3 Aylık Jack Russell İle 2-3 Aylık Yavru Kedi Aynı Evde Yaşar Mı?

mantilik

Anket

Yaşar
(5 oy)
Yaşayamaz
(3 oy)
Kanka olurlar
(1 oy)
Kan gövdeyi götürür
(2 oy)
Toplam (11 oy)

1 ay önce 3 aylık jack russell yavru sahiplendik, minnak oğlumuzun fotoğrafını profilimden görebilirsiniz. Şimdi de annesi ölen bir yavru kedi çıktı karşımıza, zaten en büyük hayallerimden biri bir kedi ve köpeğin dostluğuna aracı almak :)
Şimdi bu deneyimi yaşamış arkadaşlara birkaç sorum olacak;
1- Eve gelen yavru kedi oğlumuzun psikolojini olumsuz yönde etkiler mi? (İnternetten edindiğim talimatlara göre 2-3 haftalık zorlu bir süreç bizi bekliyor, bunu biliyorum ancak sonrasından bahsediyorum.)
2- Henüz tuvalet eğitimi daha almamış olan köpeğimiz kedinin evde tuvaletini yapmasından rahatsız olup ya da doğrunun o olduğunu zannedip o da evde tuvaletini istediği yere yapabileceğini düşünür mü?
3- Evde yalnız kalmasındansa kediyle birlikte kalması daha sağlıklı olur diye düşünüyoruz sizce de bu doğru mu?
4- Kedi havlamalarından, oyuncu ısırmalarından zarar görür mü? Yoksa bu durumu aralarında halledebilirler mi?
5- Mamaları ayrı yerlerde olacak ancak birbirlerinin mamalarını yerler mi? Ve yerlerse zarar görürler mi?
Sorularım bitmek bilmiyor farkındayım ancak hiç tecrübe etmediğimiz bir durum. Gözümü karartıp girmek istemiyorum, önce araştırmak istiyorum. Sizin deneyimlerinizi ve önerileriniz varsa paylaşmanızı istiyorum.
Teşekkürler.

10 CEVAP

Feyral

yaşar hem de tam vakti birbirlerine alışmak için ama siz yine de yalnız bırakmayın bir süre, tamamen alışsınlar birbirlerine

Deathless

Kopeginizin asilarini yaptirdiktan sonra kediyi sahiplenmelisiniz. Ne olur ne olmaz yine de önlem alin siz. Kediyle kopegin dostluklarina her zaman hayran kalmisimdir. Tabii ki ilk baslarda birbirlerini sevmezler ama 1 ay icinde alisirlar diye dusunuyorum. Kopeginizin psikolojisi bir sure bozulabilir. Onun yaninda kediyi severseniz yada ilgi gosterirseniz baslarda huysuzlanacaktir. Kardes bebekler gibi dusunun. Biz bile kucukken kardesimizi kiskanirdik. :) kopeginizi tuvalete alistirmak icin gazete kullanin ilk basta. Gazeteye cisini yapmasini saglayin. Sonra o gazeteden birini temiz gazetenin arasina koyun. Tekrardan ayni yere yapacaktir zaten. Onlarin koku duyusu cok yuksektir. Eger bu sekilde alistirirsaniz kediyle ayni sekilde tuvaletini yapmaz. Zaten kediler oyle ortaligada pislemez. Kum arar onlar. Alisana kadar da evde yalniz birakmayin derim. Mama konusuna deginecek olursak, benim 1 yasinda golden ve rus finosu kirmasi kopegim var. Ve kopek mamasi yemiyor. Kedi mamasi yiyor sadece. Petshoptan kac tane mama verdiysem yemedi. Uzmanlar kedi mamasindan rahatsiz olabileceklerini soyluyorlar ama ben bir zararini gormedim gayette saglikli köpüşüm.

oracledeveloper

Öncelikle her iki hayvanızın da sağlık muayenelerini,aşılarını ve kontrollerini yaptırın. Birlikte yaşamaya sağlıklı bir şekilde başlasınlar. Yaşları;birlikte büyümek için çok ideal. Yaşları dediğime bakmayın,anladınız siz :) Psikolojik sorunlar yaşayacaklarını pek sanmıyorum;çünkü ikiside henüz neyin ne olduğunun tam olarak farkında değil. Bir zıtlık oluşmadan birbirlerine alışacaklarını düşünüyorum. Alışma süresi de 1 ayı bulmaz.

mantilik

Deathless ve oracledeveloper verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

Biz köpek için evde geniş bir kafes yaptırdık. Kafesle yavru köpek eğitimi yöntemini uyguluyoruz. İlk geldiğinde kafesin her yerinde çiş petleri vardı. 3 tane pet ancak kapatıyordu 60x60 ölçülerinde şimdi sadece tek pet kullanıyoruz ve neredeyse her tuvaleti geldiğinde petin üzerinde yapıyor. Arada unutup heyecandan halı, parke artık ne denk gelirse oraya bırakıyor :) bazen kafesine giderken kapıyı bulamıyor yan tarafına yapıyor :D ama bunların çok normal olduğunu biliyorum. Sadece kedi gelince iyice kafasının karışmasından endişe ediyorum.

