Oğlum Bazen Yalnız Kalmak İstiyor

brataltay

Oğlum 5 aylık bir rednose.eğitimlere biraz erken başladım.annesine de ben baktım.daha öncede presa canario yetiştirdik.onu büyüttürken kendimi eksik gördüğüm her açığı Diegoda kapattım.ırk olarak baskın karakterli bir ırk ve cinsi erkek olduğu için biraz disiplinli yetiştirdim.tuvalet eğitimi dahil temel itaatin tamamını aldığını hatta tasmasız eğitimde dahi iyi olduğunu söyleyebilirim.yemek oyun uyku gezme eğitim bunların hepsini saatli yapıyorum.ve yapmasını istediğim şeylere hemen cevap veriyor.Ve bunları yaparken hiç dövmedim.aslında tam olarak istediğim şekilde yetiştirdim diyebilirim.Ama beni rahatsız etmeye başlayan birkaç davranışı başladı.1 ay öncesine kadar disiplinden sıkılan ve sürekli yanımda olmak isteyen çocuk artık değişmeye başladı.mesela akşam alakasız Bi saatte odasına girip yanına uzandığımda,misafirlikten hoşlanmayan ev sahibi gibi bakıyor.hatta bazen standartın dışına çıktığım Zaman yaptığımız şey ne olursa olsun keyif almıyor.hatta uzaklaşıyor diyebilirim. Ve çoğu Zaman sarılıp öperek sevdiğim köpek artık farklı davranıyor.birşey istediği Zaman hemen önümde oturup birkaç komut vermemi bekliyor.daha önce istediği ve beklediği herşeyi ona ödül olarak verdiğim için bunu tek yol olarak görüyor sanırım.bu durum aslında örnek olabilecek bir durum gibi ama beni rahatsız ediyor.sanki bir askerle yaşıyor gibiyim.bu tip davranışlar için çok erken.acaba gerçekten ergenleşip olgunlaşıyormu yoksa ben mi bu disiplin konusunda biraz abartılı davrandım tam emin değilim.yada bu disiplinin dışına çıkıp biraz rahat bırakırsam kafasını karıştırırım bu durum bilmiyorum..biraz tuhaf bir durum ama okuyup bana fikrini belirtecek arkadaşların desteğine ihtiyacım var.

7 CEVAP

acarabi

ne güzel işte. yaklaşık 10 gün kadar gözlemleyip onun şimdiye kadar ki hareket tarzı ile yeni durumu analiz ederek en doğru eğitim ( aslında öğrenim ) haritasını yine siz oluşturacaksınız. köpeğiniz çok iyi bir cins, disiplini elden bırakmadan ve mümkün olduğunca değişik yaşlardaki insanlarla sosyalleşmesini sağlar iseniz en idealini yapmış olacaksınız...... not: rednose ların içlerindeki baskın karakterin ortaya çıkmaması açısından mümkün olduğu kadar sosyalleşmesine dikkat ediniz lütfen. ayrıca delikanlılık dönemine girmeye başladığından fiziksel aktiviteleri azar azar arttırmanızda ( birden bire değil, iskelet sorunu yaşamayın sonra ) yarar görmekteyim. kolay gelsin kardeşim......

brataltay

Gsima teşekkür ederim.köpeğim için yemek yemek dışarı çıkmak hatta dinlenmek bile ödül.Annesini hatırlıyorum hamileyken yanımdan ayrılmazdı.sürekli dibime yarattı masajlar öpücükler.bilmiyorum belkide Diegonun bana önceden yaptığı yalakalıkları falan özlemiş olabilirim yada sürekli komut vermekten sıkılmış da olabilirim.Ama aramızda kesinlikle sorun yok.Çok güçlü bir vücut dili ve ciddi bir iletişim olduğunu düşünüyorum.Tek şikayetim biraz fazla resmi olmak.

brataltay

acarabi teşekkür ederim cevabınız için.Diegonun eğitimine başlarken insanlarla özellikle çocuklarla içiçe olmasına çok dikkat ettim.faydası da oldu zaten.karakter olarak tepkisini gücüyle duruşuyla belli eden bir ırk.2 aydır neyden korkup neye çok ani tepkiler verdiğini yada neye tahammül edemediğini gözlemledim.ve bu korkularının üstüne gittik.ve yeni gördüğü birşey için artık deli gibi havlamak yerine bana bakıp korktuğu cisime bakması yada koklaması yeterli oluyor.Aslında durumu benim tarafımdan bakınca çok iyi ama onun sürekli komutlarla robot gibi yaşayan bi hayvan olmasını da istemiyorum.Galiba onun eksikliğini yaşadığı şey başka bir köpekle yapacağı arkadaşlık olabilir.belkide sürekli aynı köpekle dışarı çıkarmak da onu mutlu eder diye düşünüyorum.

zeynosece

Diş değişimini tamamladı mı köpeğiniz?

brataltay

İkinci dişleri çıktı fakat diş gelişimi henüz tamamlanmadı.ağzını kontrol ettiğimde hala yeni çıkan dişleri var.Davranışları dişlerden mi acaba

Gsima

Ona her zaman ki davranmanı öneririm çünkü eğer ona farklı davranırsan bu kez ne yapacağını şaşırıp saldırgan olabilir ama ona karşı daha tatlı ve arada bi ödül vererek biraz nazik davranabilirsiniz

Gsima

Ama bu onun karakteri zaten ondan oyunculuk bekleyemezsiniz çünkü gerçekten çok güçlü bir yapısı var o da bunun farkındadır