4 Aylik Kedim Cisini Kakasimi Ortmuyor.

tika_waylan

Merhaba 4 aylik bir kedim var cisini kakasini kuma yapiyor ama ustunu kumla ortmeden cikiyor. Nasil ogretebilirim koklattim sinirlendi miyavladi pagisiyle ustunu ortturmeye calisinca da sanirim ustune gelmis oldum nasil bir yol izlemeliyim ve neden boyle yapiyor?

19 CEVAP

Kekikimo

Aynı olay bizimkinde de var. Hatta bununla ilgili soru cevap var mı diye bakmaya girmiştim sizin yazınızı gördüm:) Benimki de 8 aylık erkek ince kum kullanıyorum kapalı tuvalet. tuvaletini yapmadan önce kazıyor ama kesinlikle kumla kapatmıyor tuvaletin yan duvarlarını eşeliyor aynı dediğiniz gibi. kabın yanlarını da eşeleyeceğim diye canı çıkıyor bir süre sonra da çıkıyor tuvaletinden.

Badems

Sizinki belki öğrenir de benimki 2 yaşını geçti ve örtmüyor. Kapalı tuvalet kullanıyoruz yukarıdan yanlardan kum attığını zannediyor. Veterinerle birlikte titizliğine veriyoruz çünkü dokunmaktan hoşlanmıyor

ozgesahinn

Merhaba. Annesinden öğrenmemiş olabilir bunu ya da kumdan dolayı sıkıntı yaşıyor olabilir. Ben kedime kendim eşeler gibi yapıp ona öğrettim o da kapatmaya çalıştı. Bu içgüdüsel bir davranış diye biliyorum diğer kediler kokularından cinsiyetini bile anlayabiliyorlarmış o yüzden gizlemek istiyorlar yani belki de psikolojik olarak bi durum açığa çıkmış olabilir veterinere sormanız daha iyi olur benim bildiğim bu

tika_waylan

Ince kum kullanirsam her yere tasirmaz mi ince kum daha cok dagiliyormus. Betonit kullaniyorum. Simdi Biocat alacagim ama. Veerinere sordum olabilir dedi fikir de vermedi ama hic hijyeik degil sonucta kakasina cisine basip gecebilir ve eve o patilerle basabilir her ne kadr yalayip temizlese de

Humoss

Bizim ki kapalı tuvalet olduğu için öyle etrafa sıçrama gibisi sorun olmuyor partilerinde falanda hiç olmadı

tika_waylan

Hah iste ayni eseliyor ama gidip yanlari eseliyor bu sorunu nasil cozecegiz demek ki benimki kalin kum. Pati cat kullandim betonit, Biocat kullandim o aslinda ne kalin ne ince ama. Veteriner de bir sey demedi. Napsak kapali tuvaletin ustunu cikarip sil bastan mi tuvalet egitimine baslasak iste kendimiz eseletip, ustunu kapatmayi gosterip. Ben eselettiriyorum patisiyle sinirlenip hemen miyavliyor cikiyor belki de acik da daha mi rahat olur? Slika kullansak slika zararli.Ben diger ay ince kum deneyeegim ama siz de ise yaramamis. Tek kedi mi sizinki bir yerde okudum kediler baska kediler gormesin onu tanimasn diye cislerini kakalarini ortermis. Bizimki tek kedi evde.

Badems

Topaklanan çişi ve kakayı eve nasıl yayabilir ? İstese de böyle birşey zaten mümkün değil. 2 aylık yavru olur, kakası da sıvı olur tuvalet eğitimi varla yok arasıdır bu yüzden üstüne basar ve yayar. Topaklanan çiş/ kuruyan kaka başka yere yayılmaz. Kapamıyorsa zorlamayın inat eder ortalığa yapar o zaman daha beter olur.

tika_waylan

Kakasi bazen biraz civik olabiliyor. İshal gibi degil de. Yani azick uzerine kum atsa ona da raziyim. Topaklanan cisi, kurumus kakayi aldiktan kumu patisiyle basmis yaymis sorundegil gunde 2 kere kumunu temizleyip haftada bir komple kumu dokup yeni kum koyuyorum ama ustunu kumla kapamayinca kaka cok kotu kokuyor ve bir gun kuyrugunda kaka farkettim. 4 aylik bu saatten sonra alistirabilir miyim hicbilmiyorum zaten:(

Humoss

Kumunu değiştirin ondan kaynaklana bilir benim kedim de öyle yapıyodu inci taneli kum a geçtim örtmeye başladı

tika_waylan

Kapali tuvalet kullaniyorum tuvaletin onunde paspas var hatta havlu bile serdim . Kumunu yeni degistirdim Paticat betonit kullaniyordum, Biocat antibakteriyel aldim iyi bir marka diye biliyorum Gimcat'in. Gerekirse her ay farkli kum alir degisitirip denerim ama bu cisini yapip baska yerleri eseliyor kumu eselemiyor kapali tuvaletin yanlarini eseliyor uzerini ortemede kosa kosa tuvaletten cikiyor e ayagini basiyor. Ben eseletip ortturmeye calisinca da sinirleniyor hosuna gitmiyor. Veteriner de olur oyle dedi hicbir yontem onermedi.

tika_waylan

Hangi marka kullaniyorsunuz ince kumu?

tika_waylan

Titizlikle alakası yok çünkü yanları kazıyor beceremiyor. Bir de sürekli topaklanan cisi kalayı anlamadığım oluyor tekrar tuvalete girdiğinde patisiyle basıp çıktığında eve onu yayar. Bunun bir çözümünü bulmak lazim. Ama nasıl benim veteriner de bir çözüm söylemedi.

Badems

Ya kediye bağlı da olabilir ama dediğim gibi benimki 2yaşında ve yapmıyor. Ben hergün çiş kaka oldukça temizliyorum, 2 haftada bir de komple kum değiştiriyorum. Daha öyle bir koku almadım. Kullandığınız kumdan da kaynaklı olabilir. Ve mama da dışkıdaki kokuyu etkiliyor

tika_waylan

Biocat kullaniyoruk betonit kokulu kum ondan once Paticat kokulu kum.Kakasini yapinca kokuyor sadece. Hemen alip atiyorum ben de. Tekrar farkli kum denemek istiyorum.

tika_waylan

Hala cisininkakasimi ortemiyor kocaman oldu. Surekli her ay yeni bir kum deniyorum.Gozlerinde bir sorun yok hani goremiyor mu diyecegim ama hep kenarlari eseliyor