umops

Merhaba, 1.5 yıldır bir kedi ve köpekle aynı evde yaşıyorum.
kedimiz daha önce geldi. Köpeğimiz geldikten sonra yaklaşık iki ay süreyle aynı ortamda yalnız bırakmadık. Bizler de çalışıyoruz ve gündüzleri çok uzun olmasa da birkaç saat evde yalnız kalıyorlar. Evi 2 ay kadar ikiye böldük diyebilirim. Çocuklarım öğlen okuldan gelene kadar ayrı ayrı durdular. Daha sonrasında zaten onlar birbirini sanırım kardeş olarak görmeye başlıyorlar. Evin içinde birbirlerini kovalıyorlar ama tamamen oyun amaçlı ve şu ana kadar hiçbir kötü olay yaşamadık. Kedinin maması yüksekte duruyor. Veterinerimiz kedinin köpeğin mamasını yememesinin daha iyi olacağını söylediği için ilk başlarda kedi köpeğin mamasına yaklaştığında hayır komutuyla onu uzaklaştırdık. Şu an ikisi de kendi mamalarını yiyor. Tuvalet konusunda hiçbir sıkıntı olmadı. Kedi kumundan vazgeçmedi. Köpek zaten sokağı seviyor. Yavruyken köpeğimiz tuvaletini eve kaçırdığı zaman kedimiz onu gömmeye çalışıyordu. Şu an artık bu konuda da hiçbir sıkıntı yok. Herşeyin tam olarak düzene girmesi yaklaşık 3 ay sürdü ama inanın hiç düşünüldüğü kadar zor değil ve çok keyifli.
Herşeyin sizler için güzel olması dileğiyle.

mantilik

Bizimde niyetimiz o yönde. ilk 2 hafta sadece bizim gözetimimizde yan yana gelmelerini sağlayacağız.

Bir de sormayı unutmuşum yukarıda, Köpeğimizin karma aşıları bitmedi bu yüzden sokağa dahi çıkamıyoruz. Son 15 gün kaldı sonrasında özgür olacağımızı söyledi veteriner. Bu durumda karmasının yapılmasını beklememiz gerekecek sanırım değil mi? Birbirlerine temas etmemeleri lazım?

mantilik

Deathless ve oracledeveloper verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

Biz köpek için evde geniş bir kafes yaptırdık. Kafesle yavru köpek eğitimi yöntemini uyguluyoruz. İlk geldiğinde kafesin her yerinde çiş petleri vardı. 3 tane pet ancak kapatıyordu 60x60 ölçülerinde şimdi sadece tek pet kullanıyoruz ve neredeyse her tuvaleti geldiğinde petin üzerinde yapıyor. Arada unutup heyecandan halı, parke artık ne denk gelirse oraya bırakıyor :) bazen kafesine giderken kapıyı bulamıyor yan tarafına yapıyor :D ama bunların çok normal olduğunu biliyorum. Sadece kedi gelince iyice kafasının karışmasından endişe ediyorum.

mantilik

Çok teşekkürler umops,
Böyle hikayeler hem heyecanımı katlıyor hem de endişelerimi oldukça azaltıyor. Biz evde iki kişiyiz, bütün gün evde olamıyoruz. Fırsat buldukça öğle aralarımızı evde geçirerek köpeğimizin yalnızlık çekmesinin önüne geçmeye çalışıyoruz ama bu yeterince olmuyor. Hafta sonları ve akşam saatleri evde oluyoruz. Köpeğimizle henüz bu konuda bir sorun yaşamadık. Sabah erken uyanıp enerjimizi atıyoruz bir güzel akşamda bütün ilgimiz onun üzerinde oluyor. Henüz dışarı çıkmaya başlamadık, aşılarının bitmesini bekliyoruz. Ayrıca evimiz bahçeli bu hem kedi hem de köpek için avantaj olacak diye düşünüyoruz.
Bizimde planımız evi ikiye bölme yönünde. Özellikle ilk 2-3 hafta (verdikleri reaksiyona göre değişir tabi) bizim gözetimimiz dışında yalnız kalmamalarını sağlayacağız. Zaten köpek kafesinde olacağı için kedinin özgür özgür dolaşmasını kıskanabilir. Bu yüzden odasının kapası kapalı olacak ve kedi diğer alanları kullanacak. Umarım çok çabuk adapte olurlar. :)

mantilik

Çok teşekkürler umops,
Böyle hikayeler hem heyecanımı katlıyor hem de endişelerimi oldukça azaltıyor. Biz evde iki kişiyiz, bütün gün evde olamıyoruz. Fırsat buldukça öğle aralarımızı evde geçirerek köpeğimizin yalnızlık çekmesinin önüne geçmeye çalışıyoruz ama bu yeterince olmuyor. Hafta sonları ve akşam saatleri evde oluyoruz. Köpeğimizle henüz bu konuda bir sorun yaşamadık. Sabah erken uyanıp enerjimizi atıyoruz bir güzel akşamda bütün ilgimiz onun üzerinde oluyor. Henüz dışarı çıkmaya başlamadık, aşılarının bitmesini bekliyoruz. Ayrıca evimiz bahçeli bu hem kedi hem de köpek için avantaj olacak diye düşünüyoruz.
Bizimde planımız evi ikiye bölme yönünde. Özellikle ilk 2-3 hafta (verdikleri reaksiyona göre değişir tabi) bizim gözetimimiz dışında yalnız kalmamalarını sağlayacağız. Zaten köpek kafesinde olacağı için kedinin özgür özgür dolaşmasını kıskanabilir. Bu yüzden odasının kapası kapalı olacak ve kedi diğer alanları kullanacak. Umarım çok çabuk adapte olurlar. :)

mhmdmln

Jack russel bir av köpeğidir ve av içgüfüsü vardır dolyısıyla iyice sosyalleşmez ise kötü sorunlar çıkabilir