Kedim Gençlik Hastalığına Yakalandı! Atlatanlar Var Mı?

AlacaHurrem

**Merhabalar, 1 ay önce dünyalar tatlısı bir scottish straight kedisi sahiplendim. Sahiplendiğim kadın tanıdıktı ve kendi kedisinin yavrularından birini biz sahiplendik. Aşılarını yaptırdık (Karma-1, Lösemi ve Karma-2) Ancak kedim 13.01.2017 tarihinde kusmaya başladı. Ertesi gün de ishali başladı kaptığımız gibi veterinere getirdik. Dışkı örneğinden maalesef minik kuzuma (3 aylık) gençlik hastalığı teşhisi konuldu.. Kedim hiçbir şey yemiyor ve içmiyordu. Bugün hastalığın 5. gününe girdik. Kedim artık kusmuyor ve mama yemeye başlamış. (Klinikte gözlem altında kalıyor). Ishali devam ediyor ancak kıvam almaya başlamış. Veteriner bunların iyiye yönelik olduğunu söyledi ancak süreci hala atlatabilmiş değiliz ve her an her şey olabilir dedi. Onun için çok endişeleniyoruz. Daha çok küçük. Bu hastalığı atlatmış olanlar var ise, kedinizin iyileşme süreci nasıldı biraz bahsedebilir misiniz? Sanki günler saatler ve hatta dakikalar geçmiyor. Her an kötü haber alacakmışım gibi 5 gündür mutsuz bir şekilde telefonun başında bekliyorum. **

26 CEVAP

AlacaHurrem

Merhabalar, kedim bugün tam anlamıyla sağlığına kavuştu. Kusmuyor, ishali geçti ve hoöpür höpür mama yiyor :) Bu hastalıkta erken teşhis çok önemli.. Tabi kedinizin direnci de büyük rol oynuyor. Ben kedim kusar kusmaz veterinere koşturdum. Lütfen sadece kusma diyip geçmeyin.. Bu tip hastalıkların yayılma süresi öylesine hızlı ki dakikalar altın değerinde.. Herkese petleriyle beraber sağlık dolu günlere :)

balinannesi

Benim kedim de atlattı ben de erken götürdüm ki daha da erken götürebilirmişim ishal olmuştu benimki ama ilk başta daha sonra kusmaya başladı veterinere götürdüğüm ilk gün çok kötüydü sadece kustuktan sonra çok az su içiyordu hiç yemek yemedi tuvalete çıkmadı 4-5gün tedavisine devam ettik ama ilk günden sonra kendine gelmişti mama yemişti iyileşmeye başladı ve şu an çok sağlıklı ve yaramaz maşallahı var.. umarım kimsenin canına bu tarz hastalıklar denk gelmez çünkü o süreç çok zor oluyor sizi çok iyi anladım bu yüzden.. çok sevindim miniğin iyileşmesine iyi günler diliyorum :)

AlacaHurrem

Aynı süreçlerden geçmişiz. Kimilerine kalsa ''üşütmüştür bu ya ne panik yapıyon'' diyip geçiştireceklerdi ama kedilerde kusma/ishal gibi şeyler çok ciddiye alınmalı. Bu hastalığa yakalanan kediler ölür diye bir şey yok, farkettiniz anda veterinere götürür ve erken tedaviye başlarsanız kediciğinizin atlatma şansı çok daha yüksek. Asla umudunuzu kaybetmeyin!
Size de kedinizle bol sağlıklı günler @balinannesi çok teşekkürler :)

central

merhaba arkadaşlar maalesef 5 aylık kedimin FPV(Parvovirüs, Panleukopenia Virüs)
TESTİ POZİTİF ÇIKTI yani kedim gençlik hastalığına yakalandı 11 kedim var ve resmen yıkıldım dün tüm gün veterinerdeydim. şimdi kedim bellayı mı düşüneyim ne olacak diye yoksa diğer kedilerime bulaşıp bulaşmadığını mı düşüneyim bilmiyorum. Çok acı verici bir durum .Klinikte yatışa aldılar ne olacak bilmiyorum.Genelde komaya girip bir anda ölebiliyorlarmış.Ben nasıl böyle bir acıya dayanacağım.kedilerimin hepsinin karması zamanında yapılmasına rağmen bu illet nerden geldi buldu bizi bilmiyorum.Başına gelip atlatanları okuyunca biraz olsun rahatladım ama bizim sürecimiz ve diğer 10 kedime ne olacak bilmiyorum süreci burada paylaşacağım.Lütfen kötü şeyler olmasın.

AlacaHurrem

Merhabalar, öncelikle yüksek risk altında olan kedilerin yaş aralığı 2 - 6 ay arası. Bu yaş aralığındaki yavrularda enfeksiyon çoğunlukla ölümle sonuçlanıyor maalesef.. Kedinizin hastalığa yakalanmaması için aşılama çok önemli. Gerçi bizim kedimizin aşıları yapıldı ancak veteriner aşının ya çalışmadığından ya da yapılan aşının soğuk zincirinin (Yeteri koşullarda saklanmaması) kırılmış olabileceğinden şüphelendi. Yani maalesef aşıladım kedime bir şey olmaz gibi bir şey söz konusu olamayabiliyor. Biz en acı örneğini yaşadık. Benim evde 1.5 yaşında daha şirin mi şirin bir kızım var. Sonuç olarak bu virüs evimize girdiğinde ona da ulaşmış olması kesin. Ancak kedim 1.5 yaşında olduğu ve aşıları oturduğu için ona hiçbir şey olmadı. Veteriner olma ihtimalinin de çok düşük olduğunu söyledi. Yani özetlemek gerekirse 2-6 aylık arası yavrularda çok çok tehlikeli olabiliyor. Benim yavrum kurtuldu, direnci çok kuvvetliymiş ve veterinerimin doğru teşhis ve tedavisini de atlayamam tabi ki. Dilerim bütün minik canlar öncelikle bu hastalığa yakalanmaz, yakalanırsa şayet en kısa zamanda sağlığına kavuşur..

