Kedim 3 Aylık Hangi Mamayı Kullanmalıyız

Merhabalar, kedim çeçil üç aylık birkaç mama denedik ama memnun kalmadık acaba hangi mama hem besleyici hemde uygun fiyatlıdır, önerilerinizi bekliyorum..

45 CEVAP

kedilikizzz

Evet bencede kesinlikle öyle kediden kediye her şey değişiyor. Aşırı tatlı olmaları dışında her şeyleri birbirlerinden farklı :)

kedilikizzz

dollfacepersian Öyle insanlarla aynı IRKtan olduğuma utanıyorum..

Bir ikinci hususta şu ki; Evet, kimse kusura bakmasın lakin bazı mama firmaları gerçekten maliyetten kısmak için olmadık şeyler kullanıyorlar içeriklerinde, tavuğun başı bilmem neyin bacağı gibi, bu sebeple bunları 'çöp' diye adlandırmak bence gayet yerinde bir tutum. Ben Senem Hanım'ın tavsiyesine uyarak Bozita'yı epey bir araştırdım, yurt dışı kaynaklı yazıları ve kullanıcı yorumlarını da okudum. Besin dengesi, kullanılan et kalitesi (ki insan tüketimine uygun kalitede), bu etlerin oranı ve benzeri birçok bilgi edindim, tavsiyeler aldım. Yukarıda birisinin yazdığı gibi hiç de 2. sınıf falan bir mama değil hatta Türkiye şartlarında fazla sayılabilecek fiyat açısından da uygun bir mama. İsveç'in bu konuda ki yasalarının ve tutumunun gayet net olduğunu öğrendim. Kısacası araştırmalarım ve kullanıcılara attığım direct mesajlara dönüşler beni gayet tatmin etti. Böylelikle bütün bu yorum hengamesi bir işe yaramış oldu. Senem Hanım'a tavsiyesi için tekrar teşekkür ederim. Ben Bozita'yla devam.

yorumları okudum da BOzita markayı ilk defa duydum arkadaşların araştırmalarını da göz önüne alarak sanırım Bozita en iyisi diyebilirim.Pro plan hakkında bişey diyemem tartışmaya açık bir mama fakat Brit Care ve Hill's marka mamaların da iyi olduğunu düşünüyorum tabi yanılıyor olabilirim çünkü tecrübeli değilim.Ama Senem Hanım'ın söyledikleri çok mantıklı ve doğru geldi.

Gofretsla

Bonacibo kitten yada royal c. Hills Propan çünkü bu mamalar köpek mama larına göre daha fazla ucuz oluyorlar (kedi mamalari) biz veterinerde 800grlik Propan alıp deneyim dedim 10 tl cerdim☺

Mehmet bey daha önceki deneyimlerimden ve aldığım tavsiyelerden edindiğim kadarıyla royal canin, pro plan vs gibi mamalar çok yaygın olmasına rağmen hiç de sağlıklı değiller. Bunlar zaten yıllardır bildiğimiz ve tuzağına düştüğümüz markalar, ben alternatif bulabilme için sordum bu soruyu tabii yine de çok teşekkürler ilginiz için.

dollfacepersian

Evet RC ,Goody vs. iyi değil fakat Acana 'ya neden kötü dediğinizi anlamadım. İçerik ve kaliteli olarak gayet iyi bir mama.
Köpek ve kedi beslenmesinde en iyisi Barf 'tır fakat Türkiye deki etlerin parazit oranı çok fazla. Eti özel dondurma vs. işlemlerinden geçirmek gerekiyor. Birde dondurucudan çıkarıldığı anda yenilmeli ki beklediği surede parazit oluşumu olmasın. Barf'ın hazır satılanları Türkiye'de gelmeye başladı. Verilecekse bunlardan verilmeli bence. İçerik olarak gayet iyiler. Tek sorun çeşitlilikleri yok.
Ben şuan Acana Pasifica kullanıyorum. Araştırmalarıma göre Türkiye deki en kaliteli ve doğal mamalar arasında. Birde Orijen ve N&D bunlardan biri. Orijen evden çıkmayan ve bolca enerji harcamayan kediler için uygun değil fakat diğer ikisi gayet başarılı. Kısır iran kedisi sahibiyim. Bilenler bilir,hassas, böbrek sorunlarına yatkın bir ırk ve mama çok dikkat gerektiriyor. Acana ve N&D'yi hiç bir sorun olmadan kullandım

