Kedi Kısırlaştırılması?Ve Zamanı

fatmatina

Arkadaşlar merhaba Tina 3 hafta sonra 6 aylık olacak veterinerimiz kızgınlığa girmeden önce kısırlaştırmamızı önerdi bu arada kedim dişi öyle aşırı bir miyavlaması yok ama arada bir poposunu kaldırıp sevdirmek istiyor gibi kızgınlığa girmek üzere olabilir hemen yarın yapalım vakit kaybetmeyelim kızgınlığa girerse önemi kalmaz dedi veterinerimiz. Ama ben korkuyorum acaba hala erken mi beklemeli miyim yoksa yapmalı mıyız bilemiyorum?sormak istediğim kedisini bu kadar erken kısırlaştıran oldu mu herhangi bir sorunla karşılaştınız mı?

12 CEVAP

Onore

Normalde 6 aylık olmadan kısırlaştırmıyor insanlar gördüğüm kadarıyla. İçinize sinmiyorsa biraz bekleyin en fazla bir kızgınlık dönemi atlatırsınız bu çok zor ve zararlı bişey değil :)

nildogcat

bende araştımıştım 9 aydan önce kısırlaştırmayın diyorlar ama şimdi emin olamadım herkes doğum yapması daha sağlıklı diyor ama korkuyorum açıkçası. benim kedimde 6 aylık dişi ben bekliyicem.Kızgınlığa girince çok şiddetli olursa kısırlaştımayı belki düşünürüm ama açıkçası bana 6 ay erken geliyor

nildogcat

Bende de var o korku.Bir kere anestezi yapıldı Lokum'a çok zor uyandı.Bende çok korkuyorum...Hem yaptırdığımız anestezi traş içindi.Kısırlaştırma çok daha ağırmış.Sabah 6 ya kadar uyanmasını bekledim.Birde kedim çok hassas.O yüzdende endişe ediyorum.Eğer kediniz birde beyazsa daha hassas oluyormuş okuduğuma göre.Ama yinede siz bilirsiniz.İnşallah iyi olur

nildogcat

Bende teşekkür ederim.İnşallah iyi olur meleğiniz:)

Kısırlaştırmanızı tavsiye ederim gün geçtikçe kızgın dönemlerinde çok miyavladığından dolayı karnında arka ayaklarının olduğu bölgede içine göçüklüğünü farkediceksiniz ve kanser kalp yetersizliği oluşur ilerde ayda bir kızgınlık dönemi geçiriyorsa bu ilerki zamanlarda hergün hergün olmaya başlıcak antrede miyavlayıp miyavlayıp duracak. Bu sebepten dolayı kısırlaştırın

fatmatina

Yoo hayır kısırlaştırmakla ilgili bir sorunum yok,daha sahiplendiğim gün kısırlaştırmaya karar vermiştim zaten sadece kızgınlığa girmiş olabilme ihtimali ve daha 6 aylık olmamış olması durumu beni korkutuyordu.Bugün kısırlaştırma işlemi yapıldı ancak hala baygın ve anestezinin etkisinde..

Çok doğru bir karar. Sağlıkla kalksın inşallah kediniz.

fatmatina

Çok teşekkürler şu an daha iyi..

fatmatina

veterinerim kızgınlıktan önce yapılması taraftarı hastalığa yakalanma riskini %200 etkilediği ancak kızgınlığa girince bu oranın normal seviyeye ineceği ve pekte faydası olmayacağı görüşünde ve kızgınlığa girsin istemiyor.bu sitede kısırlaştırma ile ilgili pek çok soru soruldu hepsini okudum çok farklı görüşler var herkesin veterineri farklı bir şekilde tavsiyede bulunmuş ancak bu kadar erken yaptıran var mı hatırlayamıyorum ve sorun olur mu olmaz mı bilemiyorum..

fatmatina

Bizim veterinerimizin uzmanlığı jinekoloji ve o bu şekilde kızgınlığa girmeden yapmak istiyor ama ameliyat beni korkutuyor:(

fatmatina

Teşekkürler cevaplarınız için..Dişi kedinin operasyonu çok daha zor oluyormuş en başından beri biliyordum ve hep korkuyordum 10 buçuk 11 gibi ameliyata alındı saat 1e yakındı çıktığında ve hala anestezinin etkisinde kendine zarar verir diye çantasında tutuyorum ve eve götürmedim gözümün önünde olması için ofiste yanımda duruyor daha önce de bir iki kere geldiği bir yer ve aldığımdan beri de arada uyanıyor çırpınıyor geri uyuyor onun bu hali insanı mahvediyor:(En zor süreç ilk 2 günmüş bakalım artık neler yaşayacağız.Bu arada profilinize baktım sizin kediniz benimkinden 5 gün büyükmüş sadece o yüzden şimdiden araştırın ve hazırlayın kendinizi benimki çok ani oldu hemen yarın dendi..

Narkoz etkisinde olması normal 6 aylık çünkü ağır geçirmiştir. İnşallah iyi olur geçmiş olsun