Evde Kedi Beslemek İstiyorum Ancak Ailem İzin Vermiyor

OzanReyiz

Merhabalar, başlıkta belirttiğim gibi yavru bir Persian (İran) kedisi almak istiyorum. Ancak ailem izin vermiyor. Onları ikna etmem için bana öneriler verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

38 CEVAP

Benim ailemde aynen böyle ne desem ne etsem başaramadım.7. sınıfım ve ortalamam 97 olursa alıcaklarmış:( 97 yaparım kolayca ama nasıl sabredicem nasıll.Yarıyıl tatiline tam tamına 60 gün kaldı hadi hayırlısı.Şu an sokaktaki minnoşları besliyorum mama almaya falan gidiyrum her gün 1 saat anneme kedileri anlatıyorum hadi bakalım sana da kolay gelsin :)

dollfacepersian

Ben goupe katılmıyorum ve yaptığını doğru bulmuyorum. Bu çok ters tepebilecek bir şey çünkü. Aile kendilerinden izinsiz böyle bir hareket yapıldığında kediyi direk gönderebilir ve çocuğa da ciddi bir ceza verebilir.Benim ailem kesin böyle yapardı. Ayrıca istenilen kedi Persian. Bu en hassas ve bakımı zor kedi ırkıdır. Her yiğidin harcı değil sözüne tam uyan bir kedi ırkı. Ben hem tekir hem iran kedisi beslemiş biri olarak söylüyorum. (irana hâlâ bakıyorum) Her şeyden psikolojik ve fiziksel olarak çok çabuk etkilenirler. Bir çok ciddi hastalığa yatkınlardır. Uygun mama seçimi çok önem taşır. Biraz fazla soğuk veya sıcakta çok zorlanırlar. Kedimin yazın nefes almada dahi zorlandığını gördüm.Gözler zaten hep akıntı halinde. Birde benim ki Doll Face Persian. Yani burnu daha az basık. Onda bile etkiler bu kadarken bir Show Persian da çok daha fazla olacaktır. Daha önceki yorumumda belirtiğim gibi persian ilk kedi olarak kesinlikle uygun değil. Bir tekir,simokin,bombay,Ankara daha uygun olacaktır. Bunlar sokakta ve ücretsiz sahiplendirme sitelerinde rahatça bulunabilecek ırklar olduğu için yazdım.

Goupe

Yaptığım aslında doğru birşey çünkü hiçbir aile eve yeni bir yük istemez. İnanın ki hiçbir aile o kadar sinirli olamaz. Yani dünyalar tatlısı bir hayvanı gözünü yumup atamaz. Ben böyle yaptım evde şuan herkes mutlu. Zaten çocukluğunu gençliğini bir kere yaşıyorsun bir dostla yaşamak herkesin hakkı. Benim dediğimi yapmazsan bir kediyi kabullendirmek çok zordur. Ben yapmanız gerekeni tekrar söyleyim ve sözümün arkasındayım. Aileniz evde yokken kedi ve malzemelerini alın. Annen gördüğünde biraz ağlayıp biraz duygu sömürüsüyle ne bileyim o an aklına ne geliyorsa onları söyle (örnek: Tüm derslerime çalışıcam ödevlerimi yapıcam ...). Annen muhtemelen şöyle kabul edecek "Tamam herşeyini sen yapacaksın elimi bile sürmem o kedi odandan çıkmayacak" 1-2 saat sonra kedi evi gezmeye başlayacak. Tabi kedi evde kalması için ilk günlerde kucağına çok fazla almaması lazım çünkü ailenin gözüne batar. İşte bu kadar. Ailem daha önceden bu konuyu açtığımda özellikle babam çok kızıyordu. Şimdi herkesin gözdesi oldu. Ben böyle aldım herkesinde bunu yapabileceğine inanıyorum iş sadece sizin cesaretinizi toplayıp kediyi eve getirmenizde bitiyor.

Goupe

Ben yazmayınca sanki söylediklerim yanlışmış gibi geliyor ama neyse uzatmayalım :) herkesin ailesi farklı olabilir görüşleri farklı olabilir.

dollfacepersian

Goupe söylediklerinize yanlış olan tek şey "benim gibi yapmazsan..." "maz" lı cümleler kurmanız. Sizin bu şekilde cümleler kurmanız en doğrusu sizin yaptığınızmış gibi bir izlenim veriyor. Sizin de dediğiniz gibi her ailenin görüşü,yaşantısı farklı. Sizin bu şekilde konuşmanızı gören biri yaptığınızı yapıp tam tersi Bi sonuç elde edebilir.Benim önerimde de aynı durum olabilir. Fakat bence daha mantıklı ve risksiz bir yöntem. Sizin için öyle olmayabilir. Saygı duyarım.Size tavsiyem cümle kurarken daha dikkatli olmanız. Ben istemeden sizi yanlış kendimi doğru gösterdiysem affedersiniz. Bunu konuya açıklık getirir belki diye yazdım

