Kedi Mantarı Bir Kediden Başka Bir Kediye Geçebilirmi?

Senasakar

Kedi mantarı bulaşıcımıdır kediler arasında?

8 CEVAP

SedaSD

Bu olayı yakınım yaşadı, 2 kedi sahibi kendisi. Birinde başladıktan sonra diğerine geçebileceğini söylemişler bu yüzden ayrı odada tutuyordu ve dezenfekte etti her yeri. Ayrıca kedide olan bazı mantar insanlara da geçiyormuş, dikkatli olursunuz tedavi edilene kadar

onurcetin

Geçiyor diye düşünüyorum. Kedimde kulağında mantar oluşmuştu diğer kulağınada yaydı tırnaklarıyla , muhtemelen evde başka bir kedi olursa birlikte oynarlarken geçirebilir mantarını.

karamrve

Benim kedimde de oldu o kadar titiz davranmama rağmen.Bırakın başka kediyi insana da bulaşma riski var.Ama dikkatli davrandığınız sürece iyileşmesi de hızlı olacaktır.Biraz zaman alan bi hastalık geçmiş olsun...

Nayeli

evet bulaşıcı ama açıkçası ben ayrı odalarda tutmamıştım kedileri....tüm gün işteyim. bir de ayırsaydım belki stres olurdu daha çok azardı mantar. oksijenli su ile mantarlı bölge günde iki kere temizledim. kremi sürdüm. iğne de yaptırmıştım. geçti ama çok sürdü. insanda da mantar hemen geçmiyor. ayrıca her yeri sirkeli sıvı ilaç ile temizledim. şükür bulaşmadı

yanik_kedi

Evet bulaşıcı bir hastalıktır hatta evde küçük çocuk varsa ona da bulaşabilir maalesef benim kızım da şuan mantar çıktı tedavi sürecindeyiz :(

rendhart

Mantarın tedavisi kadar, mantar sporlarının yok edilmesi, kedilerin yaşam alanlarının dezenfekte edilmesi de çok önemli. Instagram: kedici_geldi bu konuda uzman

onurhhn

Kediden kediye ve kediden insana temas yoluyla bile kolaylıkla bulaşabilir. Kedinizi tedavi ettirmelisiniz.

guineapigela

Insanlara gecmedigini biliyorum ama kedilere nadiren gecebilir diye duymustum