Köpeğimi Tuvalet Eğitimine Alıstıramıyorum Çiş Damlası Falanda Kullandık Ama Olmuyor

Durumaya

4buçuk aylıkları hala alısmadı

2 CEVAP

milodelisi

Bu uzun bir süreç, gerekiyorsa veterinerden destek isteyin. Ya da mesaj atarsanız uzun uzun yazarım.

corcx

Benim izlediğim programı anlatayım. Eve gelir gelmez başlanması gereken bir eğitim. Yavrumuzu getirdik evimize koyduk. Her zaman temiz suyu önünde bulunuyor. Susadı gitti suyunu içti yavru olduğu için idrarını fazla tutamıyor ve kısa bir süre içinde tuvalet ihtiyacı duyuyor. Bu yüzden tasmamızı takıp hemen dışarıya toprağa kuma veya çimene gidiyoruz. Bekliyoruz yapmasını. Evet yaptı ama hemen eve girmiyoruz. Çünkü dışarda tuvaletini yapıp hemen eve girersek ilerleyen vakitlerde çıkar çıkmaz tuvaletini yapmayacaktır. Yaptıktan sonra ben 300-400m bi yürüyüş yaptırırdım veya oynardık burası size kalmış koşturabilirsiniz top oynayabilirsiniz. Özetle burda yapılması gereken tuvaletten sonra ödül niyetine bir aktivite yapmak. Ondan sonra eve giriyoruz. Sürekli göz altında tutuyoruz. Bir daha içti yine dışarıya. Yine aynı olay örgüsünü işliyoruz. Tuvaletten sonra yapılacak eylem değiştirilebilir. Sonra tekrar eve. Yine takip ediyoruz su içti tekrar dışarı böyle böyle ilerliyoruz. Peki gece ne yapacağız? Evde son uyuyan siz olacaksınız veya dışarı çıkartacak kişi. Tekrar eve geldiğinizde uyuyacaksınız ki yavrumuzda hemen uyusun. Sabaha gelirsek güneş 7 de doğuyorsa 6.50 de dışarda olacak şekilde alarmımızı kurup dışarı çıkıyoruz. Bir süre bu düzeni işlediğimiz zaman çok güzel bir şekilde oturuyor. Yavruluk dönemlerinde arada elbet kaçırdığı olur insanlık hali sizde gözünüzden kaçırabilirsiniz ama yılmak yok. Bu dediğimi yapmak için bolca zaman gerektirdiğinin farkındayım. Tek başınıza yetişemiyorsanız ailenizdende yardım isteyebilirsiniz. 2 köpeğimede bu yöntemi uyguladım biri 3 aylıkken biri 4 aylıkken geldi şuan 13 ve 16 aylıklar bu süreçte sadece 3 kez büyük tuvaletini yaptılar o zamanlardada ishallerdi ondan kaynaklıdır diye düşünüyorum. Küçük biraz daha fazla kaçtı ama uzun zamandır vukuatımız yok.