Neussos

Zaten çoğu arkadaş çok güzel şeyler yazıp cevaplandırmış ama ben de kendi deneyimlerimi paylaşmak istedim aynı durumdan muzdarip olduğum için. Ben deli bir kedisever olarak her bulduğum kediyi alıp eve sokmaya çalışan biriydim hep ama ailem aşırı derecede katıydı. Annem sokakta hayvan sevdiğim için beni odaya kapatmış insandır. Allah'a yemin ettirmiştir bir daha dokunmayacağım diye falan. Eve bir kaç hasta ve yardıma muhtaç kedi sokup sorumluluklarını üstlendiğim oldu. Tabi sadece odama kapalı olma şartıyla kabul gördüm. Evde kimse benimle konuşmadı, herkesle her gün kavgalar edip durdum. Herkesin düşüncesi "Bu hayvanın yeri sokak, neden evde?" idi tabi. Kediler normal olarak çok hareketli ve enerjiktiler. Sürekli bir şeyleri kemiriyor, beni tırmalıyor ve etrafa zarar veriyorlardı. Bu durum onların kendilerini daha da haklı bulmalarına neden oluyordu. Sonunda kedileri ancak sahiplendirebildim. Sonra bir şansa arkadaşımın bakamadığı için vermek istediği İran kedisine sahip oldum. Annem suratsız bir şekilde haftalarca konuşmadı. Ablam ise aylarca. Sonra bir gün ne yapıp edip annemi çağırdım odaya oturttum. Benim tosun yatıyor tabi yine. İran kedisi olduğundan tembel. Al bak dedim. Bir zararı yok, gözü sokakta değil. Ev kedisi bu sokağa bıraksan 2-3 ayda mahvolur. Hiçbir şeye zarar vermiyor, bak tırmalama ağacını sadece tırmalıyor dedim. Uzun süre somurtuk somurtuk baktı kediye annem. Sonra bana bakıp "Zarar vermiyor mu bu?" dedi. Yok dedim masadan bir şey bile düşmüyor. Hmm dedi. Ardından 2 haftaya annem "Oyy paşam, senin gibisi yok, biblom benim." diye sevmeye başladı. Aylar sonra ablam gelip bakiym şu tosun paşana falan deyip görmeye geldi. Şimdi rahat rahat evimde dolanıyor. (Bu süreçte evlenip ayrı eve çıktım) Annemler gelip çay içiyorlar. Yani kısacası şunu söylemek istiyorum Türk aileleri biraz kedilerin "kedi gibi" olmamalarını bekliyorlar. Böyle pilli oyuncak gibi bir şey bekliyorlar. Öyle dursun bir yerde mama yesin akarı kokarı olmasın falan. Benim en büyük eksim bir anda onların önüne "sokağa ait" diye düşündükleri minnak kedileri koymam oldu. İran kedisi olursa ilk kedin biraz daha avantajlı konumda olacaksın. Tabi ben bir ırkı diğer ırka göre kötüleme çabasında değilim. Her kedi ırkı ayrı ayrı güzel. Bana kalsa ikinci aldığım kedim Ponyo dünyalar güzeliydi. Ama Türk ailelerine göre eve ait değil işte onlar. İranlar çok sakin, tırmalama falan tıslama yok. Anca tüyünü tararken tıslar o da sana tıslamak salak salak ortaya tıslar. Korkutucu bile gelmez. Miyavlamaları minnacıktır, kimseyi rahatsız etmez. Fakat tabi onların da eksileri var. Tüy sorunu ve kaka sorunu gibi. Tüy sorununu en aza indirmek için iyi mamalar ve doğru ek gıdalar, bol bol tarama gibi çözümler üretmelisin. Kaka için de bunlar çok hassas ve hisli hayvanlar. Al bir odadaki eşyayı öbür odaya koy, aman o niye oraya gitti der dert eder ishal olur bunlar. :D İshal olduklarında da popo tüylerine yapışıp oraya buraya dökülme ihtimali oluyor. Düzgün de temizleyemiyor bunlar popolarını şapşal olduklarından. :D Hep popo tüylerini kısaltman kesmen gerekiyor. Nazını çekmelisin falan. Onun dışında ailenin çabuk kalbini çalabilir bana kalırsa. Bol şanslar dilerim. Güzel haberlerini bekliyoruz.

dollfacepersian

Hepsi hassas ve özel ırklar. Neden illaki bu kadar özel ve bulunması zor ırklar istiyorsunuz? Tuxedo,sarman,Bombay,Ankara,tekir ve van ırkı olsa olmaz mı?

dollfacepersian

Exotic Shorthair ,Scottish Fold ve Persian'nı ücretsiz mi sahiplendirme yapıyorlar.
İllaki yaşadığınız şehirde sahiplendiren vardır.Pet bul bölümüne ve diğer ücretsiz sahiplendirme yapan sitelere baktınız mı? Zaten dediğim ırklardan sokakta bulunuyor

dollfacepersian

OzanReyiz
Kesinlikle katılıyorum. Bir can satın almak yerine bir can sahiplenmeniz çok daha iyi:)

Benim ailem bakabilecegimi dusunuyordu fakat yineds istemiyorlardi eger bi kedi almak istiuosan gecekten hic susma basinin etini ye onlarin baska caresi yok bisey istedikleri zamn sen benim istedigim kediyi alirsan yaparim felan de ben oyle yaptim suan 2 tavsanim var ve yavrulari var gercekten istiyosan alabilirsin :)

Bide satin almak yerine barinaktan sahiplensen daha iyi olur

Erdmkzbn

Birinciyi aldıktan sonra ikinciyi bile istiyceklerdir benim ailem gibi ama bence iran almamalısın çok tüy dokuyor bu sorun olabılır

OzanReyiz

Kediler en temiz hayvanların başında gelirler ailem de bunu biliyor ancak istemiyorlar.

burtex

Benim tavsiyem onlarla bir liste yapın neden istediğini yaz onlarda neden istemediğini yassın ve karşılıklı kıyaslayın çok büyük bir sorumluluktur hayvan beslemek bunu da unutmamalısın

yarslan

Türk ailesi işte ama yinede ailefe bazı bireyleri kendin safına çek