Yetiskin Kedi Sahiplenecegim Ama Acil Yardım Gerekiyor

gulklcsln

Arkadaşlar 4 yaşında dişi bi ankara kedisi sahipleneceğim ama bir arkadaşım yetişkin kedi alışamaz dişiyse alma saldırganlaşır size saldırır dedi internette araştırdım ama öyle bir şey yok bilgisi olan var mı bu konuda ne kadar doğru?
not:saldırması değil alısamaması strese girmesi korkutuyor beni

8 CEVAP

erkan_eser

Merhaba. Bir kedi ya da köpek sahiplenecekseniz yavru olması elbette çok daha iyidir. Kuralları koymak ve aranızdaki bağın oluşması açısından daha kolay bir süreç geçirirsiniz. Ancak "Yetişkin kedi size asla alışmaz!" diye bir genelleme yapmak çok yanlış olur. Yavru olsun yetişkin olsun, her kedinin farklı bir karakteri vardır. Bahsettiğiniz 4 yaşındaki kedi, güzellik abidesi pek çok yavrudan daha uysal ve insan canlısı olabilir. Bu yüzden en güzeli, sahiplenmek istediğiniz kediyi önceden görüp onunla birkaç dakika da olsa vakit geçirmeniz. Aranızda muhteşem bir bağ da oluşabilir. Ayrıca sahiplendikten sonra kedinin alışamaması gibi bir durumla karşılaşmanız kedi yavru olsa da mümkündür. Siz, onu rahat ettirecek bir ortam sağlar, ona evde özgürlük tanır, sever ve oynarsanız bence kısa sürede size alışacaktır. Merak etmeyin. Sevgiler...

dollfacepersian

Yetişkin kedi bakımı yavruya göre çok daha kolaydır. Bunu bilin öncelikle. Aşısı sadece yılda bir karma,kuduz ve lösemidir. Aylık olarak iç ve diş parazit yapılır. Buda gayet ucuzdur.Yavru kedilerde olan diş çıkardığı için ısırma,deli gibi bir enerji , hassaslık ,evde yalnız kalama yoktur. Kedi kendine yetebilir,sakinleşmiş ve insana nasıl davranması gerektiğini oprenmiştir.

dollfacepersian

Tabi eski ailesinde ailenin tutumundan kaynaklı kötü bir alışkanlık edinmemiş veya tırmalama tahtası vb. eğitimleri verilmemişse sorun olabilir ancak. Alışmama,saldırma gibi bir durum olacağını sanmıyorum. Sadece başta saldırganlık ,korkma vs. gösterebilir. Eve gelince sıkıştırmayın,sevmeye çalışmayın. O istiyorsa kendi gelir. Birde gelmeden önce eski ailesine karakteri,alışkanlıkları hakkında soru sorup bilgi edinmeniz çok iyi olur

schindler123

Ben sokaktan sahipleniyorum genelde.Bugune kadar öyle bir alisamama ve saldirganlasma görmedim.Hatta bir kedim vardı basta yanima bile yaklasmiyordu mamayla kandirdim kendini sevdiriyordu ama cok da güvenmiyordu hani.

Haysevgizmo

Tamamen hayvanin karakteriyle ilgili bir durumdur.Sokaktan sahiplendigim veterinerin 5 yas ustu dedigi bir kedim var dunyanin en seker yaratigi.Isterseniz sahipelnirken 1 aylik bir alismasi suresi olarak konusun.Evcilinizle mutlu olursaniz surekli sizde kalsin.Simdiden mutluluklar ikinize de

gulklcsln

Cevaplarınız için teşekkürler kendimiz dün evine geldi çok üstüne gitmedik hırçın ve korkaktı ama bugün biraz daha sakin gelip kendi sevdiriyor korktuğumuz kadar olmadı cevaplar içimizi rahatlamıştı zaten

dollfacepersian

Çok sevindim. Zamanla çok daha iyi olacağına eminim. Siz ona sevginizi hissettirin yeter:)

AdaMira

Tabii ki size alışır. Büyük olması daha iyi çünkü bazı komutları yeni öğrenmiyor ve kesinlikle saldırmaz