Kısırlaştırma Sonrası

SedaSD

İyi günler. Maalesef Ayza'ya dün rahim iltihabı teşhişi konuldu. Ve tek tedavisi kısırlaştırma olduğu için yarın ameliyata girecek. Bu operasyonda hem kısırlaştırma hem de oluşan iltihabı temizlenecek. 6 aylık olduğu için çok endişelerim var. Dünden bu yana çok araştırma yaptım. Ameliyatta estetik dikişten bahsediliyor internette, yaptıranlardan bilgi almak istiyorum çünkü yakalık ile çok psikolojisinin bozulacağını düşünüyorum. Ve ameliyat sonrası püf noltaları veya gene olarak ne yapılırsa daha sağlıklı olur bunları benimle paylaşırsanız çok iyi olur

24 CEVAP

SedaSD

Çok teşekkürler, yazdığınızdan beri sizden geri bir yanıt bekliyordum. Girmeden tahliller vs. yapılacak. Geçmişte kontrolleri oldu, bir alerjisi yoktu. Dediğiniz gibi veteriner hekim ile bunu konuşacağım şimdi. İyi dilekleriniz bizimle olsun. İyi akşamlar...

tika_waylan

Nildogcat veterinerlerin farkli gorusleri var kisirlastirma riskli diyorlsr Allah korusun o ihtimali dusinmek bile istemiyorum ama genelde olumlu konusulmamisti en son gittigim veteriner hizli bir ameliyat yapilir halledilir dedi bakalim daha bekliyecegiz gaz anesteziyi ogrenmem iyi oldu bunu daha sonra veterinerime soyleyecegim. Sizin kediniz de cinsi geregi basik burunlu benimki gibi sanirim. Allah hepsine saglik versin SedaSD insallah kolay bir ameliyat olur saglikla hallolur. Zaten kan tahlili yapiyor bircok veteriner genelde bir sorun varmi bakiyorlar. Bir de sizin icin kisirlastirma sart boylelikle daha saglikli ve iyi olacak insallah her sey guzel olur

SedaSD

İnşallah, teşekkür ederim. Evet şart ve acil, acil olmasaydı şu zamanlarda düşünmüyordum ama sağlığı için.. Başka hiçbir şeyin önemi kalmıyor... Nildogcat gaz anesteziyi önerince veteriner hekimimizi aradım, zaten bu yöntemi kullanacaklarını söyledi, içim bir nebze olsun rahatladı. Bir de yarın operasyon sonrası yakalık takmak istemediğimden araştırmam sonucu bazılarının kedilerine elbise şeklinde vücutlarına uygun bir şey giydirdiklerini gördüm. Operasyondan sonra deneyeceğim bakalım, yakalıktan kurtulmak için...

SedaSD

İnşallah bizim de öyle olur, rahatsızlığından dolayı tek tedavisi bu kısırlaştırma ameliyatı zaten, korksam da korkmasam da yaptıracağım... Ama yazdığınız biraz olsun moral oldu, teşekkürler :) Geçmiş olsun size de tekrardan

nildogcat

Kesinlikle estetik dikiş+gaz anestezi öneririm benim kızımada öyle yapıldı.Estetik dikiş 3-4 haftaya kayboluyor.Yakalık önermem onun yerine uzun kıyafet giydirebilirsiniz.İlk uyandığında kusabilir narkozu atmak için.1 saat su ve yemek vermeyin sonra ayıldığında önüne su koyun mama koymayın.3saat sonra da mamasını koyabilirsiniz.Dikişi yalamasını engelleyin.Estetik dikiş her yönden daha iyi.Normal dikişin alınması gerekir estetik dikişin gerekmez mesela.Umarım iyi geçer ameliyat.Kuzuya öpücükler:*

