Kuşum Geceleri Tuhaf Davranıyor Ne Yapmalıyım??

tubanur

Paşa adında bir muhabbet kuşum var. Çok neşelidir gün içinde bir sorunu yok fakat geceleri kafesinin içinde bir şeyden kaçmaya çalışır gibi sağa sola çarparak uçmaya çalışıyor. Neredeyse her hafta 1-2 kez mutlaka oluyor. Çok sert bir şekilde çarpıyor kafesine kanatları kırılacak diye korkuyorum. Ötmediği için de sesleri duyup uyanmam geç mi oluyor anlamıyorum. Sakinleştirmem de epey uzun sürüyor. 1 saat boyunca onu sakinleştirmek için başında beklediğim, oyun oynatmaya çalıştığım oluyor. Kafesine geri koymaya çalıştığımda da korkuyla bakıyor tüneklerine. Kabus görüyordur diye düşünüyorum ama bu kadar sık olması da normal değil. Bir şey olursa duyup çabuk uyanayım diye kafesini baş ucuma koyup uyuyorum artık. Sizce sorun ne olabilir?

11 CEVAP

polo

bende sordum petshopa erkek kuşum yapıyor dişi kuşta yok erkek kuşlar çok terler sıcakladıkları zamanda o hızlı kanat çarpma hareketini yapıp vucut ısılarını dengelermiş yani kafeste sıcaklayınca yapar su havuzu yapın kuşa serinlesin

rnt

Geceleri tek başına kalıp strese girdiği için kafesin içerisine saklanmabilmesi için bir ortam hazırlayın. Mümkün olduğunca tek başına bırakmayın derim ben. Ayrıca ona bir arkadaş daha alırsanız hayatı kolaylaşacaktır. Geceleri etrafta ses olmayınca muhtemelen sıkılıyordur. Gün içerisinde sık sık kafesinden çıkarın.

tubanur

Gün içinde kafesinin kapısı açık istediği gibi girip çıkıyor. Daha önce yanına bir arkadaş aldık fakat eski kuşumdan eser kalmadı. Kuşlar eşleriyle ilgilenir biliyorum fakat o tarz bir şey değildi. Kafesten çıkmıyordu, ötmüyordu. Mutsuz olmasına dayanamayıp diğer kuşu sahiplendirmek zorunda kaldım. Tek başına da kalmıyor. Kafesi odamda zaten gün boyu yanımda. Sırf sıkıldığı için de bu kadar korkmaz herhalde. Ne yapacağımı bilemedim

rnt

Geceleri kafeste kalmak istemiyor belli ki. Size çok alışmış ve özgürlüğe. Sizden uzakta kalınca panik yapıp depresyona girmesi çok normal. Yine yanınızda ışıksız bir ortamda tutmayı deneyin. RosenCruz diye bir yer var. İsterseniz oraya yazın. Daha detaylı bilgi veriyorlar diye biliyorum.

tubanur

Oraya da bir bakarım teşekkürler

tubanur

Bilmiyordum teşekkürler. O esnada ürkmesinin sebebi ne ki?

polo

eee kuş yani ürker adı üstünde kuşlar gibi ürkek diye bir deyim var siz sakinleştirmeye çalışıyorum diyorsunuz ama bu onun için daha büyük bir hararet sebebi o esnada rahat bırakın cereyanda olmasada hava akışı olan yerlerde durmalı sanılanın aksine kuşlar çok sıcak sevmezmiş

tubanur

Sakinleştirmeye çalışıyorum derken elime alıp okşamaya çalışmıyorum tabi ki. Odaya salıyorum ama kendine gelemiyor bir türlü. Camların üstü açık oluyor hava sıcak olduğunda kapı da kapalı duruyor.

polo

benim deneyimledigim tek şey kuşlar sahibine ne kadar alışsada fazla ellenmekten dokunulmaktan ve rahatsız edilmekten hoşlanmıyor serin ve yüksek bir yerde duran kafesleri bira müzik sesi taze su ve yem başka bişeye gerek yok digerleri onlar için hep stress

hacerfehmi

Geceleri karanlıkta genel de çok hareketli oluyorlar. Kuşunuzun tüylerini kontrol edin. Kuş biti olabilr. Daha önce yaşamıştım bunu.onun dışında kafesin üstünü gece örtebilirsiniz

tubanur

Düzenli kontrol ediyorum ve bakım spreyi var bitlenme olasılığı yok denecek kadar az. Bir de üstünü örtmeyi denerim belki odadaki başka bir şeyden korkuyordur.