Yaş Mama Hakkında

SedaSD

İyi akşamlar, 3 aylık kedim var. Yaş mamayı çok çok seviyor. Normalde nd yavru kedi mamasını kullanıyoruz fakat çok aç kalmış gibi yaş mamayı atlıyor gördüğünde. Ben de her akşam 100 gramlık paket olan yaş mamadan vermeyi düşünüyorum. Bir sorun olur mu her akşam vermem?

15 CEVAP

fatmatina

Gofretsla arkadaşımızın saydığı sorunlara ek olarak diş ve ağız sağlığını da ekleyebiliriz çok sık yaş mama tüketen bir kedide bir süre sonra diş taşı oluşumu çürümesi ve ağız kokması vs bunun sonucunda da yaşam kalitesinin düşmesi gibi sorunlar ortaya çıkar diye okumuştum o yüzden çok sık vermeyin ve verdiğiniz zaman da kaliteli yaş mamalar verin ki daha sağlıklı bir yaşam sürsün forumlarda aratırsanız bir çok yaş mama önerisi bulacaksınızdır onları tekrardan biraz araştırarak ne almak istediğinize karar verebilirsiniz.

hazalsenol

Ben her gün veriyorum yalnız beş gramı geçmeyecek şekilde. Veterinerimiz vitamin kullandırdığı için paket bitinceye kadar yaş mamaya karıştır dediğinden. Kilo problemi yok hem kedim de mutlu oluyor :)

dollfacepersian

Yeteri kadar kuru mama yiyorsa aç olduğu için değil tadını sevdiği için saldırıyor.
Ben her gün değilde haftada 2-3 veriyorum. Her gün verirseniz çok kilo alabilir.
Birde verdiğiniz yaş mamanın sağlıklı ve kaliteli olup olmadığı önemli. Hangi markayı kullanıyorsunuz?

Duman14

Ben haftada 1-2 veriyorum şuan maması bitti nerdeyse yeni mamasıda kargoyla gelicek gelmedi biterse vericem ama her gün vermeyin obez olur sonra haftada bir kaç kere verim

SedaSD

Prevital kullanıyorum

SedaSD

Anlıyorum yorumlarınız için teşekkürler, aşırı hareketli olduğu için kilo yönünden bir sorun olmaz diye düşünmüştüm fakat yorumlarınızı dikkate alacağım.

dollfacepersian

Benimde kedim hareketli ve kilo problemi yok ama nolur nolmaz diye çok vermiyorum. Herşeyin fazlası zarar diye düşünüyorum.
Kullandığınız markanın içeriğini tam bilmediğim için iyi mi kötü diye yorum yapamıyorum. Sizin için bakacağım:)

SedaSD

Teşekkür ederim :)

Her gün vermenizde bir sıkıntı olabilir. Çünkü yaş mama her zaman verilirse bağımlılık yapabilir. Haftada iki defa vermeniz yeterli olacaktır.(bir paketi iki güne bölün). Böylece bir sıkıntısı kalmaz. Mamaya atlamasının nedeni de büyük ihtimalle çok sevdiğindendir. Ama sağlığı için verilmemeli her zaman.

Gofretsla

Prevital pek KALİTE değil hatta hiç değil towun konservelerini öneririm
Hergun vermek
Kuru mama yememe
Obezlik
Gurmecilik(seçicilik)
Gibi sorunlara yol açabilir

hazalsenol

Tüy bakımı için genelde balıklı veriyorum vermiyorum koklatıyorum gibi:)

SedaSD

Yorumlarınız için teşekkürler. Önerilerinizi deneyeceğim :)

whiskas güsel bençe

hazalsenol

Whiskasın içeriği çok çok kötü

queen88

*********.comda yaş mamalar var onlarıda tavsiye ederim