Köpekler Hakkında

Duman14

Merhaba biraz köpek bakımı hakkında bilgi almak istiyorum daha önce hiç bakmadım
-bahçede kendine ait rahat bir kulübesi olsa ama eve girmese rahat yaşayabilir mi (evde bakamam ama sadece bahçe olabilir :( )
-aylık masrafı en kaliteli şekilde bakılsa ne kadardır
-ne sıklıkla gezidirilir (sabah-akşam olarak biliyorum ama)
-küçük ırk olsa bile bahçede yaşayabilir mi?
-birde genel konular yıkaması falan nasıl oluyor

7 CEVAP

Havanese_Siri

Bahçede bakacaksanız küçük ırklar olmaz muhtemelen antialerjenik bir cins arıyorsunuz standart veya en az minyatür kaniş bakabilirsiniz ama bence en doğrusu border collie gibi dışarıya dayanıklı bir cins bakmak veya maltese gibi içeride kolaylıkla bakılabilecek bir cins bakmak beyaz tüylü alırsanız çabuk kirlenecektir ancak sık yıkamak koku yapar en fazla ayda bir yıkamak en doğrusu aralarda ise durulanmayan köpük veya kuru şampuanla temizleyebilirsiniz gezdirme ihtiyacı cinsten cinse değişir ilk başta aşıları ve temel ihtiyaçları için masrafının olacaktır hepsini bir arada almak yerine parça parça almak daha mantıklı daha sonrasında ise sadece mama tüy bakımı ve tekrarlanması gereken aşılara para harcarsınız

Duman14

İkiside izin vermiyo ama kokar diye değil babam kabul eder annem hayvanları çok sever zaten sorun namaz kılınan ve kuran okunan bir ev bizimki yani bir odayı namaz odası diye ayırsak bile olmazmış konu bu ama bahçede bakabiliriz dedi annem belki sokaktan sahiplenirim o zamana bağlı biraz bilgi almak istedim sadece

Duman14

Teşekkür ederim ileride bahçeli bir evimiz olabilir bende köpek sahiplenebilirim diye düşündüm teşekkür ederim ilginiz için :)

Havanese_Siri

Evde köpek bakmanıza izin vermeyen anneniz mi babanız mı yoksa ikisi de mi benim annem değil köpek kediye hatta kuşa bile izin vermiyordu kokuyo diyodu tüy döker havlar diyodu ben de araştırdım problemsiz cinsler buldum babamla birlikte fazla sözünü açmadım annemin yanında çiftliklerle petshoplarla görüşürken biraz sinir oluyodu güzel fotoğraflarını gösterdim aldıktan sonra hemen alışamadı ama şimdi çok iyi anlaşıyorlar aramaya başlamadan önce teog birincisi olsan kediye izin vermem diyordu sizin de böyle bir durumunuz varsa izin verenle konuşun bence

ceydatpcu

Duman14 siz geçenlerde alerjiniz basladi diye kedinizi sahiplendrmemismiydiniz köpek tüyünden siknti olmuyormu

Duman14

Olmaz sanırım çinkü kedi alerjisi altında yaptılar hayvan alerjisi olarak değil

Küçük ırkları çoğu bahçe yaşamına uygun değildir. Bahçeli ev sıcağa ve soğuğa dayanıklı, hareketli köpekler için ideal, orta ya da büyük ırk öneririm. Köpeklerin başlangıçta bir masrafı olur kulübe, yatak, tarak, tasma, tuvalet, ıvır zıvır (eğitim malzemesi, srpey falan alacaksanız) vs. Onun dışında en kaliteli mama aylık (büyük orta ırk için) 400 lira yaklaşık olarak günde 2,3 öğün verilir yavruyken daha küçükse 4. Onun dışında vet kontrolleri, aşıların fiyatları veterinere göre farklılık gösterir. Her ırkın belirli bir egzersiz ihtiyacı vardır. Gezdirme olayını çoğu ırkta her gün yapmanız gerekir. Zaman farketmez ama yazın öğlen sıcağında da köpek gezdirilmez. Extra egzersiz olarak yakala getir, yüzme, koşu vs. yapabilirsiniz( alacağınız ırk neye yatkınsa, mesela basık burunlı ırklar yüzmede iyi değildir.) Köpek almadan önce bu yıkanma, eğitim, alacağınız ırkın özelliklerini vs. bilmelisiniz. İnternette bununla alakalı makaleler mevcut: Bununla başlayın