tekrar aşılama (rapel) yapılır. Tedavi amaçlı aşılamada, gerekirse ikinci aşılamadan 18 – 24 gün sonra üçüncü bir aşı uygulaması yapılabilir. Bağışıklık ikinci aşıdan 1 ay sonra oluşur ve en az 1 yıl sürer. 12 haftalık ve sonraki yaşta kedi ve köpeklere uygulanır. Vakderm Mantar Aşısı Vacderm ilk 3 suşlu mantar aşısıdır. Hem tedavi edici, hem de koruyucu amaçla uygulanır. Vakderm Microsporim Canis, Microsporium Gypseum, Trichophyton mentagrophytes suşlarını içerir. İçeriğindeki adjuvanlar sayesinde, bağışıklık elemanlarının artışını sağlayarak, hastalık sonrası korumayı daha etkili bir şekilde sağlar. Bağışıklık aşılama programı: Tedavi ve profilaksi amacıyla kas içi (IM) iki defa uyluk bölgesine uygulanmalıdır. Tekrar aşılama (Rapel) dozu 10 - 14 gün aralıkta uygulanır.

biraz uzun ama benim böğrendiğim bunlar veterinerlik okuyorum

acarabi

ilgili veteriner gereğini yapacaktır, ondan sadece her aşılamada rica edip kısa bilgileri edinebilirsiniz.