Yeni Kedim Eski Kedimi Dövüyor ;(

pofusukXzuzu

Merhaba. 3 yıl önce 2 aylık Zuzumuzu barınaktan sahiplenmiştik. Kendisi tekir, oyuncu ama agresif değildir, bir sağlık sorunuda yok. 3 hafta öncede 3 aydır bahçede beslediğimiz pofuşuğu evimize aldık. Pofuşuk tahminen 10 yaşını geçkin bir kedi ve İran melezi.Dış paraziti vardı, yaşından dolayı ağzında pek fazla dişi kalmamıştı.faranjiti, diş taşı ve mantarıda var.tedavilerini aşama aşama yaptırıyoruz, dış parazitleri tamamen temizlendi, faranjiti ve ağız problemleri için tedavi gördü. Dış-iç parazit, karma ve kuduz aşıları yapıldı.Bu hafta birde mantar aşısı yapılacak. Pofuşuğun geldiği ilk hafta parazitlerinden dolayı onu kendi odasından çıkarmadık.bu sürede o zuzu nun zuzuda onun kokusunu sadece bizim kıyafetlerimizden/elimizden aldı. pofuşuk çok geveze bir kedi bu sayede zuzu onun sesini bol bol işitip aşina oldu.Ek olarak bu sürede zuzuyu ve pofuşuğu odanın kapısının iki yanında yemek yedirtmeye çalıştık (JacksonGalaxy nin tavsiyesi) ve başarısız olduk.Pofuşuğun parazitleri temizlenince onu, zuzuyu bir odada kapalı tutarken evin diğer kısımlarına almaya başladık.Bu fikir ikisi bir birini görmediği müddetçe gayet başarılıydı.İkisinden biri odadan sıvışırsa birde diğerini görürse savaş miyavlamaları atıyorlardı. Tabi biz durumun miyavlamalardan öte gitmesine bu güne kadar müsade etmedik. Lakin bu gün ben pofuşuğun odada olduğunu farketmemişim. kapıyı arkamdan açık bırakmıştım. Zuzuda içeri girmiş. Zuzuyla pofuşuk burun buruna geldiler ve pofuşuk zuzuya saldırdı ama kimse kimseye zarar veremeden ayırdık. Şimdi mevzu şu, zuzu 3 yıldır tek başına takılan bir kediydi o yüzden poşukla arkadaş olmak istiyormuş gibi bir izlenim oluşturuyor, saldırı almadığı müddetçe agresif değil ve pofuşuğu kabullenmiş gibi.pofuşuk normalde çok ürkek ve sakin bir kedi ama zuzuyu görünce ilk saldırganlaşan taraf.Kedilerimi bir birlerine nasıl ısındırabileceğim hakkında bilgisi ve tecrübesi olanlar yorum bırakırlarsa çok mutlu olurum

3 CEVAP

kedicigim1054

acaba birbirilerini senden kıskanıyor olabilirler mi

Mamyhilal

Bence sizin yapabileceğiniz bir şey yok zamanla birbirlerine alisacaklardır ama minik adımlarla ilerlemelisiniz bende de aynı durum olmuştu ben hic karismadim ve kendi kendilerine alistilar ve çok seviyorlar artik birbirlerini seslerini duyuyor demiştiniz biraz daha ayrı kalmalarından fayda var birde ikisi de erkekse daha çok zarar verebilirler en iyisi biraz zaman tanıyıp birbirlerinin sesine alışmaları karşılaştırmak için çok erken diye düşünüyorum

pofusukXzuzu

@kedicigim1054 evde 3 kişiyiz birini severken diğerini sevgisiz bırakmamak için özen gösteriyoruz. ikisinide yalnız bırakmamak için elimizden geleni yapıyoruz

@Mamyhilal ikiside dişi, teşekkürler