Yavrum Halıya Tuvalet Yapmada Israrcı

sengulabdl

Arkadaşlar resimdede gördüğünüz gibi yavru bi terrierim var 2 , 2.5 aylık filan ve ben ne kadar öğretmeye çalışsamda evdeki halıya tuvaletini yapmakta ısrarlı bunu nasıl bıraktırabilirim

3 CEVAP

kadifeozkan

Öncelikle halıda hiç koku bırakmamalısınız. En iyi yöntem sirke ve karbonatlı su ile temizlemek bunun için.

Köpekler içgüdüsel olarak düz sert zeminler yerine bitki örtüsü ve toprak yerlere tuvalet yaparlar; evde de bu görevi halı üstlenmiş belli ki. Eğer çiş pedi ile belli bir yere alıştırmak isterseniz, tuvaleti geldiğini anladığınız an yavruyu alıp pedin üstüne koyun ve yapana kadar oradan çıkmasına izin vermeyin. Yapınca da ödül verip bolca sevin.

Halıya yaparken yakalarsanız da o anda tutup (hala çiş yapıyor olabilir) hemen pedin üstüne bırakın. ya da pede alışana kadar halıyı kaldırın bir süreliğine. Biraz sabır ve kararlılıkla üstesinden gelirsiniz.

pelinakcan

köpeğinizin nereye yapmasını istiyorsanız oraya götürün orada yapınca ödül maması veri ama yapmasını istemediğiniz bir yere yaparsa yasak diğip üzülmüş gibi yapın

sengulabdl

Teşekkür ederim :)