Mamaları Karıştırmayla İlgili!!

Selamlar 9 haftalık dişi kedim için rc babycat kullanıyorum.Severek tüketiyor ve şu ana kadar bi sorunla karşılaşmadım.Ama içerik olarak daha zengin mamalardan da yesin istiyorum. orijen nd veya acana nın mamalarıyla karıştırarak versem nasıl olur acaba.Bu mamaları tek olarak vermem bütçe olarak yorar bu yüzden belli bi miktarda karıştırarak vereyim diyorum.İlginiz için şimdiden teşekkürler.

12 CEVAP

fatmatina

9 haftalık bir yavru için royal canin babycat yeterli bence royal canin her ne kadar koruyucu olarak çok doğal maddelerle korunmasa da yavru kedilerin alması gereken vitamin,mineral,kalsiyum değerleri olarak çok kalitelidir bence o şekilde devam edin büyüdüğünde,kısırlaştırıldığında veya özel bir durum geliştiğinde diğer mamaları düşünün.Ben de o şekilde yapmıştım ve çok şükür sağlıklı bir kedi gelişiminde herhangi bir sıkıntı yok.Eğer mama dışında bir şeyler de vermek istiyorum diyorsanız haşlanmış yumurtanın sarısı,yoğurt,yaş mama ve yavru kediler için olan vitamin macunlarını verin.

Bir de mamanın arkasında günlük tüketim miktarı kendi sınıfında max 50gr diyor ama benim ufaklık 50 gr mamayla pek doymuyor sanırım,, 65 gr falan tüketiyor günlük

Gofretsla

İşte KALİTESİZ MAMALAR böyledir. Hayvan gereğinden fazla yer sonrada kafasından büyük kaka yapar. Goodyden farksız bir mama içeriğine bir bakın birde kaliteli MAMALARA bakın farkı anlayın!

n&d için çok güzel yorumlar okuyorum. Ama fiyat olarak acana dan bile pahalıya geliyor nerdeyse. ben acana nın wild prairie sini bi deneyim diyorum.Memnun kalırsam kısırlaştırana kadar onunla devam ederim artık. bir de bence kedimin fazla mama yemesi mamanın içeriğinin zayıf olmasıyla alakalı olduğu kadar kedimin çok hiperaktif olmasıyla da alakalı bi durum diye düşünüyorum.Tekrar yardımlarınız için teşekkürler

milodelisi

N&D olarak iyi deniyor ama kedimi ölüm eşeyine getirdi. Dilerseniza ayrıntılı bir şekilde anlatırım. Benim kedime hiç ama hiç yaramadı. İdrar yollarında taş oluştu, kaç hafta düşmedi. Nasıl acı çekti anlatamam. Şu an mamayı değiştirdik. Bu bir olasılık, aklınızda bulunsun.

Gofretsla

Hayır ROYAL CANİN sağlıksız lütfen kedinize bu mamadan vermeyin. Acana ORİJEN ve ndyi karıştırılarak verilirse protein oranı fazla olabilir tabi yağ oranı da fazla olacağı için 1 tanesini verebilirsiniz n&d kediler için daha uygundur diye düşünüyorum

fatmatina

Ben Royal Caninin çok da sağlıksız olduğuna inanmıyorum yavru kediler için en uygun görülen mamadır. Yetişkinlikte veya uzun vadede kullanılması tabiki de tavsiye edilmiyor(tavsiye edilmemesinin sebebi de doğal koruyucu maddeler ile korunmaması) ama yavruluk döneminde yeterince kaliteli ve tavsiye edilen bir mamadır. Gerek kendi veterinerimiz olsun gerek görüştüğüm başka veterinerler olsun gerekse de uzun yıllardır kedi bakan iletişime geçtiğim insanlar olsun yavruluk dönemi için en uygunu olarak hep Royal Canin tavsiyesinde bulundular.Tabii yine de karar sizin N&D de kullandık bir süre yavru kedi maması için olanını, N&D markası tartışmasız kaliteli evet ama ben Royal Caninin de iyi olduğuna inanıyorum tabii yavruluk döneminde.

fatmatina

N&D den ziyade Royal Canin tavsiye edilmesinin bir sebebi de herhangi bir alerjik reaksiyon göstermeyen bir yavruya direk tahılsız mama yedirmeye gerek olmadığıdır,yavrunuzun herhangi bir alerjisi yok ise neden direk tahılsız mama veresiniz ki,bence yavrunun az miktarda da olsa tahıl tüketmesi gerekir ama N&D markasının az tahıllı veya tahıllı herhangi bir mama formülü yoktur yavru kedi maması direk tahılsızdır. Hangisini seçerseniz seçin kedinizin sevmesi de önemli:)

yorumlarınız için çok teşekkürler..Rc için direk bu mama sağlıksız demek bence çok doğru değil, fiyat ve içerik olarak kendi sınıfındaki diğer mamalara göre durumu tabiki tartışılabilir.Ben 4 kg olanından almıştım. yaklaşık 4 aylık olana kadar yeter sanırım.Bu arada mamanın tazeliğini koruması için tupper ın 1.5lt lik saklama kabında muhafaza edip ordan veriyorum günlük, mama paketinin ağzı sürekli açılmadığı için de daha uzun süre muhafaza edebileceğimi düşündüm. 4 aydan sonrası için yine rc nin kitten olanını alıp yanında nd nin tahılsızını veya acana nın wild prairie sini az az karıştırmayı düşünüyorum. 1 yaşına kadar böyle devam ederim galiba. kısırlaştırma sonrası için araştırırım bu süre zarfında.. şu an için kedimde herhangi bi alerjik reaksiyon görmedim. çok enerjik ve sağlıklı görünüyor.Bu arada rc yi hapur hupur götürüyor zaten o konuda sıkıntı yok:))

Blackone

Merhaba gofretsla arkadaşımız haklı. Ben ilk başta n&d tahılsızla başladım ve devam ediyorum KESİNLİKLE TAVSİYE EDERİM:)

tika_waylan

Ben karıstııyorum. Hala veterinerimle görüşemedim görüşğnve sorscsgım.
Ben su an Orijen ile pro planı karıstırıyorum. Pro plandan daha cok Orijen'den az kullanıyorum. Acana ile fe Pro Plan'ı karıstırmıstım . Veterinere danısmakta fayda var aslında