Lütfen Yardım Edin

Goupe

Arkadaşlar kedim elime tırnaklarını geçirip ısırırken arka ayaklarıyla tekmeliyor. Elimi kurtarmaya çalıştığımdada çok acıyor. Yara bere içinde kaldım. Ne yapmalıyım yardım edin.

10 CEVAP

dollfacepersian

Oyun oynamak ve dişleri kaşındığı için yapıyor.Bunu bilin öncelikle. Bunu yapmasına izin verirsiniz büyüdüğünde alışkanlık haline gelir. Kesinlikle hafifçe vur falan diyenleri dinlemeyin. Bunu diyen veteriner bile olsa.
Neyse yapmanız gereken sert ve kararlı tonda 'şşşşt ' veya 'hayır' demeniz. Bağırmayın sadece sertçe söyleyin. Ben yetişkin kedimie 'şşşt ' diyorum. İşe yarıyor neredeyse her yanlış hareketinde işe yarıyor Birde dişlerini kaşıması için oyuncak alın. İnternette bunun için birçok oyuncak bulunuyor.
Şşşt veya hayır deyip oyuncağa yönlendirin. Birde kedi oltası enerji atımı ve oyun için idealdir. Elinizden de uzak durmasını sağlar

Queeninannesi

Önemli olan kedinize hayır ı öğretmeniz. Isırdığı zaman hayır deyip oyun oynamayı bırakın ve çekilin işe yarayacaktır. Benimki de aynı şekilde hayır deyince duruyo sonra tekrar başlıyo ama bırakıp gittiğimde anlıyo

Goupe

Zaten hayvana şiddet asla göstermem ama şşşşt falan diyince anlamıyor bırakmasını bekliyorum. Oyuncak derken ayıcık gibi birşey mi almalıyım? Tarif ederseniz daha kolay bulurum.

dollfacepersian

Ses tonunuzu iyi ayarlayın ve vazgeçene kadar devam edin. Benim yavru iken ısırmayı alışkanlık haline getirmiş yetişkin kedimde işe yarıyorsa yavru bir kedide işe yarayacaktır. Oyuncak için burada yeterli bilgi bulabilirsiniz https://kedilibirhayat.com/2012/04/13/bebek-kedi-annelerinin-dikkatine/

Goupe

Heralde fazla ilgiden daralmış kaçmak istemiş. Bende yeter diyip 1-2 saat ellemedim az önce yine kucağıma gelip sürtünmeye başladı şimdide uyuyor. Hiç ısırmadı

gulklcsln

Benim kedim de elimle çok oynattığım icin alismisti ısırmaya büyüdükçe canım yanmaya başladı sert bi sesle hayır öğretmeye çalışın bu arkadaşımın önerisiyle ısırmaya başladığında elime kolanya sürdüm ne kadar doğru bilmiyorum ama işe yaramıştı bir de ısırmaya başladığında ilgiyi sevmeyi kesin tepki görsün o zamanda bi süre kendi onaylanıp sakince yaşayabilir

erkan_eser

Merhaba. İlk olarak Queeninannesi'nin de belirttiği gibi kedinize "Hayır"ı öğretmeye çalışın. İkinci olarak kedinizin tırnaklarını veterinerinize kestirebilirsiniz. Yalnız tırnak kesimi çok hassas ve dikkat gerektiren bir konu. Önce muhakkak veterinerinize kestirin ve ondan incelikleri öğrenin. Ucundan ve çok az kesmek, kılcal damarlara asla zarar vermemek gerekiyor. Tırnakları rutin olarak kesilen kediler daha sonra, tırnakları uzasa dahi, tırnaklarını geçirme alışkanlıklarını azaltıyorlar. Tabii bu anlattığım, kediniz sadece ev içinde geziyorsa geçerli. Sokakta da gezen bir kediyse kendini savunabilmesi için tırnaklarını kestirmemenizi öneririm. Sevgiler...

Merhabalar. Kızımla böyleyken çok oynarım. Fakat, tepkilerinizi öğrenmesi gerekir. Hayır'ı veya gel'i .. Çünkü inan ki kızımla verdiğim tepkiler üzerine çok iyi anlaşabiliyoruz. Kedinizin sizinle oynadığı duruma gelecek olursak. Ben kızımla öyle oynarken eğer ki sınırını aşmışsa, elimle biraz olsun gövdesini bastırıyor ve hayır oyun oynamıyoruz şuan da diyerek tepkimi koyuyorum ortaya. Değişik ve farklı farklı yorumlarla yardım eden olmuş.. Ama hepimizin ortak cevabı " hayır " kelimesini öğretmenizden yana. Kendinize göre bir yöntem bulabilirsiniz. Ve ayrıca, eğer ki istemediğiniz birşey olursa ve hayır kelimesini dinlemiyorsa, bir iki damla olarak, sadece kedinize su damlatabilirsiniz ve hayırı öyle kullanmalısınız ki bu yöntem de sadece 1 kaç sefer olması gerekir. :) Elinizi ısıracaktır, esnerken tırnaklarını size batıracaktır, oyun oynarken elinizi kanatacaktır ki hepimizin elinde bana kalırsa bir iz vardır bebeklerimizden..

/ Başka bir oyun bulmak isterseniz, iplerle oynamayı çok seviyorlar, yumakların haricinde, yada bir ufak topu / zıpzıp topta diyebiliriz.. Onlarla oynamayı. Başka oyun çeşitleri bulabilirsiniz. + arka ve ön patileriyle sizin elinizi itekliyor ve kanatıyor iken, elinize eldiven de geçirebilirsiniz. Bir süre. İyi geceler dilerim.

patisu35

öncelikle çoğu kedi yapıyor bunu hani kediden kediye değişirmi bilmiyorum ama ben kedime kedi otu almıştım ve aynı zamanda kedi otu olan oyuncaklar top tırmanma tahtası vs. deneyebilirsiniz benim kedim sonra sakinledi :)

Goupe

Hayır'ı öğretmeyi deneyeceğim. Teşekkür ederim hepinize.