Onemli Bir Konu İki Dakikaniz Varsa

milagro

Arkadaşlar uzun süredir farkındayım lütfen kızmadan okuyun eleştirmek için yazmıyorum hepimiz her hayvansever gibi satın alma sahiplen vizyonunu savunuyoruz ancak petlerinize baktığımda sciotisler britishler İran kedileri goldenlar puglar cins kedi ve köpekler ben kesinlikle sokaktaki canları kurtarma taraftarıyım henüz bir hayvanım yok en kısa zamanda sokaktan sahiplenicem Yanlış anlaşılmak istemiyorum ama nedeni merak ettim kusura bakmayin

18 CEVAP

Burada asıl sıkıntı kanunlar. Yani sen ben gidip petshoplardan pet almayınca bu işin önüne geçileceğini düşünen varsa biraz hayal kusura bakmayın.Bu konuda devletin yaptırım uygulaması gerek.Sonuçta o cam bölmelerin arkasındakilerde bana göre yardıma muhtaç.Bu parayla cins pet sahiplenme olayı bana göre tartışmaya açık bi konu değil.. Parayla sahiplediği canlıya ömrü boyunca sıcak bi yuva oluyorsa sıkıntı yok.Ben de kedimi bi ailenin yanında uygun bi ücret karşılığı sahiplendim. Sahiplendirme ilanlarına bakarken denk geldi ve bana yakın olduğu için gittim baktım ve ufaklığa içim çok ısındı sahiplendim. Allah kaza bela hastalık vermediği sürece de inşallah birlikte olacağız.Bunda etik olmayan nası bi durum var merak ediyorum açıkçası.Herkes istediği tür kediyi köpeği bütün kalbiyle özverisiyle sahiplendiği sürece bence hiçbir sıkıntı yok.İyi forumlar

Badems

Eğer ki soru "satın alma sahiplenme adı altında neden cins kedi/köpeklere sahip olunduğuysa", valla bende merak ediyorum :) Ama şöyle bir şey de var, burada petshoptan çok satın alınan scottishe denk geldim hiçte nazik olamadım onlara karşı. Ama mesela sokağa atılmak üzere olan veya sahiplendirilmek istenen cins kedi/köpek olduğunda o da yardıma muhtaç kategorisine girdiği için onlar da sahipleniliyor bu şekilde. Yani aslında biraz da kısmet meselesi. Kedinin/köpeğin kısmeti tabii :)

milagro

Damızlık olarak kullanılan ve hayatı boyunca kaç defa doğurup Bütün yavrularindan sütten bile kesilmeden ayrılan kediler var sadece yavruları para ettiği için söylemek istediğim yardıma muhtaç olan hayvan için cins şeklinde bi ayrım tabiki yapmıyoruz ama neden cins hayvanlara yüksek ücretler odenip petshopcularin ekmeğine yağ sürülüyor

dollfacepersian

Ben iran kedisi sahibiyim. 8 aylık iken eski ailesinden ücretle sahiplendim. O zamanlar başta sahiplenme,sahiplendirme gibi konularda şimdiki kadar bilgili değinildim ama şimdi olsa yine onu sahiplenirdim. Çünkü kötü bakılıyordu. Çok büyük ihtimalle petshop tan çocuklara oyuncak olarak alınmıştı.
Aile onun özel psikolojik ve sağlık durumlarından haberdar değildi. Sadece seviyoruz diyorlardı.
Bana geldiğinde yavruluğundan var olan travması daha da kötü bir hale gelmişti. Çok kötü şeyler yaşadık ama o artık gerçekten iyi. Ben onu kurtardığımı düşünüyorum,sokaktan kurtarmadım belki ama onu kurtardım.
Sadece melez hayvanlar sahiplenilebilirmiş,cins hayvanlar sahiplendirilemezmiş,zor durumda olamazmış gibi düşünmek çok önyargılı bir düşünce. Benim satın alma sahiplen vizyonunu savunup cins hayvanı olan birçok tanıdığım var. Çoğu rezillik içindeyken hayvanı bulup kurtarmış insanlar. Şuan zaten ikisi de eşit durumda,ikiside zulüm görüyor,sokağa düşüyor. Sahiplendirme siteleri,barınaklar,sokaklar cins kedi ve köpekle dolu.
İsteyen istediği hayvana bakmakta özgür.
Petshop tan almak konusunda,bunu kesinlikle doğru bulmuyorum. Ölüm yuvalarından başka bir şey değiller.
Yasalar kapatılmalarını sağlamıyor ama talep yoksa üretim de olmaz..
Bence özel bir cins hayvan isteyenler öncelikle sahiplendirme sitelerine,barınaklara bakmalı. Bulamazsa kedi ise kedi ırkı yetiştiricilerinden yani Cattery sahiplerinden almalı. Cattery ve petshop çok farklı şeyler. Bildiklerim doğrultusunda bahsetmek gerekirse
Petshop larda hayvanlar sadece çiftleşmeleri için bir araya getiriliyor. Yavrular yeteri kadar anne sütü alamadan,bağışıklık sistemi oluşmadan,sadece annesinden öğrenebilecek sosyal becerilere kazanmadan anneden ayrılıyor ve küçücük kafeslerde içinde birilerinin alması için bekliyorlar. Bu hayvanların gerçekten safkan olup olmadığı da meçhul.
Cattery lerde ise bizim kedilerimize baktığımız gibi ailenin bir üyesi olarak ev ortamında veteriner kontrolünde,en iyi şekilde bakılıyorlar. Asla sütten kesilmeden verilmiyorlar. Bazıları 3-4 aylık olmadan önce vermiyor. Sonra son veteriner kontrolünden geçtikten sonra yeni ailelerine gidiyorlar. Bu konuda bazıları çok daha hassas davranıp kedilerini verecekleri aileleri özenle seçiyorlar. Ayrıca tüm yavruların fiyatları petshoplardaki gibi uçuk değil. Renklerine,kalitelerine göre fiyatları değişiyor.
Bunları Cattery sahiplerinin olduğu bir gruba üye olduğunda gördüğüm şeyler. Tabi ki hepsi aynı olmayabilir. Bence cins bir kedi alınacaksa buralardan alınabilir,kopekler konusunda bilgim yok