Merhabalar gençlik hastalığı ile ilgili araştırma yaparken yazdıklarınızı gördüm ve bana umut oldunuz. Benim kedimde 8 aylık ve maalesef gençlik hastalığına yakalandı. Şu anda tedavi alıyor ve genel durumu iyi çok şükür. Kedisi iyileşen arkadaşlar tedavi için neler yaptınız eksik birşey kalmasın istiyorum. Ve süreç nasıl ilerliyor tam olarak bu hastalıktan kurtulduğunu nasıl anlayacağım. İnşallah benim bebeğim de sizinkiler gibi sağlığına kavuşur bir an önce. Sevgiler

Melikeozden

Merhabalar benim kızıma gençlik hastalığı adı altında yanlış teşhis konuldu. Kızım 5 gün boyunca klinikte kaldı o süre zarfı içerisinde ne çektiğimi bir ben bir Allah bilir. Günlerce ağladım,üzüldüm ama çok şükür ki değilmiş. Veterinerler artık krizi fırsata çeviriyor. Çocuklarınızın sağlığına kavuşmasına çok sevindim. Tüyleri kadar ömürleri olsun ♥️

Badems

Çok geçmiş olsun. Bildiğin kadarıyla bu virüs ağız ve salya soluyla bulaşıyor, bir ihtimal de dışkıyla. O zaman kardeşlerinde ve annesinde de bu hastalık olmalı eğer başka kedilerle de temas etmediyse. Bu sebeple yavruyu sahiplendiğiniz aileyle bir görüşün uyarın. Belirti verdiği andan itibaren erkenden tedaviye alınmış anlattığınıza göre ve tedaviye de olumlu yanıt vermiş. Çokta küçükmüş yavrum, inşallah kısa sürede toparlanır. Kötü düşünmeyin veterinerin kontrolündeymiş zaten her an kontrol edebilirler, ilaçlarını vitaminlerini verebilirler. Ayrıca ilk 1 hafta çok önemli diye biliyorum, o sürede bir şey olmadıysa eğer (ki Allah korusun) çok büyük ihtimalle sapasağlam olarak atlatır :)

AlacaHurrem

Şu an ayrı yerdeler zaten. Küçüğü hala klinikte gözlem altında. Hopluyor, zıplıyor, bizi görünce acı acı miyavlıyor. İyileşiyor gibi ama her an ölebilir diye çok korkuyorum :( Büyük olanı da bu akşam kontrole götüreceğiz. Onda hiçbir belirti yok ama nolur nolmaz.

Salley

Benim kedimde gençlik hastaligina yakalanmis .Mesajlari okuyunca cok sevindim. olumlu konusmuyorlar bu hastalikla ilgili atlatan kedileri duymak moral oldu Genel durumu iyiye gidiyor gibi kedimin ama kanli ishal gecmiyor gecmiyor gecmiyor

AlacaHurrem

Cevabınız için çok teşekkürler. Nerden bulaştı inanın bilmiyorum. Evde bir kedim daha var ancak o 1.5 yaşında ve aşıları tam, oturmuş. Ona bir şey olmadı ancak küçükte aşı daha tam işlemeye başlamamıştı demek ki.. Okadar zor bir süreç ki yaşayan bilir.. 5. günümüz iyi geçiyor kalan 2 günü de sapasağlam atlatırsak rahat bir nefes alacağım. Allah kimseye vermesin. Minik kuzumu bize bağışlasın :(

Badems

Evdeki kedinizle temas halinde olmasını engellemeniz gerekir ama nasıl yapıcaksınız bunu zor olucak. Tuvaletleri aynıysa eğer en başta ayırmakla başlayın

AlacaHurrem

Şu an ayrı yerdeler zaten. Küçüğü hala klinikte gözlem altında. Hopluyor, zıplıyor, bizi görünce acı acı miyavlıyor. İyileşiyor gibi ama her an ölebilir diye çok korkuyorum :( Büyük olanı da bu akşam kontrole götüreceğiz. Onda hiçbir belirti yok ama nolur nolmaz.

dollfacepersian

Forumu takip ediyorum başından beri,çok bilgim olmadığı için cevap vermem doğru olmaz diye düşündüm,o yüzden cevap vermedim.
Kedinizin iyileşmesine çok sevindim. Hastalık hakkında sayenizde bilgim oldu. Bir şey sormak istiyorum. Bu hastalığa kaç yaş grubu kediler için risk taşıyor? Yaş sınırlaması var mı?

Salley

Birde tavsiye edeceginiz seyler var mi ? Pilav lapasi tavuklu yaptim cok yemedi tavuklari yedi az yogurt yedi ama yediği toplamda 2 yemek kaşığı kadar yok sanirim.ishalde devam ediyor cok üzülüyorum