nildogcat

Bildiğiniz üzere insanlarda da olduğu gibi anestezinin illa bir riski oluyor katı anestezide ayılma daha zor ve uzun bir süreç olurken gaz anestezide daha kolay ve kısa bir sürede ayılıyor.Ben kedime böyle yaptırdım.Veterinerimizde çok doğru bir karar olduğunu söyledi. E açıkçası hiçbir sıkıntı yaşamadık.Kedime traş için katı anestezi verilmişti bir kere (çok pişman oldum ondan sonra)saat 8 civarıydı sabah, kızım diğer gün akşam 6 sında zar zor gözünü açmaya başlamıştı düşünün artık.Gaz anestezide kedimi eve getirirken arabada uyanmıştı.Tabi sersemlik oldu ama katı anestezideki gibi gözleri açık bir şekilde yerde uzun bir süre yatmadı katı anestizide yattığı gibi.Kısırlaştırmadan yanı gaz anesteziden sonra,1-2 saat içinde koşup oynamaya başladı biz şaşırdık kaldık.Tabi dikişinin zarar görmemesi için hoplayıp zıplamasını engelledik.Dediğim gibi bu tecrübelerden yola çıkarak estetik dikiş + gaz anestezi öneririm size de.

SedaSD

Cevabı yazdım falat yollanmamış tekrar yazayım. Operasyon olmadı maalesef Nildogcat, alınmadan önce tahliller vs yapıldı ve sonucunda bağışıklık sisteminin zayıf olduğunu bu şekilde ameliyata alınmasının riskli olacağını söyledi. 3-4 gün bağışık sistemini güçlendirici yapılacak daha sonra tekrar değerlerine bakılıp ona göre ameliyata alınacak... Ayza'nın bu korkuyu her gün yaşayacak olması beni çok üzüyor. Dün hiçbir şekilde kendini kontrol ettirmediği için ve sonrasında operasyon olacağı için sakinleştirici uygulanmış. Eve geldiğimizde benden bile ürker gibi davrandı ilk saatler. Ameliyat zamanı nasıl yapacağım.... Daha da çıkmaza düştüm

nildogcat

Kıyamam ben minnoşa ya:(Merak etmeyin İnşallah ameliyat iyi geçer.

SedaSD

İnşallah... Operasyon Cumartesi olacakmış.. Sonrasında, normale döndüğümde sevincimi sizlerle paylaşacağım :)

SedaSD

Dün operasyon gerçekleşti, gayet başarılı geçtiğini söyledi hekimimiz. Bıraktıktan 1,5 saat sonra gittiğimde uyanmıştı bile kıpır kıpırdı. Eve gelince çok sersemdi 2 kere kustu, yemek neredeyse hiç yemedi. Fakat em büyük sorunumuz yatamamaktı. Bir türlü rahat edemedi. Ayakta uyuyordu neredeyse ama yatamıyordu. Neyse ki gece kucağıma gelip sabaha kadar kesintisiz uyudu sabah yemekte yedi. Bu yatamama işi hakkında bir öneriniz var mı?

Ismet123987

Bnde kısırlaştırmak istiyorum ama korkuyorum

Kedimi bu gün kısırlaştırdık narkozu atana kadar en az 3-4 saat gözünüz gibi bakmanız gerekiyor evin çeşitli yerlerine kusup idrar kaçırabiliyor o sersem haliyle Allah kolaylık versin. Biz yaptiralı 7 saat oluyor ama hala ayakta zor duruyor banyoda bir bölüm hazırladık karanlık ve kendine zarar verebileceği hiç bir yer yok altına halı serdik. Biz de bu arada biraz dinlenebiliriz sanırım.

aycacetin2472

Sna tek diyecegim sey yalamasina sakin izin verme bn verdim bilmeden 4 defa ameliyat oldu :(

SedaSD

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Ayça arkadaşım çok geçmiş olsun, bu uyarıyı kesinlikle dikkate alacağım. Nildogcat gaz anestezi yazınca biraz bakındım internette, sen uygulattığın için senin görüşün daha önemli. Ne fark vardı acaba yazabilir misin?

tika_waylan

Gaz anesteziyi ben de merak ettim. Benim kedimin burnu kucuk ve alerjik surekli hapsuruyor zamani gelince kisirlastiracagiz ama biraz korkuyorum acikcasi burnundan dolayi.