Barf Diyeti Tarifi?

Gofretsla

İNTERNETTE HİÇBİR KAYNAK YAVRU KÖPEKLERE BARF DİYETİ UYGULANIRMI? BİLDİĞİNİZ YA DA ARAŞTIRMALARIBNIZDA GÖRDÜĞÜNÜZ BARF DİYETİ TARİFİNİ BANA VEREBİLİRMİSİNİZ? HERYERE BAKTIM VETERİNERLİK BİR İŞİMDE YOK BU YÜZDEN VETERİNEREDE SORMADIM YARDIMCI OLURMUSUNUZ YAVRU KÖPEĞİM İÇİN BARF TARİFİ???

3 CEVAP

Beyazincir

Barfta yemesi gereken miktarı yavru köpeklerin ağırlığının %10'unu, yetişkin köpeklerin ise enerjisine göre ideal ağırlığının %2 ile %5 arasında hesaplayarak bulabiliriz. Bu miktarın ise yukarıda yazdığım oranlarda et, kemik, meyve ve sebze içermelidir.

Örnek bir beslenme diyetinde şu oranlar bulunmaktadır:

%50 çiğ etli kemikler
%20 löp et (tavuk, balık, hindi, koyun, dana gibi hayvanların etleri)
%5 - %10 sakatat (kalp, taşlık, ciğer gibi iç organlar)
%20 - %25 arasında meyve ve sebze (brokoli, havuç, lahana, elma, portakal gibi ürünler)

Bu oranlarda hazırladığınız mama karışımına 1 kaşık balık yağı, 1 kaşık bira mayası tozu, 1 yumurta ve yumurtanın kabuğunu un haline getirip mamasına eklerseniz günlük alması gereken tüm besin değerlerini almış olacaktır.

Balık yağı, tüy sağlığına yararlıdır. Bira mayası tozu ise stres, iştah, tüy dökümünü engelleme gibi durumlara olumlu etki sağlar. Yumurta kabuğu ve çiğ kemikler ise kalsiyum bakımından zengin kaynaklardır.

Kullanacağınız meyveler doğal vitaminler içermekte ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Özellikle brokoli gibi sebzeler ise doğal antioksidan kaynağı ve yararlı mineraller içermektedir.

Havanese_Siri

2 patates
2 havuç
1 bardak bezelye
sebze kadar kıyma veya parça et
1 bardak çekilmiş yulaf
3 yumurta

sebzeleri haşla, ez (yavruysa ez yetişkinse küçük küçük kessen yeter)
eti çok az pişir
yumurtaları haşla, parçala
hepsini yulafla birlikte bir kapta güzelce karıştır

Havanese_Siri

benim siriye kullandığım tarif