Köpeğimi Ne Kadar Ara İle Yıkamam Gerekir. Köpeklerin Özel Şampuanları Var Mıdır?

vethekmehmetkoc

Vet. Hekim

KÖPEĞİMİ NE KADAR ARA İLE YIKAMAM GEREKİR. KÖPEKLERİN ÖZEL ŞAMPUANLARI VAR MIDIR?
Köpeklerin ayda 1 defa yıkanmaları yeterli olacaktır. Küçük ırkların ve evde yaşayan ırklar ise 3 haftaya kadar normal karşılıyoruz. Çünkü çok fazla sıklıkla yıkama terlemeyen kendine özgü nemli deri florası bulunun deriyi ve tüy yapısını bozmaktadır. Bazı durumlarda hiç yıkanmaması da sorunlar doğurabilmektedir.Tüylerin uzun olması ve derinin hava almasını engellemesi sonucun da yoğun kokular oluşturabilmektedir. Bu tür nedenleri ortadan kaldırmak adına köpeğinizi 2-3 günde 1 uygun tarak yardımı ile düzenli olarak taramanız dır. Tarama ile aynı zamanda tüylerin düzenli uzamasını birbirine karışmamasını , derinin hava alarak kokmamasını ,deri üzerinde bulunan görülmesi güç pire , kene , yara kabuğu ,mantar , tüy dökülmelerinin erken önüne geçilmesine yardımcı olursunuz. İnsan şampuanları kullanımı köpek derisinin ph'sına uygun olmadığı için deriyi irrite eder,kepek yapar, tüy döker ve ilerde daha büyük deri problemleri açılmasına neden olur. Bu sebeple köpekler için özel formüle edilmiş şampuanların kullanılması daha uygun olacaktır. #petveterinerim

6 CEVAP

dollfacepersian

Herkes tavsiye vermiş. Bu yazı veteriner tarafından bilgilendirmek için yazılmış bir yazı. Lütfen forumları okuyun,ona göre cevap verin

Veteriner burada söylemiş hayla 2 haftada 1 yıkayın diyorsun doglove77?

BERAT07

dermalen kullanın

kışın pek sık yıkamayın ama yazın hayvan bunalıcagından haftada bir yada 2 haftada bir yıkayın

doglove777

2 haftada bir yııkayabilirsin ama yazları kışın bu 1 ay bile sürebilir ama kesinlikle özel köpek şampuanı kullan

bendis94

bilgi icin tesekkurler