Yavru Kedimiz Yemek Yemiyor-İshal Oldu

meteadnan

Merhaba,
İki gün önce bir kedi aldık ve 7 haftalık bir scottishimiz var artık. Mısır Çarşısında kediyi satan kişiler abi biz her malzemesini veriyoruz diyerek Felicia ismli yavrulara özel kuru mama verdi.ama kuru mama bir türlü yemedi.bir kere iki üç tane yedi zorla.sonra ıslatıp verdik hiç yemedi.veterinere gittim veteriner yok çalışanı da reno isimli bir yaş mama açtı, kedi biraz yiyince bol miktarda bu mamadan aldım bir süre bu mamayla besleriz diye düşündüm.ama evde de kısa bir süre yalandı sonra yemeyi bıraktı.yeterli beslensin diye eşimle beraber ağzına zorla vermek suretiyle bu yaş mamadan yedirdik.ama kedi her yemek sonrası sıvı şekilde kakasını yaptı.yani ishal durumu sözkonusu.su içmesinde sıkıntı yok ama yemesinde böyle bir problem var ve karnında gurultu ile ishal şikayeti başladı.ayrıca bu sebepten mi bilmem halsizlik olduğunu düşünüyorum.fazla hareketli değil çünkü.

yaptığım araştırmalarda beslenme alışkanlığında ani değişim,soğuk yaş mama gibi sebeplerle ishal olabileceğini gördüm.sizce hem beslenme sorununu çözmede hem de ishalini kesme bakımından neler yapabilirim.ilk defa kedi bakıyoruz ve oldukça şaşkınız.daha iki gün oldu alalı ve bakamadık hayancağıza birşey olacak diye çok üzülüyoruz.

3 CEVAP

nebilimben

Hasta olabileceğini göz önünde bulundurarak veterinere başvurmanızı öneririm. Eğer hiçbir şey tüketmiyorsa kedi sütü alıp şırıngayla besleyebilir ya da yaş mamasını sıvılaştırarak aynı yöntemle aç kalmasını önleyebilirsiniz. İshalinin de olması endişe verici, su tükettiğinden emin olun ve doktora başvurun derim. Umarım en kısa sürede iyileşir.

nebilimben

Hasta olabileceğini göz önünde bulundurarak veterinere başvurmanızı öneririm. Eğer hiçbir şey tüketmiyorsa kedi sütü alıp şırıngayla besleyebilir ya da yaş mamasını sıvılaştırarak aynı yöntemle aç kalmasını önleyebilirsiniz. İshalinin de olması endişe verici, su tükettiğinden emin olun ve doktora başvurun derim. Umarım en kısa sürede iyileşir.

kedilikizzz

Endişelenmeyin lütfen. Yeni bir ortama girdiği için henüz alışamamasından dolayı mama yemiyordur. Yani mamayı ağzına siz verin koyun parçaları yemeye çalışsın aynen yaptığınız gibi. Yaş mamadan dolayı ishal oluyorlar. Büyük ihtimalle çarşıdan aldığınız mama da hiç hoşuna gitmemiş. Size proplan junıor ya da royal canin baby kuru mamasından almanızı öneriyorum bunlar gayet kaliteli ve sağlıklı mamalar. Ayrıca da yaş mama olarak felix ya da proplan gourmet alın. Bu yaş mamaların püre olanları ve parça etli olanları var. Bence kuru mamaya parça etli olan yaş mamayla daha çabuk alışıyorlar. Siz bu mamalardan satın alıp biraz kuru biraz da yaş mamayı karıştırın hatta kuruyu birazcık ezebilirsiniz de. Bu şekilde yiye yiye alışacaktır. Yaş mama yediği sürece ishal gayet normal. Yemek yerken yanında dikilmeyin veya beklemeyin kendisi yeni olduğu için çekiniyor olabilir :) siz bu şekilde yapın bence afiyetle yiyecektir. Bir de mama kabının tuvaletine yakın olmaması da önemli bi unsur. Başarılar :)