Lütfen Herkes Bir Göz Atabilir Mi ?

ozgesahinn

Merhaba arkadaşlar. Öncelikle burada birçok konuda bilgi alışverişi yapıyoruz çokta faydasını görüyoruz.Sağolsun sorulara birçok arkadaşımız cevap veriyor, iyiki böyle bir topluluk var. Artık malum kış geldi bizim miniklerimiz evde ısınıyorlar yemekleri var peki dışardakiler? Hepimizin kendi bulunduğu çevrede yaşayan canlılara bir şekilde baktığını düşünüyorum. Eğer bakmıyorsa zaten öncelikle burada ne aradığını sormakla başlayıp kendine birçok soru sormasını ve buraya gelecek önerileri değerlendirmesini, eline vicdanına koymasını istiyorum. Bakan arkadaşlardan da bir öneri bekliyorum. Kışı nasıl en az zararla atlatabiliriz? Yemek su her zaman koyuyorum evimin önüne hatta çantamda taşırım gün içerisinde başka yerlere de bırakıyorum ama barınmaları çok sorun. Kimimiz kedileri evine alıyor kimimiz apartmana girmelerini sağlıyor,köpekler zaten açıktalar hep:( Neler yapılabilir sizce? Sokağımda kedi için yuva koyacak yerler hep bodrum kat yanları ve ev sahipleri karşı çıkıyorlar evime giriyorlar diye geçen birinin kuşunu yiyecekken kovalamışlar izin vermiyorlar siz nelerle karşılaşıyorsunuz nasıl çözüm buluyorsunuz?

9 CEVAP

Nayeli

leğenden kedi evleri süper,içine de kumaş koyunca bombastik. leğeni aldığım bir hırdavatçı hatta bir keresinde montajını kendisi benim için yapmıştı:) öyle insanlar da var
ama işin kötüsü genelde kimse o yuvaları istemiyor görüntü kirliliği yaptığı için. bizim sitenin arka bahçesinde kocaman kedi evi var şımarıklar gitmiyor:) kış geldiğinden oraya doğru meraklarını çekmeye çalışcam mama vs ile:)
leğenden ev süper sağlam ve karton gibi yağmurda karda erimiyor ıslanmıyor.
link koydum dostlar bakabilirsiniz.
Bağlantı (Link) açıklamasını girin

Selkirk90

En basitinden büyük bir kartonun içine battaniye peluş tarzı bişey dışınada yağmur almasın diye büyük naylonlardan geçirilebilir.Ancak bu evleri çok tenha biyere koymalısınız.Sizden başka hiç bir insan bilmesin görmesin..Öyle psikopat insan ve çocuklar varki çevrede her türlü zararı verebilirler hayvanlar içerdeyken

besahin

Çevrenizdeki hayvanseverlerle birlikte bir proje başlayatabilirsiniz kedi evi yapılabilir mesela straforlarla çok dayanıklı kedi evleri yapılıyor çokta kolay bu şekilde miniklere faydanız dokunabilir benim yaşadığım ilde çok bu şekilde projeler var yapılan evleri de kedilerin bulunduğu yerlere koyabilirsiniz

ozgesahinn

Çevremdeki hayvanseverler ! :) bırakın straforu kalın tabaka beş tane yuva yaptırdım hepsi yok oldu...

besahin

Evet haklısınız dışarıda karton falan toplayanlar alıyorlar onları görmedikleri yerlere koymak Laz'ım ama başka çözüm gelmiyor aklıma :)

Selinnio

Belediyelerin hayvan sağlıklarında da korunmalarını sağlamak için aşı yaptırabiliriz aslında herkes yaşadığı apartman bahçesindekilere yapyırsa büyük bir yol katetmiş oluruz. Kadıköy ve ataşehir belediyesi bu konuda iyi ama getiren kişinin tcsinden kontrol ediliyor. Çevre ilçelerden kedi getirebilecek varsa ben yardımcı olabilirim kadıköyde ücretsiz aşı konusunda

dollfacepersian

Acaba kedi evlerini ve mamalarını bir yere bağlasak faydası olur mu diye düşünüyorum. Belki uğraşmayıp bırakırlar. Birde kış geliyor dediğiniz gibi yağmurdan kardan mamaların etkilenmemesi için mamayı korumak gerekiyor. Ben bununla ilgili çok güzel bir şey buldum. Linki burada https://kedilibirhayat.com/tag/sokak-kedileri-icin-mama-kabii-korunakli-mama-kabi/
Yararı olur umarım

ozgesahinn

Benim çevremde koyabileceğim bir yer yok yuvayı dediğim gibi tahtadan kalın yuvalar vardı ama sonuç ortada yeri olan kesinlikle yapsın tabiki en mantıklısı leğenler :) dollfacepersian önerini uygulayacağım iyi bir koruma sağlar mamaların etkilenmemesi için

dollfacepersian

Ozgesahinn blog sahibi yazıda belirtmiş ama belki görmezsiniz diye söylüyorum. Şişenin kapağını sıkı sıkı bantlayın ki hayvan sevmeyenler açıp su girmesini sağlamasın