Aniden Kedide Tuy Dokumu

tika_waylan

Merhabalar,
7 aylik erkek kedim var tuyleri ne kisa ne uzun. Her kedi gibi tuy dokuyor ama buna aliskinim cok dert etmiyordum. Gimcat multivitamin gimcat omegali odul tableti veriyordum mama olarak da Pro Plan ile Orijen'i karistiriyorum.
Daha dun furminatorle taramistim her zamanki gibiyfi furminatoru pek sevmiyor stres mi yapti bilmiyorum bugun yumurta sarisi da verdim cok az neyse asiri tuy doktu yerler tuy oldu normalde bu kadar degildi aniden oldi acaba kizginliga mi girdi bir anda aniden tuy dokmesi neden olur ki. Oyle miyavlamaso falan da olmadi bir de erkek kediler daha gec girer saniyordum 3 kere taradim bugun hala elime tuy geliyor.

10 CEVAP

Neussos

Benim erkek kedim 7 aylıkken girdi ergenliğe. Kuma koku bırakışı ve miyavlamalarından anladık. Tüy dökümü artıyor ve ilk günler fazla gram alıp sonra birden o kiloları veriyor. Tüy dökümü bizim oğlanın öyle aşırı olmadı fakat oğlumun babası kızgınlık stresinden çok fena tüy dökmüştü ve kilo vermişti. Normalde İran kedisi kuyruğu kocamandır ve pofuduktur, onunki resmen fare kuyruğuna dönüşmüştü. Kısırlaştırılınca düzeldi kilosu ve tüy durumu. Ama tabi kulaktan dolma bilgiler bunlar. En iyisini kakasını, beslenme sıklığını takip edip veterinerinizle paylaşarak bulabilirsiniz. Onun dışında bence furminatör kullanmayın. (Kişisel öneri sadece.) Furminatör kısaltmak için ve tüyleri çoğunlukla yoluyor, normal bir tarak görevi yerine traş gibi düşünün. Bence düzgün bir tarak alıp tarayın emin olun daha çok iş görecektir. Benim veterinerim furminatöre karşı mesela. Çok sık kullanılacak bir şey değil.

tika_waylan

Erkek kedisi kizginliga girenler boyle bir sey yasadi mi nasil bir anda boyle cat diye tuy doker.

dollfacepersian

Çok tuhaf geldi. Kedimin ergenlik döneminde tüy dökümünde artış yaşamadım. Bizde ani ve bol tüy dökümü stresten çoğunlukla veterinere gittiğimizde oluyor.
Siz de stresten olduysa furminatoru ilk kullandığınızda olması daha mantıklı geldi bana

tika_waylan

Furminatoru haftada bir kullaniyorum ama hic sevmiyorum rahatsiz oluyir ama ben tuy dokumunden dolayi kullaniyordum dun aksam gene taradim. Rahatsiz oldu ama odul mamalarigla kandita kandira yavas yavas yaptim. Bugun de bir anda inanilmaz tuy doktu sasirdim.

Neussos

Benim erkek kedim 7 aylıkken girdi ergenliğe. Kuma koku bırakışı ve miyavlamalarından anladık. Tüy dökümü artıyor ve ilk günler fazla gram alıp sonra birden o kiloları veriyor. Tüy dökümü bizim oğlanın öyle aşırı olmadı fakat oğlumun babası kızgınlık stresinden çok fena tüy dökmüştü ve kilo vermişti. Normalde İran kedisi kuyruğu kocamandır ve pofuduktur, onunki resmen fare kuyruğuna dönüşmüştü. Kısırlaştırılınca düzeldi kilosu ve tüy durumu. Ama tabi kulaktan dolma bilgiler bunlar. En iyisini kakasını, beslenme sıklığını takip edip veterinerinizle paylaşarak bulabilirsiniz. Onun dışında bence furminatör kullanmayın. (Kişisel öneri sadece.) Furminatör kısaltmak için ve tüyleri çoğunlukla yoluyor, normal bir tarak görevi yerine traş gibi düşünün. Bence düzgün bir tarak alıp tarayın emin olun daha çok iş görecektir. Benim veterinerim furminatöre karşı mesela. Çok sık kullanılacak bir şey değil.

Neussos

İnternetimdeki bir sorundan ötürü sanırım. Mesajım iki kere gitmiş gibi görünüyor, bunun için kusuruma bakmayın.

tika_waylan

Belki de Furminatörden öyle hani kızgınlıktan strese girse miyavlar koku bırakır. Kakası, istahı, genel durumu normal.

Neussos

Furminatör çok kırıyor tüyleri. Ondan olabilir, evet. Kuru şampuanlar da mahvediyor mesela. Siz yine takipte olun kedinizde bir farklı durum olursa not alın.

uzayisil

Benim kedim kızgınlığa girdiğinde tüy dökmedi hiç ama sürekli dışarı çıkmak için uzun uzun miyavlıyordu :) Biz tüy dökümünü babam market maması aldığında yaşamıştık mama değiştik ve ben yumurta haşlayıp sarısını vermeye başladım baya düzeldi. Sonra bizimki dışarıda büyük bir erkek kedi ile kavga etti biz yetişmesek bizimki fena dayak yiyecekti ( şuan gülüyorum yazarken ama o zaman baya korkmuştum :) o gün ve birkaç gün boyunca çok aşırı tüy dökmüştü , tüyler havada uçuşuyordu resmen ama şuan yine toparladı. Ben tüy dökümünün tamamen mama ve stresten olduğunu düşünüyorum.Bu arada deri ,tüy ve bağışıklık sistemi için sarımsaklı maya tableti önermişlerdi bana.

tika_waylan

Maması iyi. Belki de furminatörden oldu. Kızgınlıga girmedi. En kısa zamanda veterinere danısacagım. Furminatörle taramak stres ysptı belki de. Cok tesekkürler herkese bilgi için