Kedi Ve Bebek. Bilgisi Olanlar Lütfen Yardımcı Olun!

oezdemirseda

Merhaba arkadaşlar, benim 1,5 yaşında bir kedim var. 1,5 yıldır bir kez bile bana tırnak çıkarmadı. Veterinerde bile iğne olurken canı yansa dahi tıslar, miyavlar, kısacası vahşileşir ama asla tırnak çıkartmaz. Kendileri çok uysal bir kedidir. Sorun şu ki; geçen hafta eşimin ablası bebeği ile bize geldi ve kedim bebeğe saldırdı. Bende de hata var çünkü alıştırmadan aynı ortamda tutmamalıymışım ama düşünemedim, hiç aklıma gelmedi böyle bir şey olacağı. Bebeği elinden zor kurtardık diyebilirim. Şimdi de ailelerden baskı yapılıyor "evden gönderin" diye ama ben de eşim de kedimizi çok seviyoruz. Eşim ilerisinde bebeğimiz olduğunda ne olacak peki diyerek endişeli bense çözüm arıyorum. Sizlerden ricam kedimin bu saldırganlığının sebebini biliyorsanız benimle paylaşmanız ve nasıl bir daha olmamasını ya da bebeklere alışmasını sağlayabilirim. İnternette okuduğum yazıların çoğunda kıskandığını yazmışlar ama eminim bu kıskançlık değildi. Daha önce eve başka kedi getirdiğimdeki davranışları kıskançlıktı ama bu defa tavırları çok farklıydı. Ayrıca bebeği öncesinde görmedi bile nasıl kıskansın? Görür görmez önce kokladı sonra saldırdı. Basit bir saldırı da olmadı. Bebek annesinin kucağındaydı Allahtan ki annesi korudu. Başına dikiş atıldı bebeğin. Anne ve bebeğe kuduz aşısı falan vurdular. İkisi de çizik içindeydi. Kedimin bebeklere karşı olan tavrı değişmezse geriye iki seçeneğim var tırnaklarını çektirmek ya da sahiplendirmek. Ben tırnaklarını çektirmekten yanayım ama bir yandan da sırf ben öyle istiyorum diye ona bu kötülüğü yapmak çok yanlış geliyor. Zaten kısırlaştırdığım için doğasına müdahale etmiş oldum :( Lütfen daha önce bu durumu yaşayan arkadaşlar benimle fikirlerinizi paylaşın. Bebek doğduktan bir süre sonra alışması mümkün mü? Sizler bu durumu nasıl çözdünüz?

23 CEVAP

BETS

benim kedim de ne zaman çocuk bebek görse tıslıyo saldırıya geçeceğini anlayıp bebeği uzaklaştırıyorum ama sebebi bebeğin çıkardığı sesler..düşman olarak algılıyo bebekleri zamanla alışacaktır diye umuyorum..kedisi olan bi arkadaşım doğum yaptı bi kaç ay önce kedi hiç umursamıyo bebeği muhtemelen zamanla düşman olmadığını anlayıp benimsemiş ama aynı korkular bende de var bebeğim olunca oğlumuz nasıl tepki verir bilmiyorum ama ondan vazgeçmeyi de düşünmüyorum..sanırım anne olunca hepimiz bu sorunun cevabını öğrenmiş olcaz :)

Suraemir

Merhaba bebeğiniz oldu mu? Nasıl atlattınız süreci,kediniz hala sizinle mi?

Merve203

Veterinerden kediyi sakinlestirecek seyler edinebilirsiniz. Bir arkadasim da boyle bir durum yasadi. Saldirgandi kedisi.

