Pireyle Başım Dertte!!

Cananis

2 adet hoşlanda lop tavşanım,1 kedim,2 cennet papağanım ve 1 adet yavrularıyla yaşıyorum. Tavşanlar arkadaşımın yani geçici süreliğine bende. Dün akşam bir sokak kedisine mama verdim( nisan ayında bu kedşye dış parazit tapmıştım) sonra biraz sevdim ve eve geldim. Tavşanlar odada serbest gezdikleri için o odayı temizledim ve tavşanaları kafeslerine koydum. Yerde siyah bir nokta gördüm, alıp atmak istedim ama hoop zıpladı. Zorla yakaladım ve yere tırnakala onu bastırınca çıtladı! Sonra 1 tane daha buldum ve onu kağıtla tutup çıtlattım ve kan çıktı, delirdim, sabahı zor ettim. Tavşan ve kuşları kapalı balkona koydum. Bugün vete gittim ve pire olabileceğini söyledi. O odayı pire ilacıyla ilaçladı , kedime dış parazit damlası yaptım fakat kuşlar yuvalıkta yavrulu diye onlara karışmadım, vet ilaçlanırlarsa ölürler dedi çünkü. 1 saattir oda karantinada, dünkü kıyafetleri 90 derecede yıkadım, ayakkabı çöpte. Şimdi bu uzun hikayeden sonra soruyorum, ilaçlı odayı yarın açtığımda tavşanlar orda kalırsa zehirlenir mi? Kedim pervazları koklar da tadına bakarsa zehirlenir mi? Yani ilacı yarın silersem etkisi gider mi? Peki bu pire illeti bu odadan dışarı çıkar mı? Napiim? Titiz bir insanım, panik oldum. Bir de tavşanşara özel parazit damlası var mıdır? Vet stronghold diye bir damla vermek istedi, fakat bu damla kedi ve köpek için, yani tavşanlarımı öldürebilir diye almadım. Tavşanlara göre parazit, bit, pire vs damlası var mıdır? Lütfen acil cevap.. Teşekkürler..

1 CEVAP

rnt

Öncelikle pire sorununu en iyi doğal yollara çözersiniz. Çünkü var olan yumurtaya ilaç fayda etmez.(evi ilaçlama) Sadece yumurtadan çatlayan pireleri öldürür. Ama bu durum yumurtaları kurutmaz. Kuru zemin (halı,yer,koltuk..) üzerine eşit oranda karbonat ve tuzu karıştırıp dökün. Ertesi gün yumurtalar mutlaka kurur. Süpürgeyle çekip torbasını çöpe atın evde bulundurmayın. Bu arada da 500 gram suya 2 limonu kabuklarıyla doğrayıp 1 gece bekletin. Sprey şeklinde evcil dostlarınızın üzerine sıkabilirsiniz. Sonra pire tarağıyla tarayın. Damla konusuna gelince ayda bir tekrarlayın. Artık pireler bile çoğu damlaya bağışıklık kazandı. Fipronil pire kontrolünde en iyisidir. İlaçlama konusunda da siz bile zarar görebilirsiniz. Hangi ilacı kullandığınızı bilmiyorum ama isterseniz 24 saat daha çıkartmayın derim ben.