Shewky

72 saat dondurucuda bekletip buzdolbının alt bölmesinde çözdürürseniz bakteri derdiniz olmaz. Yinede parazit ilaçlarını altı ay değil üç aylık periyotlarda verebilirsiniz. Kedim çiğ sevmediği için çok hafif sadece renk alacak kadar kavurup veriyorum onada. Elbette mamaların pratikliği aşikar, arada başvurmuyor değilim fakat et ürünleri gibi doğal ve sağlıklı olduklarına da ihtimal vermiyorum.

dollfacepersian

Sweky önceki yorumumda dediğim gibi bence de en doğalı Barf ama dediğiniz gibi yapmak sanki biraz zor. Birde belli bir derecenin altında donması gerekiyor diye okumuştum. Siz böyle mi yapıyorsunuz acaba? Birde hazır satılan Barf ürünlerini denediniz mi hiç?
Kuru mama dediğiniz gibi daha pratik ve bence daha risksiz. Doğal içeriğe sahip kaliteli kuru mamalar kullanıldığında bir zararı olacağını düşünmüyorum. Ayrıca sizde de olduğu gibi kediler barf a alışmakta çoğunlukla sıkıntı yaşıyor

dollfacepersian

Kedilikizzz
Ben de araştırma yapıyorum ve RC ve Pro Plan gibi mamaların aslında çok iyi olmadığı ve yurt dışında market maması sınıfına girdiğini okudum. Siz araştırmalarınızda böyle bir şeyle karşılaştınız mı acaba?

Shewky

Barf içerisinde sebze de barındırıyor. 20% sebze, en az 40%. Löp et, 10% sakatat kalan kısmı kemikli etten oluşuyor barf öğününun. Tabii siz bütçe ve o anki imkanlara göre bu oranlarla oynayabilirsiniz. Ben sadece et öğünü veriyorum ve günlük yaklaşık elli gram kadar da kuru mama kedimin kabında duruyor çerez niyetine. Köpeğim kuru mamanin yüzüne bakmıyor :) Bakteri önlemi olarak kasaptan aldığınız et ürünlerini iki dakika kadar soğuk sirkeli suda bekletip duruladiktan sonra en az 72 saat buzlukta bekletin. Çözunme işini de kapalı strecde iken etler dolabın alt kısmında yapın. Akşam yedirecegimi sabah sabah yedirecegimi akşam buzluktan indiriyorum. Kedim safi çiğ yemiyor ama yiyen kediler de çoğunlukta. Maksimum bir dakika kadar ateşte renk alacak kadar muhurleyip ici çiğ ve sulu olacak şekilde kedime veriyorum. Kedi için dana yürek Tavuk kalça eti ve kuzu kuşbaşı karışık veriyorum.

dollfacepersian

Shewky
Hazır satılan Barf ürününde de sebze vs
bulunuyor. Bence bir bakın. Her zaman olmasa da arada alabilirsiniz
Ben kesin beceremem, parazitli kalır et. Çok fazla zamanım da olmuyor. Hazır Barf ürünlerinde de aynı şekilde. Belki ileride şartlar daha olursa barf a geçebilirim. Siz ne güzel hiç sorun yaşamamışsınız, umarım hiç yaşamazsınız hep böyle gider

harikayanadur

brit care ve happy dog hakkındaki görüşlerinizi öğrenebilir miyim bende çok kararsızım?

Shewky

Mama gömmeyin dediler başka kullanıcıyı gömdüler :))

Ezgisu123

Eğer fiyatı önemli değilse acana,orijen veya Nd kullanmanızı tavsiye ederim. Benim kedim 4,5 aylık ben acana balıklı kullandım. O bittikten sonra da acana tavuklu kullanmaya başladık. Bir aralar Nd de almıştık narlı içerikli. Aralarından en çok acana balıklıyı sevmişti. Ancak özellikle acana ağır Bır mama olduğundan ölçekli olarak ( ölçek kapları yanında hediye veriliyo bazı sitelerde, satın da alabilirsiniz.)bu yüzden kedinizin yaşına göre ölçek kullanmanız gerekir. Uygun fiyatlı olarak da matisse mamasını öneririm. Benim de bir sonra ki alacağım mama bu. Zaten Nd ve matisse mamaları farmine markalından üretiliyor.bildiğim ve araştırdıklarına göre uygun fiyatlı ve iyi içerikli bir mama.