Kuduzluk Aşısı Yapılmış Bir Hayvan Sahibi Isırırsa Sahibi Kuduz Ola Bilirmi?

Poppy

Köpeğe aşı yaptırdık Veteriner 14 günboyunca sizi ısırmamasına dikkat edin dedi.Yoksa kuduz ola bilirmişiz.Bu ne kadar doğru acaba?

16 CEVAP

rnt

Merhaba. Köpeğinizin yıllık kuduz aşısını mı yaptırdınız? Yoksa köpeğiniz bu virüse yakalandığı için mi yaptırdınız?(başka bir köpek tarafından ısırılma..) Eğer evcil dostunuz bu virüse yakalandıysa kulukça süresi vardır. Yani kanda bu virüs bulunmaya devam eder. Bazen iki haftayı bulabiliyor. Bu şartlar altında veterinerinizin verdiği bilgi doğrdur. Ama aşı korunma amacıyla yaptırıldıysa yani köpeğiniz virüse yakalanmamışsa kuluçka dönemi zaten olmaz.

Badems

Rutin yapılan aşıysa herhangi bir şey olmaz. Kuduz diye yapıldıysa eğer problem olabilir, bir veterinere danışın veya en kötü direkt aşı olmaya gidin.

tubanur

Isırmaktan kastınız elinizi hafifçe ısırarak oynaması mı yoksa ciddi bir ısırık mı?

tsoorita

Kuduz virüsünün bulaşabilmesi için tükürük salgısının kana bulaşması gerekiyor diye biliyorum ben ama yine de riske atmamak gerekiyor kuduz aşısını. Çünkü aşılanmadığınız sürece çok ciddi bir hastalık olarak karşınıza çıkıyor

egemen1950

bi şey olmaz ama köpek kuduzsa olur

Badems

Bu asidan dolayi kopege tabii ki birsey olmaz, size olabilir sadece :) Ciddi bir isirma miydi kan akti mi sizden yoksa oynarken ki yapilan isirmadan mi ?

Alparslan88

Şimdi birşey soracağım köpek sizi ısırdımı ısırmadı mı ?:)

Bence dikat edilmeli

Poppy

İlk önce hepinize yorum yazarak zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ederim.Azərbaycandan üye oldum.Bizde böyle bi site yok ki birine danışayım derdimi.İyi bi veterinerden çok çok uzaktayım.Azərbaycanın Zagatala şehrinden Baküye 7 saatlik yol var.Bir köpek için beni oraya hayatta göndermezler ki ben kendi başıma kalsam artık gidip de dönmüştüm.Uzun lafın kısası "Bizim Poppy (galiba bu çoban köpeği dediler anlayan anlamayan her kes ona) bugün aşı oldu.Kuduz olmasın diye.Veterinerlik müdürlüğü bilmem ne binası orada yaptırdık.Veteriner" 14 gün sakın hiç kimseyi ısırmasın amman dikkat edin!"falan dedi.Aşıyla köpek hastalanıcaksa ben neden aşı yaptırıyom onu anlamadım bi türlü? Dedim ki ya bu Veteriner salak ya da ben hiç böyle şeylerle uğraşmadığım için bilmiyorum salak benim.Sizlerden öğrenmek istediğim bu aşıdan köpeğe bişey olur mu? 14 gün onunla vakit geçirmezsem,oynayıp şakalaşmazsam,gezdirmezsem hayvan çok üzülür.Ben galiba çok uzattım.Ne yapayım arkadaşlar?Yardım edin (

Poppy

Yok ya sağlam bi köpeği götürdüm aşıya veteriner 14 gün boyunca sizi ısırmasına izin vermeyin.Aşı diye hayvana yaşayan kuduz virüsü mü vuruyorlar anlamadım ki (

Poppy

Yok ya sağlam bi köpeği götürdüm aşıya veteriner 14 gün boyunca sizi ısırmasına izin vermeyin'dedi.Aşı diye hayvana yaşayan kuduz virüsü mü vuruyorlar anlamadım ki (

Badems

O zaman rutin aşısıdır o bence. Ona herhangi bir şey olmaz, aşı zarar vermez ama siz tedirginseniz kuduz aşısı olun ne olur ne olmaz diye.

tubanur

Köpeğinize kötü bir şey olmuyor merak etmeyin o konuda :) fakat tükürüğü kanınıza temas ettiyse sizin aşı olmanız gerekir

tubanur

Ayrıca onu gezdirip vakit geçirmenizin sıkıntı olacağını sanmıyorum

Poppy

O zaman sorumu şöyle değiştireyim.Sizlerden biri evcil hayvanına rutin kuduz aşısı yaptırdığında size de veteriner 14 gün böyünca sizi ısırmamasına ve tırmalamamasına dikkat edin dedi mi?