Aman allahım !!tırnak çektirmek mi?!! Ben kedimin tırnaklarını keserken canı yanar diye içim gidiyor siz bayağı çin işkencesi yöntemi uygulamayı düşünmüşssünüz. Kedinizin fotoğraflarına baktım belli ki seviyorsunuz da, bu yazdıklarınızı bebekle yaşadığı talihsiz olaydan ötürü oluşan kafa karışıklığı ve üzüntünüze vermek istiyorum. Umarım sonrasında tırnak çektirmenin ne kadar canice olduğunu idrak etmişsinizdir. Hayır yani bir de başkasına sahiplendirme fikriniz var . Tırnakları çekilmiş şekilde mi vericektiniz. Yukarıda arkadaşımız ne iyi açıklamış, oradan oraya derken bu çocuk sokağa düşerse ne olucak. Tırnaksız bir kedi sokakta iki saat yaşayamaz. Tırnakları bir kedinin her şeyidir bunu ondan almayı düşünebilmek, hem de sevdiğinizi söylediğiniz bir kediye bunu yapmak... çekin vurun daha iyi.

Buna gerek yok zaten Tırnakları iyi keserseniz de yaralayamaz. bunu düşünmek varken neden ve nasıl işkence yöntemi geldi aklınıza?? Kestiğinizde canı yanmaz hem kalıcı bir deformasyon da değildir, yine uzar.

Öyle hayret ettim ki sırf buraya cevap yazmak için üye oldum. Eski bir gönderi olduğunun farkındayım. Umarım kedinizin de sizin de sıhhatiniz yerindedir ve sorunlarınızı insancıl yöntemlere aşmışssınızdır. Sevgiler

Zeynepulku

Ablam beni hep doverdi annem bir kere bile anlamı sokağa atmayı düşünmemiştir. İki kardeş arasında olabilecek şeyler gayet. Kediniz ilk defa bir bebek gördüyse normaldir. Ailelerinin istiyor diye evden kedinin atılması ayrı kronik onlara ne? Kim onlarda sizin evimizin içine karışıyor? Kediniz nasıl size alistiysada ilerde bebeğimiz olunca alışır. Onu sokağa atmak onu öldürmekle es değer, tırnaklarını çıkartmak sizce doğru mu? Empati kurun biraz. Kediniz 1,5 yildir sizinle tabiki onu ne kadar çok sevdiginizi tartisamayiz burada ama kedinizin hayati daha dogmamais cocugunuzdan daha mi kıymetsiz?

Zeynepulku

Emin olun bebeğiniz için yapacağınız en iyi şey kedinizi evde tutup onum en yakin arkadasi olmasını sağlamak. Öneri olarak sunu söyleyebilirim bir tv programinda izledim bulabilirsem link bırakırım.
Yeni doğmuş bir bebegin giysilerini alin kanepenin üstüne serin kedinizi kucak seviyorsa kanepede kucağınıza alıp sevin veya ödül maması verin. Kediniz giysileri koklasin bunu bir kaç gün yapın.

Mia0

Sizin bebeğiniz oldugunfa onu ilk hisseden kediniz olacak emin olun eşiniz göbegine yatacak o hareketliligi hissedecek ilk tanışma orda olacak 9 ay oda herseye şahit olacak tani ilk basta şimdi yaptıgınız hini lönk diye karşısına çıkarmayın önce kokusuna alışsın ikiside sizin evladınız siz diğer bebeğiniz kardeşinı tırmalıyor diye tırnagını çektirir misiniz yada evden atar mısın yapmazsnız bu ihtimalleri kafanızdan çıkartın ve gerilmeyin sakin olun herşey hallolur bebek geldiğinde bakacak aa benim yatağıma yatmıyor ee benim mamamıda yemiyor ascık gürültü yapıyor aman diyip gider yatar köşesine önemli olan aynı sevgiyi ilgiyi hala kedinize verebilmeniz onu sevgiden eksik bırakırsanız düşman olur bebege eşimin ailesi fe diyor bebek olunca yollayın kedileri diye neden dedim sen 2. Cocugun oldugunda ilkini evden mi yollayacaksın dedim sustular artık kimse bişey diyor tavrınızı gösterin sizde

Ketonmanya

7 yıl önceki bu soru ve aradan 7 yıl geçtikten sonra gelen güncelleme içimi çok acıttı. Bebeğinizle ve kedilerinizle çok mutlu olun.