Queeninannesi

Neden bizimkiler cins bunu mu soruyorsunuz :)

Mamyhilal

Bende merak ediyordum bunu siz yazmışsınız :)

tugcerkovan

Parayla sahiplenmeye, hayvanların para için üretilmesine çok karşıyım, o aldığınız bebeklerin anneleri hayat boyu küçücük kafeste sadece damızlık olarak kullanılıyor bir kez başları okşanmadan ölüyorlar ve sürekli acı çekiyorlar bebekleri ellerinden alındığı için. Sadece sokaktan sahiplenmeye sıcak bakıyorum. Ayrıca para ile aldığınızda sokaktakilerin şansı azalıyor. Suça ortak olmayın. Sahiplenin. Konu açan arkadaşa katılıyorum. Ben oğlumu sokaktan sahiplendim araba çarpıyordu almasak.

burtex

Ben şuan ölmüş olan köpeğimi bir yakınım bakamadığı için aldım kedilerimden mayısa bir aile bakamadığı için bir aileden sahiplendim eylül kızım ise sokakta daha bebekken ayakkabı kutusunda buldum nazımı yeğenime hediye almıştım ama bende kaldı.Konuya Dönecek olursak petshoplardan alınana hayvanlar da kötü şartlardan kurtuluyor haklısınız fakat onların yerine başkaları yine vitrinleri süslüyor ve alınan sokağa gidiyor bence devlet anayasada petshoplar için şartları zorlaştırıp barınaklar için hafifletmeli yani kimseye diyemezsiniz paranızla almayın diye ama petshopa gitmeden önce bi şekilde bu insanlara barınaklarada götürücek bi madde olmalı yada şartnamegibi bişey oda bizim ülkemizde olmaz malesef

O konuda hemfikiriz zaten arkadaşlar yanlış anlaşılmasın.Ama bizlerin petshoplardan evcil hayvan almaması bu sorunu çözemez. Yaptırım uygulanmalı

Havanese_Siri

Evi, durumu vb. nedenlerden dolayı hayvanlara bakamayıp sokağa atan çok insan var bu yüzden herkesin şartlarına uygun bir hayvan alması gerekiyor. Ben insanların hayvan almadan önce ırkını araştırmaları gerektiğini düşünüyorum.(Örneğin ben apartmanda oturduğum için köpeğin fazla tüy dökmemesi, bakımının aşırı zor olmaması, fazla hareketli olmaması ve küçük olması önemliydi bu yüzden havanese aldım)

kopekhayrani

Soru çok saçma ben hayvanlarımı sokaktan ve sahip arayan lardan buldum

tugcerkovan

Bende denebilir "Paranızla alamazsınız!" Denmeli, diye düşünüyorum.

ceydatpcu

Bna hediye geldi petshoptan alınmış 2 aydr bnmle zorla kendine geldi srekli veternerdeyz tek kalmasn dye aynı cins arkdas mecbur aldık ama gerckten onlarda çok kötü durumlarda ordalar

nildogcat

Birşey sormak istiyorum.Petshoptaki hayvanların canı yok mu?Onları alınca neden günah oluyor?Bana kedimi ailem petshoptan alıp hediye etti.Gözleri iltahaplı,kulakları iltahaplı,zayıf ve titriyordu.Benim onu kurtarmam suç ise.Ailemin onu aldığı için onlarla gurur duyuyorum.Tabiki sokaktan kurtarmak apayrı fakat hayvansever dediğiniz petshoptakiler,barınaktakiler,çiftliktekiler,sokaktakiler vb.diye ayırmaz!Bunu cins takıntısı olanlara söyleyin.

milagro

Petshoptan aldığınızda kurtarmış olmuyorsunuz o hayvanın yerine yeni bir hayvan daha getirilip onun da o hale geleceği net bir olay demek istediğim Şuan için tepkimizi koyup Hayır ben hayvan almıyorum satmıyorum diyebiliyoruz Eğer ki bir yaptırım yapma gücü olan varsa binlerce can için bundan çok daha fazlasını yapmalı elbette