Annesiz 1 Haftalık Kediler Nasıl Bakacağımı Bilmiyorum Yardım Lütfen :(

esincosgun

sokağa atılmış (bi vatandaşın ev kedisi yavrulamış annesini vermeye kıyamamış ancak yavrular annesiz büyür diye sokağa atmış herhalde) vaziyette henüz bir haftalık 4 kedi bulduk iki tanesi ölmüştü diğer ikisini de evime alıp biraz büyüyene kadar bakmak istedim, bir tanesini sahiplendirdim bile ancak beş günlüğüne ben bakmalıyım. Veteriner ve petshop açık olmadığı için kedi sütünden henüz edinemedim evimdeki mamalardan vermek zorunda kaldım. bir tanesi kuru mama olsun yaş mama olsun önüne ne verilirse çılgınlar gibi yiyor ancak karnında balon yutmuş gibi şişlik var. buna rağmen çok oyunbaz ve çok zeki. diğeri ise hiçbir şey yemedi su dahi içmedi. sürekli uyku halinde ve halsiz. annesini özlüyor galiba sürekli oradan oraya bağıra çağıra dolanıyor. kuru mama yediğini biliyorum çünkü sokaktayken makarna ve mama vermişlerdi onları yiyorlardı. Daha bir haftalık kedi olmalarına rağmen tuvalet eğitimleri de var. ancak hiçbir şey yemeyen minnoşumuzu yemeye biraz zorlayayım dedim üstüme kaka yaptı. psikolojik olarak mı birşey yemiyor yoksa hastalığı mı var bilmiyorum. diğerinin de karnının sürekli şiş olması yeni doğanlarda normal mi yok sa onda da mı rahatsızlık var bilmiyorum. yarın ilk iş bir veterinere götürmek olacak ama geceyi nasıl atlatırım bilemiyorum. lütfen yardım :(

4 CEVAP

rnt

Öncelikle 1 haftalık kedi, ne olursa olsun süt tozu ile beslenmelidir. Kuru mama sindirim zorluğu çekmesine neden olur. Çünkü kedi süt tozunun içinde onlar için gerekli olan kalsiyum var. Biberon yardımıyla içirmeye çalışın. Zaten veterineriniz sizi yönlendirir bu konuda. Karında ki şişlik ya gaz ya iç parazit nedeniyledir. Karnına ve sırtına ileri geri hareketlerle sürekli masaj yapın hem gaz olayını çözersiniz hem kan dolaşım sistemini düzenlersiniz. En önemlisi ise evinizde sıcak su torbası yoksa şaşal sulara sıcak su koyup 2 saatte bir kedilerin altına koyun tabii bir beze sararak. Vucut ısıları 38-39 derecenin altına düşmemeli. Bir de oda sıcaklığında su verin şırınga yardımıyla. Sıvı kaybı yaşamamaları adına.

esincosgun

o saatte açık veteriner bulamadığım için mecburen mama verdim :( karındaki şişlik için de sürekli masaj yapmaya çalısıyorum bir düzelme olmadı. su torbasını da uyguluyorum. su da içiyorlar. her yöntemi uyguluyorum bir tek süt için veterinerin açılmasını beklemek zorundayım. Umarım şanslı olurlar da sıcak yuvaları olur

rnt

Süt anne için ilan verin lütfen. Hem buraya hem başka sosyal paylaşım sitelerine.

esincosgun

kedi sütü aldım besliyorum. veterinere de götürdüm. biri çok iyi toparlandı. diğeri için de uğraşıyoruz hala umarım iyileşir minikler