Erkek Kedilerde Kısırlaştırma

İnternette bir çok sitede kısırlaştırma ile ilgili yazıları okurken bir çok erkek kedinin böbreklerine kısırlaştırmadan sonra taş oluştuğu ve olmasa bile kum döktüklerini okudum. Bu nedenden dolayı hayatını kaybeden bir çok kedi varmış. Kedimi kısırlaştırmaya karar vermiştim ama şu an cidden korkuyorum. Ömrünü uzatmak ve stressiz bir hayat yaşamasını sağlamak isterken sağlık sorunlarıyla dolu bir hayatı olsun istemiyorum. Oldukca kararsızım Sizce ne yapmalıyım bu konuda bilgisi olan var mı ?

7 CEVAP

Duman14

Erken kısırlaştırılanlarda görülüyor diye duymuştum 12-15 ay arası kısırlaştırma idealmiş detaylı bir bilgim yok ama internetten araştırdığıma göre böyle

Yeterli bilgi edinene kadar kesinlikle uzak durucam. Kimisi ilk kızgınlık dönemine girmeden yaptırın diyor kimisi bir yaşını doldursun diyor bilemiyorum.

Duman14

Bizim veterinerimiz yaşını beklememizi söyledi çok rahatsız edici şekilde etrafa işemeye sinir problemleri oluşmaya başlamadan kısırlaştırmayın dedi bazılarıda ilk yavruları olduktan sonra kısırlaştırın diyor

Bende kisirlastirmayi düşünüyorum araştırdım 15 aylik olunca hiç bir sorun yokmuş yani ideal mis ama yinede veterinere danışmadan birşey yapmicam sizde öyle yapın derim

Oncelikle merhaba bende suanda disi kedimi kisirlastirdim ve veteriner gozetiminde kaliyo suan erkek kedilerde kisirlastirilma islemi 1 yasindfan once onerilmiyo cunku boyle seylere sebep oluyo ama dfisi kedilerde daha farkli

Senasakar

Merhabalar. 6 aylık erkek kedimi kısırlaştırdım yaklaşık bir ay önce. Biraz iri bir kediydi ve erken girdi kızgınlık dönemine. Eve işemeleri alışkanlık olarak kalmaması için işemeye başlamasını beklemedik. Kendini halıya sürtmelerinden belli ediyordu kendini. Veteriner tahlillerden sonra bir sorun olmadığını söyledi ve kısırlaştırdık. Şuan sadece eskisi kadar yemek yemiyor. Tuvalet konusundada bir değişiklik olmadı.

HakanCanKinik

Veteriner bu konuyu daha iyi bilir diye düşünüyorum ama kedinin sağlığı söz konusuysa daha dikkatli davranmalısın.